Porady ogrodnicze

Nie masz miejsca w ogrodzie? Posadź jabłoń w doniczce. Szybko doczekasz się słodkich owoców

Marzenia o ogrodzie pełnym drzew owocowym pryskają, jak bańka mydlana, gdy okazuje się, że nie mamy miejsca na ich realizację. Gdzie na tarasie czy balkonie przestrzeń dla śliwy, wiśni czy jabłoni? Chyba że postawimy na odmiany miniaturowe, które w donicach czują się nawet lepiej niż w gruncie. Nigdy nie przyszło ci do głowy, by na balkonie lub tarasie posadzić drzewa owocowe? Uprawa jabłoni w doniczkach to wciąż nowość, ale warto spróbować. Pięknie kwitnie, a słodkich owoców doczekasz się szybciej, niż myślisz.

Nie masz miejsca w ogrodzie? Posadź jabłoń w doniczce. Szybko doczekasz się słodkich owoców
Dwie najlepsze odmiany jabłoni do uprawy w donicach prezentują się bardzo efektownie, co więcej, żółte, czerwone lub owoce Duo to prawdziwy przysmak. Fot. anuraghemrom/123rf.com/CanvaPro

Spis treści: 

Najlepsze odmiany jabłoni do uprawy w doniczkach

Najpopularniejsze w ogrodach naszych mam i babć są śliwy, czereśnie, wiśnie i oczywiście jabłonie. Ilość ich owoców zjedzonych „za dzieciaka”, siedząc w cieniu rozłożystych gałęzi, aż trudno zliczyć. W końcu to najszybsza i wyjątkowo pyszna przekąska. A gdyby tak, pomimo braku ogrodu, wyhodować własne drzewko, które będzie owocować, jak u mamy? W praktyce liczba jabłek na gałązkach będzie zapewne nieco mniejsza, ale za to mógłbyś sięgać po nie przy każdej chętce na coś świeżego, pożywnego i letniego.

Skusisz się na jabłonkę, jeśli powiemy ci, że jej uprawa w donicy naprawdę jest możliwa? I to nie na wielkim, słonecznym tarasie z utrzymywanym na rozmaite sposoby, szczególnym mikroklimatem, ale nawet na niewielkim balkonie? Pewnie, że się skusisz. Takie drzewko w donicy to spełnienie dziecięcych marzeń, niepowtarzalna dekoracja, a przy tym źródło najsmaczniejszych owoców, bo własnych.

Za najlepsze odmiany jabłoni do uprawy w doniczkach uznawane są: 

  • jabłonie kolumnowe – np. Polka, Garden Fountain, Waltz, Flamenco, Vesna, Red River, Bolero, Arbat; 
  • jabłonie mini – nieco większa Delegrina (jej owoce są średniej wielkości, żywo czerwone, soczyste, słodko-kwaśne i bardzo aromatyczne) i mniejsza Corquella (owoce żółte, bardzo słodkie i soczyste).

jajajaja Owoców na dojrzałych jabłonkach potrafi być naprawdę sporo - z dorosłego drzewka zerwiesz nawet 10 kg soczystych jabłek. Fot. Irina Nazarova/CanvaPro

Jabłonki kolumnowe rozrastają się równo i foremnie. Trzymane w doniczkach mają ograniczone możliwości, dlatego nie musisz obawiać się, że urosną z czasem powyżej 3 metrów i zajdzie konieczność ich przeniesienia lub przesadzenia do gruntu. Podobnie odmiany miniaturowe, te utrzymują niski wzrost (do 1,5 metra) przez cały czas, ale ich korona jest bardziej rozłożysta niż w przypadku odmian kolumnowych, rosnących pionowo.

Przeczytaj również: Jabłonie i grusze bez szczepienia. Jest na to stary ogrodniczy sposób

Uprawa jabłoni w doniczkach

Decydujesz się na uprawę drzew owocowych w doniczkach? Niezależnie od tego, czy będą to miniaturowe jabłonki, czereśnie czy śliwy, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Zacznij od świadomego wyboru odmiany do donicy. Nie próbuj uprawiać w niej okazów ogrodowych, ponieważ ich głębokie, palowe korzenie nie wykształcą się w tak ograniczonej przestrzeni.

