Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Przetrzyj nim brudne i tłuste ściany. Będą jak nowe!

Regularnie sprzątasz mieszkanie z kurzu, brudu i niepotrzebnych przedmiotów? Podczas domowych porządków nie zapominaj o ścianach. Wystarczy jedna tłusta plama, by pozbawić wnętrze schludności, estetyki i zepsuć efekty twojej pracy.

Przetrzyj nim brudne i tłuste ściany. Będą jak nowe!
Z rysunkami dzieci na ścianie uporasz się za pomocą pasty do zębów. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Jaką farbą pomalowałeś ściany?

Zanim zabierzesz się za czyszczenie denerwującej plamy, zbadaj, jaki rodzaj farby pokrywa elewację. Pomalowałaś ściany zmywalnym akrylem? Od lat nie odświeżałaś ścian, które pokrywa zwyczajna śnieżka bez żadnych dodatkowych właściwości? A może w twoim lokum przyklejona jest tapeta? To bardzo ważne, by poznać, jakim specyfikiem pokryte są ściany, żeby wiedzieć, jak zareaguje w styczności z inną substancją. Jedna farba rozmaże się pod wpływem wody, tworząc brzydkie smugi, druga wchłonie wilgoć i sprawi, że poprzednia warstwa będzie prześwitywać.

W przypadku zmywalnej farby akrylowej (lateksowej bądź satynowej) i silikatowej sprawa jest prosta. Wystarczy gąbka i ciepła woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła, a twoje ściany staną się znów nieskazitelne. Zwykła farba, położona kilkoma warstwami, potrzebuje natomiast specjalnego traktowania, by skutecznie zlikwidować zabrudzenia. Nie wszystkie plamy łatwo zmyć. Jak najlepiej je usunąć?

Przygotuj się!

W twoim zestawie środków czystości potrzebnych będzie kilka rzeczy. Przygotuj:

  • dwa wiadra; jedno z czystą, ciepłą wodą i drugie do płukania ściereczki z brudu.
  • gąbkę – może być zwykła kuchenna lub szmatka. Jeszcze lepszym wyborem będzie ściereczka z mikrofibry, ponieważ wchłania wodę i zapobiega powstawaniu zacieków.
  • mydło, płyn do naczyń i naturalne środki czystości.

Zanim podpowiemy ci, z jakich naturalnych sposobów możesz korzystać, pamiętaj, że do delikatnych zabrudzeń, takich jak odbite ślady rąk czy ślady po podeszwach butów, wystarczą bardzo proste specyfiki. Niektóre plamy skutecznie usunie gumka do ścierania, do gorszych przyda się gąbka zwilżona detergentem. Na pajęczyny kurzu najlepsze będą ręczniki papierowe, bibuła albo miotełka. Pamiętaj też o przetarciu ścian gąbką nasączoną niewielką ilością wody. Ścianę myj zawsze z góry na dół, z jednego boku na drugi. 

czyszczenie scian Na każdą plamę znajdzie sie sposób. Fot.123RF.com

Jak usunąć rysunki dzieci ze ścian?

  • Magiczna gabka
Nie musisz się denerwować, kiedy twoje pociechy wyrażają twórczą ekspresję na świeżo pomalowanych ścianach. Przyda ci się tzw. magiczna gąbka – produkt dostępny w popularnych supermarketach, z jednej strony pokryta białą, a z drugiej czerwoną warstwą. Kredki i grafit zetrzesz jasną stroną magicznej gąbki, a jeśli to nie pomoże, użyj czerwonej. 
  • Soda oczyszczona - naturalny odplamiacz do ścian
Sprawdzonym i naturalnym sposobem do usuwania plam jest soda oczyszczona. Zmieszaj ją z wodą w odpowiednich proporcjach tak, by mieszanka stanowiła papkę i delikatnie pocieraj nią zabrudzone miejsce. Soda świetnie radzi sobie nie tylko z powierzchnią ścian ale jest przydatna też na brud w całym domu. Na gąbkę możesz nałożyć również zwykły płyn do naczyń, który zlikwiduje lekkie niedoskonałości. 
  • Pasta do zębów

Nałóż na ściereczkę odrobinę pasty do zębów, zwilż ją wodą i następnie przecieraj zabrudzone miejsca. Odczekaj kilka sekund i przetrzyj czystą wodą.

  • WD-40

Środek używany powszechnie do odmrażania zamków świetnie sprawdzi się w przypadku ścian pomazanych markerem. Spryskaj ją specyfikiem, a następnie przetrzyj czystą szmatką.

