Dla ułatwienia można je podzielić na odmiany rabatowe, które charakteryzują się całkowitą lub częściową mrozoodpornością i nadają się do sadzenia w gruncie, odmiany na kwiat cięty oraz odmiany doniczkowe – zazwyczaj jednoroczne. W naszej kulturze kojarzone są z kwiatami cmentarnymi, typowo jesiennymi, o melancholijnej symbolice, ale umiejętnie wprowadzone do ogrodu lub na balkon czy taras, sprawią, że nasze otoczenie będzie kolorowe i wesołe, aż do pierwszych silnych mrozów.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Żywotność i wytrzymałość złocieni nie należy wyłącznie do indywidualnych cech poszczególnej odmiany, gdyż ogromne znaczenie mają również w tym wypadku odpowiednie warunki ich rozwoju.
Optymalnym środowiskiem do rozwoju chryzantem rabatowych jest:
• miejsce nasłonecznione i ciepłe
• osłonięte od wiatru i przeciągów
• idealnym jest stanowisko przy ścianie domu lub przy murze. Magazynują one ciepło i odbijają promienie słoneczne – dzięki temu rośliny naprawdę bardzo długo bronią się przed skutkami mrozu
• stanowisko o podłożu żyznym i przepuszczalnym – chryzantemy bardzo źle znoszą stagnującą w ziemi wilgoć.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Odpowiednia pielęgnacja chryzantem rabatowych opiera się o systematyczne ich nawożenie w trakcie sezonu wegetacyjnego oraz uszczykiwanie (obłamywanie) przekwitniętych kwiatostanów – co pobudza roślinę do wytwarzania nowych pąków kwiatowych i przedłuża jej okres kwitnienia. Po nastaniu mrozów zaleca się nie obcinać zaschniętych pędów i pozostawić je w takiej formie przez całą zimę, gdyż stanowią one dodatkową ochronę przed mrozem. Rośliny warto okrywać również grubą warstwą suchych liści oraz stroiszem lub słomą. Jeśli chryzantemy zostały posadzone w glebie wilgotnej i słabo przepuszczalnej – zaleca się ich wykopanie i przechowywanie w inspekcie.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Jeśli chodzi o rośliny sadzone w pojemnikach, warunki, które musimy im zapewnić, są bardzo zbliżone do tych wymienionych wyżej. Należy również pamiętać o regularnym podlewaniu chryzantem w bezdeszczowe dni oraz okrywaniem kwiatostanów agrowłókniną – jeśli zapowiadane są nocne mrozy. W doniczkach uprawiać można zarówno rośliny jednoroczne, które regularnie nawozimy co tydzień, jak i zimotrwałe odmiany. W przypadku tych drugich przed nastaniem zimy zaleca się zaprzestanie nawożenia, tak aby rośliny zdążyły się do niej przygotować. Najlepiej przesadzić je na stałe miejsce w ogrodzie, gdzie dużo lepiej zniosą ujemne temperatury. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości – warto otulić doniczkę folią bąbelkową, a roślinę zabepieczyć białą włókniną.
mgr inż. Patrycja Lipiec
Zobacz aranżację z chryzantemami naszych użytkoników. Kliknij!