Zanim zarządca dostarczy zezwolenie na planowane zmiany, musi on sprawdzić, czy nowy grzejnik nie zakłóci pracy całego systemu, nie zwiększy zapotrzebowania budynku na moc grzewczą oraz czy spełnia wszystkie wymagania dokumentacji technicznej. W tym celu wykonuje on stosowane ekspertyzy hydrauliczne i cieplne.
Właściciel mieszkania, nie jest właścicielem grzejników
Grzejniki w mieszkaniach i lokalach użytkowych są integralną części sieci grzejnej, oplatającej cały budynek. Nadzór nad nimi sprawują zarządca i właściciel budynku, a nie poszczególni lokatorzy. Spółdzielnie lub wspólnoty zobowiązane są do każdorazowego powiadamiania nadzoru budowlanego o samowolnej wymianie, lub rozbiórce kaloryfera.
Zobacz: Designerskie grzejniki do twojego domu»
Likwidacja lub dostawienie dodatkowego grzejnika jest niezgodne z prawem
Należy pamiętać, że z instalacji grzewczej na równi korzystają wszyscy właściciele lokalów – za jej pomocą ogrzewane są ich mieszkania, a także wspólne części budynku, jak np. klatka schodowa. Likwidacja lub zamontowanie dodatkowego grzejnika jest nie tylko nielegalne, w ten sposób zaburzyć można parametry grzewcze i przepływy ciepła, co w rezultacie negatywnie wpływa na bilans cieplny całej nieruchomości. Pozbywając się grzejnika, pobieramy więcej ciepła od sąsiadów, co z kolei odbija się na ich rachunkach za ogrzewanie.