Porady domowe

Poradnik: Jak skutecznie usunąć rysy i ubytki z paneli?

Laminowane panele podłogowe to popularny materiał podłogowy. Są łatwe w ułożeniu, tanie, niemal do złudzenia przypominają drewno. W zależności od wybranej klasy ścieralności są całkiem wytrzymałe, co nie oznacza jednak, że nie będą pojawiać się na nich żadne uszkodzenia. Jak zreperować zarysowane lub wyszczerbione panele?
Poradnik: Jak skutecznie usunąć rysy i ubytki z paneli?

Zarysowania i ubytki najszybciej pojawiają się w tanich panelach o niskiej klasie ścieralności, co nie oznacza jednak, że lepsze jakościowo posadzki są całkowicie odporne na zniszczenia. Wystarczy upuścić na nie jakiś cięższy czy ostrzejszy przedmiot, by powstały na nich nieestetyczne uszkodzenia. Co zrobić w takiej sytuacji?

Pisak
W zależności od wielkości zniszczeń do dyspozycji mamy kilka metod naprawczych. Jeśli ubytki są niewielkie i płytkie, jedynie w wierzchniej warstwie posadzki, wystarczy zamaskować je z użyciem specjalnego markera.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Masa naprawcza
Nieco większe szczeliny uzupełnimy masą naprawczą w kolorze odpowiadającym posiadanej podłodze – jest to zdecydowanie trwalsze rozwiązanie niż pisak. Nie jest też wyjątkowo trudne w wykonaniu, nawet mniej wprawni powinni sobie z nim poradzić.

Gotowy zestaw do reperowania uszczerbków paneli można kupić w większości sklepów budowlanych. Zwykle znajdują się w nim różnokolorowe masy wypełniające, nóż z nagrzewnicą, szpachelka lub nakładka, lakier zabezpieczający, a także grzebień do czyszczenia. Warto wybierać pakiety oferowane przez tego samego producenta, którego panele kupiliśmy – w ten sposób unikniemy kłopotów związanych ze złym dopasowaniem barwy materiałów remontowych do odcienia posiadanej podłogi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak uzupełnić rysy masą naprawczą?
Szpachelką oczyszczamy ubytek, a następnie wcieramy w niego masę wypełniającą. Po dokładnym rozprowadzeniu i „wciśnięciu” jej w powierzchnię szczeliny, nadmiar preparatu usuwamy, delikatnie zdejmując go ostrą krawędzią szpachelki. Po zamaskowaniu defektu musimy odtworzyć strukturę rysunku drewna z posadzki, tak by nie odznaczał się na niej za bardzo. W tym celu używamy dwóch kolorów masy naprawczej – zbliżonych do zabarwienia słojów na laminacie. Skończywszy, wyrównywane miejsce przecieramy bawełnianą szmatką i odtłuszczamy, a następnie zabezpieczamy przeźroczystym lakierem.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Takie uszkodzenia dobrze naprawiać na bieżąco, tuż po tym, jak pojawiają się na powierzchni podłogi. Niezabezpieczone, z czasem będą pogłębiać się, co może prowadzić do spękania całego pojedynczego panelu. Wtedy wymienić trzeba wadliwą „klepkę”, co ze względu na sposób mocowania tego typu podłóg nie jest proste. W niektórych przypadkach konieczne będzie nawet całkowite rozebranie większej części lub całości posadzki. Z uwagi na trudność i wysoki stopień skomplikowania, takie prace lepiej zlecić specjaliście, wymagają one bowiem doświadczenia, pewności i cierpliwości.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak przebiega wymiana panelu?
Wykorzystywane narzędzia:
- zapasowy panel podłogowy
- ołówek, linijka
- ostry nóż, piła-zgłębiarka z prowadnicą, pilarka tarczowa lub multitool z tymi funkcjami
- śrubokręt płaski, dłuto

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

W pierwszym kroku nanosi się linie pomocnicze, wzdłuż których poprowadzone będzie cięcie. Wyznaczane są narożniki deski, a przy przeciwległych, krótkich bokach rysowane są trójkąty równoramienne o połączonych wierzchołkach. Następnie panel jest rozcinany ostrym nożem lub pilarką. Wycięte fragmenty podważa się śrubokrętem i wyjmuje ze wpustów. Przy tej czynności należy szczególnie uważać, by nie doszło do uszkodzenia większej części posadzki. Później odsłonięte podłoże jest odkurzane i wyklejane nowymi panelami. Zalecane jest podwójne klejenie: całą powierzchnią płyty do podłoża i wzdłuż jej krawędzi, co pozwala dobrze uszczelnić styki. Po przeprowadzeniu prac naprawczych należy odczekać min. 24 godziny, zanim posadzka znów będzie gotowa do używania.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj także:

Sąsiedzkich 7 grzechów głównych

7 grzechów głównych (remontowych)

Jak ochłodzić mieszkanie w upalne lato?

Odpocznij od zgiełku - poznaj styl eko

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.