Porady ogrodnicze

Lawenda: Uprawa, pielęgnacja, zbiór i suszenie

Lawendę uprawia się w ogrodach jako roślinę ozdobną i leczniczą. Znalazła ona również zastosowanie w kosmetyce, a odpowiednio zasuszone kwiatostany lawendy możemy wykorzystać do przygotowania saszetek zapachowych, które skutecznie odstraszają mole.

Lawenda: Uprawa, pielęgnacja, zbiór i suszenie
Fot.123RF.com

Rodzaj lawenda (Lavandula) obejmuje około 40 gatunków oraz wiele podgatunków i odmian. Zdecydowanie najpopularniejsza jest lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) nazywana jest także lawendą lekarską, prawdziwą, angielską lub wonną, a także bławatką lub czyszczeczem.

Lawenda osiąga wysokość do 50 cm. Posiada bardzo gęsto rozkrzewiające się pędy, na których znajduje się bujne ulistnienie. Ponieważ należy do grupy roślin tzw. dnia długiego, swoje kwitnienie rozpocznie dopiero wtedy, kiedy długość dnia będzie wynosiła kilkanaście godzin.Okres kwitnienia tego półkrzewu jest bardzo długi i przypada od czerwca aż do października. Kwiaty rośliny mogą być białe (odmiany 'Nana Alba' i 'Ellagance Ice'), różowe ('Hidcote Pink' i 'Rosea') oraz najczęściej spotykane fioletowe ('Dwarf Blue' i 'Munstead'). 

Zobacz więcej zdjęć

Mogłoby się zdawać, że skoro lawenda pochodzi z rejonów śródziemnomorskich, jest ściśle związana z ciepłym klimatem. Tak naprawdę jest to roślina bardzo odporna na mróz, głównie z racji swych głęboko osadzonych korzeni.

W Prowansji lawenda jest ziołem często wykorzystywanym do przyprawiania potraw rybnych i mięsnych. W Polsce częściej uprawiamy ją jako roślinę ozdobną, miododajną lub taką, której kwiaty suszymy w różnych celach. Wszystko dlatego, że roślina ta cudownie pachnie.

Jak pielęgnować lawendę w ogrodzie? Najlepsze stanowisko

Lawendę należy wysiać wczesną wiosną. Dobrze czuje się na stanowiskach słonecznych i bogatych w wapń. Nie przeszkadza jej półcień, jedynie jej kwiaty będą drobniejsze. Jeżeli chcielibyśmy stworzyć w naszym ogrodzie leśny klimat z udziałem wrzosów i iglaków, zapomnijmy o sadzeniu w ich towarzystwie lawendy. Jest to bowiem roślina, która wyjątkowo źle znosi kwaśne podłoże. Zanim wysiejemy lub posadzimy lawendę, zadbajmy o odpowiedni drenaż stanowiska, na którym będzie się znajdowała.

Lawenda to roślina słońca – najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych, osłoniętych przez silnym i mroźnym wiatrem. Lubi gleby dobrze przepuszczalne, lekko kamieniste, wapienne.

Zadbajmy, aby gleba nie była gliniasta. Stanowisko powinno być żyzne, przewiewne i bardzo łatwo nagrzewające się. Nie przesadzajmy również z podlewaniem. Przelanie lawendy grozi jej wysuszeniu, ponieważ możemy doprowadzić do przegnicia korzeni. Żeby roślina dobrze się rozkrzewiła, należy ją co jakiś czas przyciąć. Robimy to jesienią, zaraz po tym, jak kwiaty przekwitną. Dzięki takiemu zabiegowi lawenda zachowa swój zwarty i gęsty pokrój. Przed zimą ściółkujemy. Możemy to zrobić za pomocą liści, słomy, lub trocin. Unikajmy kory i torfu, ponieważ tak jak już wcześniej wspomniałam, lawenda nie znosi kwaśnego pH podłoża.

Dlaczego lawenda więdnie, sypie się, nie kwitnie i nie rośnie?

Autor: makeyourlifegreener

Formowanie lawendy

Formowanie zaczynamy tuż po posadzeniu. Młode, nierozkrzewione rośliny w pierwszym roku wzrostu skracamy o połowę. Dzięki temu, u podstawy wypuszczą dużo nowych pędów kształtujących gęstą koronę. W następnych latach rośliny należy przycinać tuż po kwitnieniu, usuwając zasychające kwiatostany z około siedmiocentymetrowymi fragmentami pędów.