Do sadzenia w skrzyniach tarasowych, donicach na balkonach oraz innych, ciekawych pojemnikach przystosowane są odmiany karłowate i półkarłowate, których bryła korzeniowa jest inaczej ukształtowana i rozkłada się w podłożu znacznie płycej. Zwróć uwagę na to, jaki rozmiar (zarówno wysokość, jak i szerokość korony) osiągnie wybrany przez ciebie okaz za kilka lat – wiadomo, że nie będzie tak okazały, jak jabłoń u babci w ogrodzie, ale może rozrosnąć się całkiem mocno. Jeśli masz niewiele miejsca do zagospodarowania, rozważ przede wszystkim odmiany kolumnowe, które owocują na krótkopędach rosnących w górę.

owo Uprawianie w pojemnikach cytryn, limonek czy granatów nikogo już nie dziwi. Jednak jabłoń to coś, co przykuwa uwagę. Nie sadź odmian tradycyjnych, sięgnij po te, które w donicach czują się najlepiej, a drzewko stanie się główną dekoracją tarasu. Fot. Tima Miroshnichenko/CanvaPro

Uprawa jabłoni w doniczkach różni się nieco od pielęgnacji drzewa w ogrodzie. Wprawdzie roślina potrzebuje podobnego stanowiska, gdzie dociera dużo światła słonecznego, jest ciepło i dość zacisznie, ale za to jej wymagania związane z nawadnianiem, nawożeniem czy przycinaniem są bardziej rygorystyczne. Aby nie popełnić błędu, który może skończyć się dla rośliny pogorszeniem kondycji, odporności lub utratą owoców w nadchodzącym sezonie, trzymaj się poniższych wytycznych uprawy odmian miniaturowych w donicach.

  • Ziemia 

Najlepsza będzie dobrze przepuszczalna gleba, np. mieszanka doniczkowa z dodatkiem dużych kamyków i pokruszoną gliną na dnie pojemnika. Warto dokładnie przestudiować specyficzne wymagania sadzonej odmiany jabłoni, aby dostosować parametry podłoża do jej potrzeb.

  • Donica 

Wybór pojemnika jest bardzo istotny. Powinien być na tyle duży, aby rozłożenie korzeni było swobodne i mogły one dalej rosnąć. Z czasem, gdy zauważysz, że bryła korzeniowa przerasta pojemnik, przenieś drzewko do większej donicy. Niektórzy polecają, aby w ciągu pierwszych trzech lat wzrostu przenosić okaz raz w roku, a następnie przynajmniej raz na kilka lat.

  • Sadzenie w pojemnikach 

Wydaje się, że sadzenie to nic trudnego, ale w przypadku miniaturowych jabłonek warto przestrzegać pewnych zasad, np. dotyczących rodzaju gleby, wielkości pojemnika czy postępowania z bryłą korzeniową. Przed osadzeniem w świeżym podłożu należy delikatnie rozłożyć dłońmi korzenie (na tym etapie dobrze by było, gdyby ktoś pomógł, podtrzymując drzewko).

Niezależnie od rodzaju pojemnika (donica, skrzynia, itp.) wykonaj w nim otwory drenażowe oraz dno wysyp warstwą przepuszczalną np. żwirem. Na to wyłóż agrowłókninę i dopiero podłoże właściwe. Pamiętaj, że drzewka sprzedawane w pojemnikach mogą trafić do donicy przez cały sezon, ale te z gołym korzeniem należy sadzić wyłącznie w stanie uśpienia, czyli wczesną wiosną lub dopiero jesienią.

  • Zapylanie 

Wybieraj odmiany samozapylające.

  • Nawadnianie

Bardzo ważne jest zachowanie optymalnej wilgotności podłoża i zapewnienie dostępu do wody roślinie każdego dnia. Ilość płynu dostosuj do pogody. Latem na prawidłowe podlewanie zwróć szczególną uwagę i nie funduj roślinie suchych dni, to dla niej naprawdę groźne.

  • Nawożenie

Nawożenie preparatem wieloskładnikowym rozpocznij wraz z pojawieniem się pierwszych pąków, a zakończ mniej więcej na początku sierpnia.

  • Cięcie

Pędy jabłonki przytnij odrobinę przed nadejściem zimy. Następne cięcie kształtujące wykonaj, gdy minie zima i przeniesiesz drzewko z powrotem na świeże powietrze. Wszystkie dzikie pędy pojawiające się na podkładce lub pniu od razu w całości usuwaj. Nie przycinaj jabłonki latem, ale w przypadku bardzo obfitych plonów postaraj się przebrać owoce, aby pozostałe urosły większe i smaczniejsze.

