Artykuły

Magiczne gąbki do sprzątania... wszystkiego! Dlaczego działają i czy są bezpieczne?

Magiczne gąbki pojawiły się właściwie znikąd i z miejsca przyćmiły wszystkie dotychczasowo popularne akcesoria do sprzątania. Według zapewnien producentów mają szybko doczyszczać nawet najbardziej problematyczne zabrudzenia — porysowane kredkami ściany czy zaniedbane fugi — a to wszystko bez dodatku ani kropli chemicznego detergentu. Na czym polega ich fenomen i dlaczego one właściwie działają?
REKLAMA

Internet, blogosfera i rozmaite poradniki aż huczą od informacji na ich temat. Wszyscy wzajemnie polecają sobienowe, „rewolucyjne” akcesorium do sprzątania. Bynajmniej nie mamy tu na myśli ani autonomicznego odkurzacza, ani parownicy. Chodzi o... magiczne gąbeczki.

Tak zwane magiczne gąbki na pierwszy rzut oka nie różnią się od innych gąbek. Zwykle są niewielkich rozmiarów, występują w dość jasnych wariantach kolorystycznych i są miękkie w dotyku. Przypisuje się im fenomenalne właściwości czyszczące – tak, jak kiedyś chociażby ściereczkom z mikrofibry. W lokalnych drogeriach można je kupić dosłownie za kilkadziesiąt groszy, w internecie — za bezcen. Wystarczy zwilżyć je wodą i delikatnie pocierać zabrudzoną powierzchnię. Ściera nawet najtrwalszy, zaschnięty brud. Porysowane kredkami ściany? Stare, sczerniałe fugi? Przypalone mleko na kuchence? Marker na biurku? Zdawałoby się, że nie ma brudu, któremu nie dałaby rady ta niepozorna gąbeczka. Jeszcze bardziej imponujący jest fakt, że posługując się nią, nie trzeba sięgać po żadne detergenty. Jak to w ogóle jest możliwe?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Czym właściwie jest „magiczna gąbka”?
Magiczna gąbka to ni mniej, ni więcej kawałek odpowiednio wyciętej pianki melaminowej. Dotychczasowo była ona wykorzystywana jako materiał termo- i aukustyczno-izolacyjny. Przemysłowo powstaje na bazie żywicy melaminowej, która jest kopolimerem formaldehydu-melaminy-wodorosiarczynu sodu. Pianka ta charakteryzuje się ciekawymi właściwościami: pochłania większość dźwięków o średnich i wysokich częstotliwościach, ma niski współczynnik przewodności ciepła. Jest odporna na działanie zarówno niskich, jak i wysokich temperatur. Co zatem przesądza o jej dużej skuteczności w sprzątaniu?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jej sekret tkwi w specyficznej budowie — kiedy żywica melaminowa „zastyga” w formie pianki, mocno twardnieje — staje się niemal tak twarda, jak szkło. Gąbka pozostaje jednak miękka ze względu na swoją otwarto komórkową mikrostrukturę. Zwyczajne gąbki (o zamknięto komórkowej budowie) wypełnione są czymś na kształt zwartych, nienaruszonych „kieszonek” powietrznych — można je sobie wyobrazić jako pęczek drobnych kuleczek, ściśle przylegających do siebie. W „magicznych gąbkach” pory te są otwarte, jakby pęknięte. Właśnie dlatego są ona bardzo elastyczna. Taka budowa sprawia, że są one bardzo abrazyjne.. Brud w kontakcie z gąbeczką o otwartej budowie jest przez nią wchłaniany i wiązany w jej ażurowym, porowatym wnętrzu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Czy gąbki są niebezpieczne dla zdrowia i środowiska?
Nie ma doniesień na temat szkodliwości używania gąbek melaminowych. Tworzący ją kopolimer z formaldehydem w nazwie, ma niewiele wspólnego z silnie trującym związkiem chemicznym — w połączeniu z innymi substratami, pianka zyskuje zupełnie odmiennych właściwości. To samo dotyczy melaminy — w przeszłości odnotowano zatrucia z jej samodzielnym udziałem, spowodowane one były jednak bezpośrednim spożyciem tej substancji wraz z pożywieniem. Dla własnego bezpieczeństwa i spokoju sumienia najlepiej używać ich zgodnie z przeznaczeniem i wskazaniami producenta zamieszczonymi na opakowaniu.

Pianka ta natomiast nie nadaje się do recyklingu i nie jest biodegradowalna. Kiedy używa się ich intensywnie, szybko ścierają się, zupełnie jak gumki do mazania. Ekologiczną alternatywą dla „magicznych gąbek” będą te, wykonane z celulozy - mają one podobne parametry ścierne.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Do czego używać gąbek melaminowych?
Podczas sprzątania z ich użyciem, nie potrzeba używać żadnych detergentów. Wystarczy zwilżyć je wodą i wyszorować problematyczną powierzchnię. Bez problemu usuwają tłusty osad z okapu, zaschnięte resztki jedzenia z kuchenki do gotowania, czy brud w komorze piekarnika. Ścierają dziecięce rysunki ze ścian, ślady po flamastrach i pisakach, osady kamienne na armaturze w łazience, a nawet ślady po kleju. Czyszczą też uciążliwe, brudne fugi. Nie sprawdzą się jednak w przypadku bardzo gładkich, błyszczących powierzchni — może je zarysować.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Dlaczego okna parują zimą i jak sobie z tym radzić?

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia

10 zastosowań soli, o których nigdy nie słyszałeś

Nietypowe zastosowania coli w twoim domu

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu



Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

ewa0077

Ja je uzywam tylko do czyszczenia bialych scian,sa tanie ale mozna powiedziec ze jednorazowe,bo sie szybko zuzywaja tak ze szkoda czyscic nimi wszystko

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Magiczne gąbki do sprzątania... wszystkiego! Dlaczego działają i czy są bezpieczne?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.