Zwartnica czy amarylis?
Zwartnica często mylona jest amarylisem. Zasadnicza różnica między nimi polega na tym, że amarylis ma mniejsze, ale liczniejsze kwiaty, a jego liście wyrastają przed okresem kwitnienia.
Hippeastrum formuje duże, grube cebule. Wyrastają z nich długie i równowąskie liście. Wraz z nimi zaczyna rosnąć pęd kwiatowy mający postać grubej i sztywnej, choć pustej w środku łodygi.
Jak wyglądają kwiaty zwartnicy?
Duża popularność hippeastrum to zasługa jego okazałych kwiatów — ich średnica może sięgać nawet do 30 cm. Są one lejkowate, szerokorozwarte, wyposażone w 6 płatków. Ze środka każdego z kielichów wychodzi kilka podwiniętych pręcików. Kwiaty zwartnicy trochę przypominają kwiaty lilii.
Ciekawe odmiany zwartnicy
Roślina ta ma ogromnie dużo odmian. Do najciekawszych z nich należą:
- Apple Blossom – odmiana z białymi kwiatami zaróżowionymi na brzegach;
- Dancing Queen – kwiaty, w których czerwień i biel przenikają się wzajemnie, tworząc wór przypominający pasy;
- Red Lion – odmiana z intensywnie czerwonymi kwiatami;
- Rapido – szkarłatno-czerwone kwiaty są znakiem rozpoznawczym tej odmiany.
Zwartnica: uprawa, pielęgnacja
Cebulę hippeastrum należy umieścić niezbyt głęboko w podłożu między październikiem a lutym. Jej część (ok. 1/3) powinna wznosić się ponad ziemią. Donica musi być przetrzymywana w miejscu słonecznym i ciepłym. Optymalna dla tej rośliny temperatura waha się w przedziale 18-25oC.
Zwartnica źle toleruje nadmiar wilgoci w podłożu. Gleba dla niej powinna być lekka, przepuszczalna, podścielona grubą warstwą drenażu.
Już po kilku dniach od zasadzenia cebuli powinien zacząć formować się pęd kwiatowy. Kwiaty rozwijają się po upływie 6 do 8 tygodni od umieszczenia cebuli w donicy.
Wraz z pojawieniem się pierwszego pąku trzeba rozpocząć regularne podlewanie i nawożenie rośliny przy użyciu nawozu wieloskładnikowego. Hippeastrum kwitnie kilka tygodni. Uschnięte kwiaty trzeba ścinać, by nie dopuścić do zawiązywania się nasion, gdyż proces ten osłabia roślinę.
Żółkniejące liście sygnalizują, że zwartnica przechodzi w stan spoczynku. Na ogół rozpoczyna się on we wrześniu i trwa ok. 2-3 miesięcy. Po ścięciu nadziemnej części rośliny, donicę trzeba przenieść w chłodne, zacienione miejsce.
W okresie spoczynku należy wstrzymać się z podlewaniem i nawożeniem. Doniczkę do ciepłego, słonecznego miejsca można przenieść w styczniu, by rozpocząć cały cykl od nowa.
Zwartnicę można rozmnożyć poprzez zasadzenie kupionych cebul lub cebule potomne, które z czasem wydaje ten kwiat.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Styczeń, luty, marzec, kwiecień, grudzień
Zimozielone: nie