Główna zasada uprawy drzewek owocowych jest następująca: w pierwszym roku po posadzeniu, nie nawozimy ich. Dbamy jedynie o to, aby nie ucierpiały z powodu braku wody, głównie w sezonie letnim i wiosennym. Usuwamy również z ich towarzystwa chwasty, które stanowią konkurencję w procesie pobierania substancji odżywczych i wody gruntowej z podłoża.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Nawożenie
W drugim roku po posadzeniu nawozimy drzewka obornikiem lub zamiennie kompostem, w ilości 2-5 kg na 1m2 (obornik) lub 1-2 kg na 1m2 (kompost). Czynność tą wykonujemy zawsze na wiosnę. Jeżeli nie możemy nabyć obornika lub kompostu, wówczas sporządzamy specjalną mieszankę nawozów mineralnych. Na jedno drzewko owocowe przygotowujemy:
- 0,2 kg nawozów azotowych
- 0,1 kg nawozów potasowych
Jesienią podsypujemy drzewko 0,2 kg nawozu fosforanowego. W punktach ogrodniczych możemy również nabyć specjalnie, już spreparowane mieszanki nawozowe (np. Fructus).
Drzewka starsze, które zaczęły już owocować, wiosną nawozimy według następujących proporcji: nawozy minerale, takie jak obornik czy kompost, rozsypujemy w okresie co 3-4 lata, w obrębie korony drzewa w ilości ok. 3-4kg (na jedno drzewko). Natomiast, jeżeli dysponujemy nawozami mineralnymi, zabieg wykonujemy co roku. Na jedno drzewko stosujemy: 3-4 kg nawozów azotowych, 2-3 kg soli potasowej na wiosnę oraz 2kg superfosfatu na jesień.
Pamiętajmy, że takie gatunki jak wiśnie i śliwy, nawozimy w proporcjach o połowę mniejszych niż te powyżej podane.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Wapnowanie
Kolejną czynnością związaną z nawożeniem drzewek owocowych jest ich wapnowanie. Zabieg wykonujemy, przeznaczajac 2-5 kg wapna pod jedno drzewo. Do tego celu używamy tak zwanego wapna nawozowego. Ilość materiału, jaki użyjemy, uzależniony jest od zakwaszenia gleby. W przypadku trudności ze zdobyciem wapna możemy go zastąpić mielona kredą (do nabycia w składach budowlanych oraz punktach ogrodniczych). Wapnujemy zawsze w okresie późnej jesieni.
Skuteczne nawożenie trawnika. Przeczytaj >>
Ściółkowanie
Jednym z bardziej pożądanych zabiegów, jest również ściółkowanie ziemi pod drzewkami. Ściółkujemy za pomocą kompostu z korowiny drzew iglastych lub rozdrobnioną korą (może to być również tzw. kora dekoracyjna, którą zakupujemy w centrach ogrodniczych lub szkółkach). Zabieg ten, zabezpiecza ziemię pod drzewkiem przed zbytnim wyparowywaniem wody, jak również znacząco hamuje rozwój chwastów.
Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl
KLIKNIJ I ZOBACZ NAJPIĘKNIEJSZE OGRODY POLAKÓW!
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!
Formowanie iglaków. Zdradzamy tajemnice ich przycinania
Jakie rośliny wybrać na żywopłot?