  • Ochrona na zimę 

Zbliża się zima, jest coraz chłodniej i widać, że roślinie brakuje słońca? Jeżeli tylko masz taką możliwość, przenieś ją do altany, szklarni na działce lub chociażby do garażu, gdzie doczeka wiosny. Oczywiście jest szansa, że odpowiednio zabezpieczona wytrzyma zimę, ale wówczas musisz zadbać o takie szczegóły, jak: solidna izolacja od podłoża, okrycie donicy kilkoma warstwami maty słomianej lub otuliny z materiału nietkanego np. starej flaneli. Jeśli są zapowiadane bardzo duże mrozy, dodatkowo zabezpiecz agrowłókniną przycięte dużo wcześniej pędy.

Zalety i wady uprawy jabłoni w donicach 

W ogrodach drzewa owocowe wyróżniają się wielkością i rozłożystym pokrojem  dominują nad innymi gatunkami roślin, uprawianymi również dla smakowitych plonów. Dają cień, okazale kwitną, a wtedy, gdy nadchodzi ich moment, obsypują się owocami. Okazy prowadzone na balkonie lub tarasie, w specjalnie przygotowanej w tym celu donicy, również zapewniają dostęp do słodkich, soczystych owoców. Jednak to nie wszystko.

Zalety uprawy jabłoni w donicy:

  • oszczędność miejsca,
  • własne owoce można wyhodować tam, gdzie teoretycznie nie ma możliwości posadzenia drzewa,
  • mobilność, bo donica daje możliwość zmiany miejsca uprawy np. względem zmian nasłonecznienia czy porywów wiatrów,
  • donicę łatwo schowasz na zimę, chroniąc drzewko przed jej negatywnymi skutkami,
  • nie trzeba dodatkowo zabezpieczać drzewka owocującego na balkonie przed dzikimi zwierzętami,
  • owoce można zrywać wygodnie i łatwo w wyniku niskiego wzrostu i ograniczonego pokroju drzewa,
  • dostęp do pędów, które należy przyciąć, jest uproszczony,
  • drzewka miniaturowe i karłowe wcześniej wchodzą w okres owocowania, a więc jabłka posmakujemy nawet kilka tygodni wcześniej, niż pojawią się na dużych jabłoniach w ogrodzie,
  • przy idealnych warunkach owocują już nawet w pierwszym roku po posadzeniu,
  • wszystkie jabłka na drzewku będą podobnej jakości, bo mają identyczne warunki dojrzewania (umożliwia im to m.in. mniej gęsta korona, do której bez trudu docierają promienie słoneczne).

Prowadzenie tarasowej, a tym bardziej balkonowej, miniaturowej uprawy drzew owocowych ma też pewne mankamenty. Oto wady trzymania jabłoni w donicy, które nasuwają się, jako pierwsze:

  • niewielki wybór odmian to tego typu uprawy,
  • krótsza żywotność drzewek uprawianych w donicy, niż odmian tradycyjnych w gruncie,
  • w donicy wykształca się zawsze słabszy system korzeniowy,
  • wymagana jest idealnie dobrane podłoże wysokiej jakości,
  • konieczne jest częste nawożenie podłoża,
  • w czasie suchego lata niezbędne jest bardzo częste podlewanie,
  • u odmian małych rozmiarów, ale mocno owocujących musisz zastosować podporę, która zmniejszy ryzyko wyginania się i łamania pędów pod ciężarem owoców  samodzielne wykonanie estetycznej kratownicy lub solidnej podpory palowej to dodatkowa praca, którą musisz wykonać.

Znając zalety i wady uprawy jabłoni w donicach, z łatwością możesz podjąć decyzję, czy chcesz mieć na balkonie własny, miniaturowy okaz najbardziej tradycyjnego, polskiego drzewa owocowego. Jest to pewne wyzwanie, ponieważ jabłonka w warunkach ograniczonej przestrzeni, narażona na skutki srogiej zimy i wahań pokarmowych podłoża (gdy np. zapomnisz o niezbędnym odżywieniu) może rosnąć wolniej, a jej wygląd będzie mniej spektakularny niż sobie wyobrażałeś. Ale wystarczy odrobina uwagi i troski, a odwdzięczy ci się takimi owocami, o jakich dotąd mogłeś tylko pomarzyć  chyba, że wciąż zrywasz ukradkiem dorodne jabłka z babcinego drzewa, gdy tylko ją odwiedzisz.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Letnie cięcie jabłoni. Jak i kiedy przycinać wilki na drzewku owocowym?

Planujesz w tym roku posadzić jabłonie? Poznaj najlepsze odmiany zimowe, ich smak przywołuje lato

Ma purpurowe liście, piękne kwiaty i ozdobne owoce. Uprawa jabłoni rajskiej Freja

Czego nie robić na balkonie? Miłośnicy kwiatów nie będą zachwyceni

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.