Na przyszłość warto zadbać o wybór zmywalnej farby akrylowej, która z łatwością usunie dziecinne zapiski. Dobrym i ciekawym rozwiązaniem jest również sprawienie sobie tzw. ściany tablicowej, na której dzieci mogą pisać i ścierać do woli. Minusem takiej opcji jest osypywanie się kredy i osiadanie jej na meblach. Drobinki kredy tworzą przy tym nowe warstwy kurzu, co ma negatywny wpływ na układ oddechowy.

Tłuste plamy na ścianie

Trudnym rodzajem substancji, którą ciężko zmyć, jest tłuszcz - pojawiający się najczęściej w kuchni. Takie plamy najlepiej usuwać od razu, kiedy się tylko pojawią.

  • Mąka ziemniaczana, talk, benzyna lakowa
Jeśli plamy już zaschły, zanurz gąbkę w mące ziemniaczanej, która jest w tym przypadku równie skuteczna co soda oczyszczona, lub posyp je talkiem. Ścierkę możesz zamoczyć również w benzynie lakowej, która jest stosunkowo tania (8 zł za butelkę). Tak zwilżoną, pocieraj plamę delikatnie, zostaw na 5-10 minut, a następnie przetrzyj wodą i osusz ręcznikiem papierowym. 
  • Ocet i woda
Dobrym pomysłem jest także mycie ściany roztworem octu i wody (w proporcjach ocet 1/5 i woda 4/5).
  • Chleb
Na tłuszcz działa także chleb. Wystarczy, że potrzesz nim brudne miejsce, a plama zniknie.
  • Amoniak i płyn do mycia naczyń
Jeśli szukasz innych skuteczniejszych metod, możesz użyć również amoniaku. Zalej nim 0,5 szklanki, dodaj 2 litry wody oraz łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Ta metoda sprawdzi się również w przypadku tapet.
  • Ręcznik papierowy
Tłuste miejsce możesz trzeć druciakiem, a następnie przycisnąć ręcznik papierowy do ściany, co sprawi, że tłuszcz wsiąknie w bibułę.
  • Płyn do mycia szyb

On także ma właściwości usuwające tłuszcz, a większość z nich jest na tyle delikatna, by nie zniszczyć powłoki malarskiej. Należy jednak uważać na produkty na bazie alkoholu, chociaż te faktycznie sprawdzają się w walce z tłuszczem.

  • Pianka do golenia

Zacieki na ścianie w kuchni możesz także potraktować pianką do golenia. Wyciśnij niewielką ilość i pozostaw na plamie na kilkanaście minut, a potem przemyj wilgotną gąbką. Co zrobić, jeśli te techniki się nie sprawdzają?

Papier ścierny i malowanie, czyli jak usunąć trudne plamy na ścianie?

Czasem nawet najbardziej skuteczne środki nie pomagają, by usunąć znienawidzony brud. Jeśli skorzystałaś już ze wszystkich dostępnych sposobów, a ścianę dalej pokrywa brzydki kształt, czas użyć drastycznych metod. Zabrudzone miejsce należy zdrapać łącznie z wierzchnią warstwą tynku, ponownie zatynkować i pomalować farbą o tym samym kolorze.

Jeżeli dalej psuje to wygląd wnętrza, wygodnym rozwiązaniem są naklejki na ścianę, które mogą zasłonić uporczywe wady powierzchni. Jeśli ścianę pomieszczenia pokrywa brzydka pleśń, musisz posłużyć się poważniejszymi metodami.

Plamy na ścianie po kawie i herbacie

Do usunięcia śladów po kawie lub herbacie mozna użyć płynu do mycia szyb. Najpierw namocz delikatnie plamy wrzątkiem, potem spryskaj je niewielką ilością preparatu i zostawiłam na kilka minut. Na koniec zmyj plamy gąbką namoczoną we wrzątku i przetarzyj ścianę szmatką z mikrofibry.

Możesz również wykorzystać mieszankę octu z lodowatą wodą (1 łyżka octu na szklankę wody). Pocieraj, aż plama zniknie.

Jak usunąć zacieki na ścianie?

Zacieki na sufitach i ścianach powstają najczęściej w wyniku zalania. W miejscach, po których spływała woda, tworzą się wybrzuszenia, czasem też pojawiają się brzydkie, rudawe plamy - są to ślady rdzy, pochodzące od stali zbrojeniowej. Większe przemoczenia mogą prowadzić do łuszczenia i odklejania farby, a także odspajania tynku.

Aby możliwe było przeprowadzenie prac naprawczych, awaria, która je spowodowała, powinna być już opanowana i zlikwidowana, a uszkodzone miejsce całkowicie suche. Tutaj trzeba uzbroić się w cierpliwość: niekiedy wysychanie może potrwać nawet kilka tygodni. Warto tyle odczekać – w innym wypadku w niedługim czasie znów będzie trzeba przeprowadzić remont.

