Wymiana grzejnika – to nie takie proste, jak myślisz
Nie wszystkim mieszkańcom bloków i budynków wielorodzinnych odpowiadają ustandaryzowane rozwiązania instalacji c.o, stosowane przez wspólnoty mieszkaniowe. Wielu z nas zdarza się narzekać na zawodne działanie i nieestetyczny wygląd grzejników. Problem dotyczy szczególnie starego budownictwa, gdzie znajdują się jeszcze kaloryfery żeliwne bez termostatów, co praktycznie uniemożliwia sterowanie ciepłem w mieszkaniu.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Przeczytaj: 12 wskazówek, jak obniżyć koszty ogrzewania mieszkania»
Pozwolenie od zarządcy nieruchomości
Montaż nowszego, lżejszego i mniejszego gabarytowo modelu kaloryfera z pewnością przyniesie nam oszczędności, podniesie komfort cieplny i zapewni miłe wrażenia estetyczne. Plany prac modernizacyjnych mogą pokrzyżować nam jednak przepisy, wedle których, wymiana grzejników wymaga pisemnej zgody zarządcy nieruchomości – najczęściej spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Aby otrzymać takie pozwolenie, należy złożyć podanie, w którym znajduje się projekt modernizacji instalacji, opis modelu grzejnika oraz jego parametry grzewcze. Wartość mocy grzejnej nowego kaloryfera musi być taka sama, jak jego poprzednika. Prace związane z instalacją nowego kaloryfera należy przeprowadzać w porozumieniu lub pod nadzorem konserwatora spółdzielni.
Każda wspólnota mieszkaniowa na drodze uchwały przyjętej przez wszystkich właścicieli lokali powinna określić, a następnie zawrzeć w regulaminie wspólnoty, zasady i koszty wymiany grzejników.