Jak czyścić lodówkę?
Po pierwsze, regularnie przecieraj półki i szuflady. Jeżeli wewnątrz coś się rozleje, od razu zetrzyj to do sucha, zapobiegniesz w ten sposób rozwojowi bakterii. Aby zneutralizować nieprzyjemny zapach, wystarczy włożyć do środka pojemnik z niewielką ilością sody oczyszczonej lub kawy. Substancje te będą chłonąć niepożądaną woń, należy je tylko co jakiś czas wymieniać. Przykładowo raz na tydzień, najlepiej przed większymi zakupami, rób przegląd zgromadzonej w lodówce żywności. W ten sposób usuniesz z niej to, co zaczyna się psuć, zanim zacznie wydzielać nieprzyjemną woń.
Na półkach, na których przechowujemy warzywa, możemy rozłożyć papierowe ręczniki, by wchłaniały wilgoć. Tym prostym sposobem unikniemy powstawiania pleśni i gromadzenia się wody na dnie szuflad. Ważne, by raz na kilka dni, wymienić ręczniki, które stały się wilgotne. Istotna jest także dobra organizacja przestrzeni lodówki. Produkty z krótszą datą przydatności możemy przesuwać do przodu, będzie to dla nas sygnał, że trzeba je wcześniej zjeść. Rekomendowane jest również przechowywanie żywności w pojemnikach lub woreczkach foliowych, wtedy ich zapach nie będzie się mieszał, a po drugie, dłużej zachowają świeżość.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Kliknij i zobacz więcej zdjęć!
Gdy chodzi o gruntowne sprzątanie, zaczynamy od wyłączenia lodówki z prądu i otwarcia jej drzwiczek na oścież. Następnie opróżniamy jej zawartość, łącznie ze zdejmowanymi półkami i szufladami, które myjemy w zlewie i wycieramy do sucha. Jedzenie, zwłaszcza to z zamrażarki, najlepiej zapakować do przenośnego urządzenia chłodzącego, o ile takie posiadamy lub odstawić w najzimniejsze miejsce w domu.
Po rozmrożeniu lodówki myjemy jej wnętrze szmatką i ciepłą wodą z płynem do naczyń lub z dodatkiem sody oczyszczonej. Inną metodą dezynfekcji lodówki, która dodatkowo usuwa nieprzyjemny zapach, jest użycie wody zmieszanej z octem. Roztwór ten polecany jest do przecierania szyb, na których bezpośrednio układamy jedzenie. Umytą wewnątrz lodówkę, spłukujemy czystą wodą i wycieramy suchą szmatką. Gdyby miejscami pojawiła się pleśń, usuwamy ją za pomocą octu. Nie zapomnijmy o umysciu drzwiczek i wszystkich jej zakamarków oraz udrożnieniu odpływu, który może być zapchany resztkami jedzenia. Ponowne układanie zapasów rozpoczynamy, dopiero gdy jest całkowicie sucha, inaczej wilgoć zamarznie na ściankach w postaci kropelek wody i cały proces odmrażania będziemy musieli powtarzać. Urządzenie powinno zostać wyczyszczone również z zewnątrz (wtym agregat chłodniczy, który znajduje się z tyłu).
Mycie zamrażarki przebiega dokładnie tak samo i przy użyciu tych samych środków jak lodówki, z tą tylko różnicą, że możemy trochę dłużej poczekać, zanim odtaje zgromadzony w niej szron. Trzeba wykazać się tu cierpliwością, nie radzimy bowiem przyspieszania tego procesu za pomocą naczyń z gorącą wodą wkładanych do środka czy skuwania lodu jakimikolwiek narzędziami. W takim wypadku łatwo o uszkodzenie urządzenia. Topniejącą wodę najlepiej zbierać na szmatki rozłożone wewnątrz zamrażalnika. Po całkowitym rozmrożeniu przystępujemy do czyszczenia, według tych samych zasad, co powyżej.
Jak pozbyć się przykrego zapachu z lodówki?
Produkty o intensywnym zapachu włóż do szczelnych pojemników. Połóż na talerzu zmiętą gazetę lub wysuszone liście z zaparzonej herbaty – świetnie wchłaniają zapach ryby. Wstaw do lodówki na kilka godzin kieliszek z octem. Na najniższej półce lodówki umieść talerzyk lub pojemnik, na który możesz położyć (dowolnie):
• kilka łyżek sody oczyszczonej,
• kilka łyżeczek kawy mielonej,
• połówkę cytryny,
• świeże mleko,
• kilka łyżeczek proszku do pieczenia,
• kilka łyżeczek aromatu waniliowego,
• kawałki obranego jabłka,
• goździki.
Najlepsze są oczywiście produkty sypkie, bo nie ma niebezpieczeństwa, że się wyleją. Wyżej wymienione pochłaniacze zapachów należy wymieniać koniecznie raz w tygodniu, ponieważ po tym czasie tracą swoje właściwości. Do lnianego woreczka włóż węgiel drzewny lub zwykły leczniczy (carbo) i połóż na najniższej półce w lodówce.
Które produkty najczęściej się psują?
Zdarza Ci się, że wyrzucasz spore ilości jedzenia, które kupiłeś dosłownie kilka dni temu - a już nie nadają się do spożycia? Prawdopodobnie nieumiejętnie rozmieszczasz produkty w swojej lodówce. Pamiętaj, że dbając o lodówkę dbasz o swoje zdrowie i oszczędzasz pieniądze!
Jajka zaraz po przyniesieniu ze sklepu wyjmij z papierowych czy plastikowych wytłoczek. Te opakowania są źródłem bakterii i powodują psucie innych produktów. Jajka trzymaj w specjalnie na nie wydzielonych półeczkach w lodówce (zwykle znajdują się z dala od innej żywności).
Najczęściej sprzedawcy pakują wędlinę i sery w folię. Folia przyspiesza psucie się żywności i po kilku dniach wędlina będzie już nieświeża. Jeśli chcesz, by dłużej zachowała świeżość, przełóż ją do papieru śniadaniowego i nie zawijaj - aby „oddychała”. Sery, wędliny i gotowane potrawy, takie jak zupy, powinny być przechowywane na środkowej półce lodówki.
Surowe mięso, ryby i jajka to ogromne źródło bakterii. Powodują szybsze psucie się innych produktów. Surowe mięso powinno być odizolowane na osobnej półce – jak najdalej od wędlin i serów. Przechowuj je w lodówce nie dłużej niż 1 dzień. Jeśli masz zamiar trzymać je dłużej – lepiej zamroź. Zamknięte puszki, słoiki, owoce i słodycze możesz wyjąć z lodówki i trzymać w szafce kuchennej. Nie wymagają chłodzenia, a jedynie niepotrzebnie zajmują miejsce. Sałatki i surówki trzymaj jak najdalej od surowych ryb i mięs, ponieważ są idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Sałatki najlepiej trzymać w szczelnych pojemnikach próżniowych.
TOP 10 najtrudniejszych plam i 10 sposobów, by się ich pozbyć
Jak czyścić drewniany blat?
Jak walczyć z pleśnią w domu (wymiana sylikonu)
Jak wyczyścić ściany? Poznaj najlepsze sposoby
Jak przepchać zapchany syfon