Jedynie niewielkie ślady zawilgocenia, o ile tynk i warstwa farby nie zostały naruszone, możemy zamalować farbą akrylową lub ceramiczną. Dobrze wcześniej jednak użyć farby izolującej (na rynku znanej też jako farba neutralizująca plamy), która przeciwdziała wilgoci i odznacza się mocniejszym kryciem. W przypadku większych zabrudzeń malowanie będzie nieskuteczne - nawet położenie kilku warstw farby nie ukryje zacieków, będą one spod nich wyzierać mimo wszystko.

zacieki na ścianie Zacieki na ścianie wymagaja ponownego malowania. Fot.123RF.com

Przed odnowieniem i ponownym malowaniem zawilgoconych powierzchni, należy je odpowiednio przygotować.

  • W przypadku powstania purchli i częściowego odpryśnięcia kolorowych powłok, musimy je całkowicie usunąć, np. zeskrobując szpachelką.

  • Następnie powstałą „dziurę” omiatamy dokładnie suchym i sztywnym pędzlem, aby pozbyć się pyłu i resztek farby. Płytkie ubytki gruntujemy, większe i głębsze uzupełniamy masą szpachlową. Kiedy gips wyschnie, jego warstwę szlifujemy z użyciem papieru ściernego lub pacy z siatką ścierną.

  • Po wygładzeniu reperowane miejsce pokrywamy gruntem.

  • Odczekawszy dobę, ścianę bądź sufit zamalowujemy na wybrany kolor.

  • Jeśli nie trzeba zrywać starej farby, a plamy i zacieki nie są zbyt rozległe, wyczyścimy je ryżową szczotką maczaną w gorącej wodzie. Później wystarczy je zagruntować i położyć farbę.

Żółtoszare, ciemne, „nieregularne” plamy

Plamy w tym kolorze pojawiają się w pomieszczeniach narażonych na oddziaływanie dymu papierosowego oraz sadzy. Występują najczęściej w mieszkaniach nałogowych palaczy oraz w tych, które są opalane piecami kaflowymi lub kominkami. To sprawia, że niełatwo je usunąć. Niezależnie od nałożonych warstw farby, szybko przebijają, psując docelowy rezultat. Rozprawić się nimi można na kilka sposobów:

  • zmyć mydłem malarskim lub specjalnym preparatem do usuwania plam po dymie papierosowym, pokryć farbą gruntującą lub izolującą (na plamy, zacieki);
  • niekiedy poleca się również czyszczenie ścian z zastosowaniem roztworu wody i amoniaku (1,5 łyżki na 4 l wody).

Jeśli dostępne sposoby nie zadziałały, a ścianę dalej pokrywa brzydki kształt, zabrudzone miejsce należy zdrapać łącznie z wierzchnią warstwą tynku, ponownie zatynkować i pomalować farbą o tym samym kolorze.

Białawy, chropowaty osad

Pojawia się najczęściej w wilgotnych miejscach (np. w piwnicy), na cegłach, płytkach klinkierowych, betonie i glinie. Relatywnie łatwo się ich pozbyć – z reguły wystarcza już ciepła woda i szorowanie miękką gąbką.

Brudnoszare plamy i wykwity

Takie zanieczyszczenia są oznaką rozwoju grzyba. Zawiązywaniu pleśni na ścianach i suficie sprzyja duża wilgotność, umiarkowana temperatura i brak wentylacji w pomieszczeniu. Po spostrzeżeniu tego problemu działajmy szybko: w pierwszej kolejności namierzmy i zlikwidujmy jego źródło.

  • Wcześnie wykrytego grzyba usuniemy po prostu za pomocą szczotki o twardym włosiu lub gąbki (na sucho lub zamoczoną w wodzie z detergentem).
  • Jeżeli farba zaczęła się łuszczyć, konieczne będzie jej zdjęcie.
  • Czyszczone miejsce należy zabezpieczyć preparatami grzybobójczymi.
  • Nowoczesne środki chemiczne pozwalają skutecznie pozbyć się wykwitów.
  • Po dokładnym zabezpieczeniu środkami grzybobójczymi i położeniu nowego tynku „zakażone” miejsce malujemy.

Jak zapobiegać powstawaniu plam na ścianie?

Unikniesz męczącego i czasochłonnego szorowania, jeśli zadbasz o systematyczność w domowych porządkach. Wystarczy, że raz na miesiąc skontrolujesz stan ściany  i usuniesz zbierający się kurz, wytrzesz plamy i zatynkujesz dziury i niedoskonałości. To w końcu wizytówka twojego domu, postaraj się więc, aby była tak zadbana, jak pozostała część wnętrza.

Masz lepsze pomysły na wyczyszczenie zabrudzonych ścian? A może znasz więcej naturalnych środków czyszczących? Podziel się z nami w komentarzu!

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.