Rynek oferuje obecnie wiele rozwiązań. Do wyboru mamy materace lateksowe, sprężynowe, twarde, miękkie, ze stelażem lub bez. Który jest najzdrowszy, najwygodniejszy i jednocześnie nie zrujnuje naszego domowego budżetu? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
Waga ciała
Wbrew pozorom to bardzo ważny czynnik, który powinniśmy określić przed zdecydowaniem się na zakup konkretnego materaca. Osoby, których waga wynosi maksymalnie 80 kg powinny wybrać materac o stopniu twardości oznaczonym H2. Osoby, o masie ciała od 80-100 kg powinny wybrać materac o twardości H3. Powyżej 100 kilogramów to oznaczenie H4. Twardość jest zwykle odczuciem subiektywnym. Warto jednak przynajmniej orientacyjnie trzymać się powyższych oznaczeń, aby cieszyć się komfortem snu.
Pozycja podczas snu
Materac należy dobierać do wielkości łóżka, naszej wagi, ale także do pozycji, w jakiej śpimy. Jeżeli preferujemy pozycję na boku najlepiej sprawdzi się materac, który dobrze podtrzymuje nasze ciało i kręgosłup jednocześnie dopasowując się do jego naturalnej krzywizny. W tym przypadku będzie to materac sprężynowy, ewentualnie grubszy lateksowy. Jeżeli lubisz spać na wznak masz szerokie pole manewru. Możesz wybierać spośród materacy lateksowych i sprężynowych. Jeśli natomiast trudno jest ci określić swoją pozycję podczas snu, bo po prostu często ją zmieniasz wybierz materac wysokoelastyczny. Doskonale dopasuje się on do kształtu twojego ciała.
Strefa twardości
Istnieje kilka stref twardości, które składają się na najbardziej komfortową - siedmiostrefową twardość materaca. Od twardej strefy środkowej biegną w obie strony trzy inne strefy. Pierwsza - Znajduje się na środkowej części materaca i tym samym jest najszersza i najtwardsza. Tutaj spoczywa najcięższa część naszego ciała, czyli odcinek biodrowo-krzyżowy. Druga - To strefa pośrednia, o średniej twardości. Trzecia - Jest twardsza od swojej poprzedniczki. Spoczywa tu część barkowo - ramieniowa naszego ciała. Czwarta - Nazywana też skrajną. Tutaj spoczywa głowa. Ma średnią twardość. Strefy różnią się od siebie twardością, tak, aby dawać odpowiedni komfort podczas snu każdej części naszego ciała.
Materac sprężynowy
Bonnelowy - Mały nacisk na materac wywołuje niewielki opór. Analogicznie duży- wywoła większy. Sprężyny są ze sobą połączone tworząc okręgi. Jeżeli więc kładziemy się na jednej stronie materaca tego typu nacisk przenosi się na jego większą powierzchnię. Niestety w dalszej perspektywie może on ulegać zniekształceniom.
Kieszeniowy - składa się z pionowych sprężyn owiniętych specjalną pianką. Każda z nich jest umieszczona w osobnej kieszonce z tkaniny. Stykają się one w niektórych punktach. Niewątpliwie ich zaletą jest fakt, że pracują niezależnie od siebie. Dzięki temu materac lepiej dopasowuje się do ciała i odciąża kręgosłup. Jest wygodny i znacznie zwiększa komfort odpoczynku.
Materac lateksowy - Jest wytrzymały, odporny na zniekształcenia. W dodatku przepuszcza powietrze i wilgoć. Jest wysoko elastyczny i świetnie dopasowuje się do ciała w każdej jego pozycji. Jest polecany szczególnie dzieciom.
Materac piankowy
Wysoko i termo- elastyczny - Ich zaletą jest przede wszystkich perfekcyjne dopasowanie się do sylwetki. Zwiększają komfort wypoczynku i rozluźnienia ciała. Reagują one na temperaturę ciała- im jest ona wyższa- tym zniekształcenie jest większe. Materace mogą składać się całe z pianki wysoko lub termo- elastycznej lub też zawierać ich warstwy. Są lekkie i z pewnością zadowolą najwybredniejszego klienta.
Materac kokosowo - piankowy - Jest twardy, ale też przewiewny i cieplejszy. Mówi się, że eliminuje on działanie pól elektromagnetycznych, ale nie jest to potwierdzone żadnymi badaniami.
Jeden czy dwa?
To częsta wątpliwość małżeństw urządzających swoje sypialnie. Jeżeli jesteśmy podobnej wagi wybierzmy jeden materac. Dwa będą dobre dla par, które różnią się masą ciała i mają odmienne upodobania co do twardości. Należy jednak pamiętać o tym, aby oba wybory miały taką samą wysokość i sposób szycia pokrowca. Tylko wtedy dobrze wpasują się w łóżko.
Dobry materac to inwestycja na lata. Nie warto więc śpieszyć się z jego zakupem i podejmować pochopnych decyzji. Udajmy się do sklepu, dotknijmy, połóżmy się i wypróbujmy różne jego rodzaje zanim zdecydujemy się na ten konkretny.
Deccoria.pl
Zobacz także:
Jak zaoszczędzić na wodzie i rachunkach? To proste!
Sypialnia w kawalerce - zobacz, jak urządziła ją Aneta!