Kiedy przycinać lawendę?

Coroczne przycinanie lawendy sprawi, że roślina będzie obficie kwitła i zachowa odpowiedni kształt. Jest to zabieg wręcz obowiązkowy w jej uprawie. Lawendę należy przycinać 2 razy do roku. Do wyboru mamy 3 terminy.

Zobacz więcej zdjęć

I termin - wczesna wiosna
Przycinanie od połowy marca do początku kwietnia. Najlepiej w ciepły i słoneczny dzień. Jest to cięcie bardzo ważne dla zachowania prawidłowego pokroju lawendy i uniknięcia powstania tzw. "łysego gniazda wewnątrz krzewu". Usuwamy też wszystkie uszkodzone przez zimę pędy.

II termin - lato
Okres od lipca do września, gdy lawenda kwitnie. Polega ono na przycinaniu przekwitających kwiatostanów. Pobudza to lawendę do ponownego kwitnienia.

III termin - początek jesieni (połowa września)
To cięcie możemy wykonać zamiennie z wiosennym przycinaniem. Zabieg wykonujemy w ciepły, pochmurny i bezdeszczowy dzień. Nie należy go opóźniać, ponieważ rozwijające się młode przyrosty mogą zostać uszkodzone przez przymrozki.

Przeprowadzenie cięcia w zbyt późnym terminie może wpłynąć na gorsze zimowanie roślin więc jeśli nie zrobiliśmy tego po kwitnieniu, to warto poczekać do wiosny.

Przycięte kwiaty lawendy Fot.123RF.com

Jak suszyć lawendę?

Zaraz po ścięciu kwiatostany lawendy układamy w niezbyt grube pęczki i ściągamy najlepiej gumką recepturką. Tak przygotowane bukieciki wieszamy kwiatami w dół w pewnej odległości jeden od drugiego mocując (na przykład spinaczem do papieru) do rozciągniętego sznurka bądź drutu. Najlepiej suszyć lawendę naturalnie, rozwieszoną w przewiewnym, zacienionym, suchym, ale niezbyt ciepłym miejscu. Lawenda suszona na słońcu straci swój aromat, a także kolor kwiatów.

Po wysuszeniu oddzielamy kwiaty od łodyżek, dbając o to, by ich nie rozkruszyć. Tak otrzymane kwiatki lawendy wkładamy do wcześniej przygotowanych saszetek (np. lnianych) i umieszczamy w szafach czy szufladach. Można je też zamknąć szczelnie w szklanym pojemniku.

Gdzie sadzić lawende w ogrodzie?

Lawenda jest idealnym tłem dla róż. Genialnie sprawdza się posadzona wzdłuż ścieżek, obok drzew oraz altan. Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sadzili ją na skalniach czy skarpach. Lawendowe skarpy wyglądają bardzo malowniczo. Jest to również roślina, którą spokojnie możemy uprawiać w pojemnikach oraz donicach, na balkonach i tarasach. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale lawenda ma szerokie zastosowanie w praktyce kulinarnej. Możemy ją stosować w postaci suszonej (łodygi) oraz  świeżej (liście). Jest fantastycznym dodatkiem do marynaty oraz jako przyprawa do potraw grillowanych. Napar z lawendy skutecznie wspomaga leczenie przeziębień.

Jak sadzić lawendę w pojemnikach?

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

W tak przygotowanym podłożu sadzimy lawendę na tej samej głębokości, w jakiej rosły do tej pory w doniczkach przemysłowych. Do takiej wielkości pojemnika trafią 4 sadzonki. Po posadzeniu całość dokładnie podlewamy. Ma to na celu nie tylko nawodnić rośliny ale także pomóc im w przyjęciu się na nowym miejscu. Mokre podłoże idealnie ułoży się wokół korzeni i wypełni wszystkie przestrzenie powietrzne. Może się okazać, że po podlaniu ono osiądzie, wtedy w brakujących miejscach należy dosypać ziemi.

Możemy też udekorować kompozycję np. kamieniami, otoczakami, których dodatkową funkcją będzie dogrzanie lawendy w chłodne dni i noce. W ciepłe, słoneczne dni kamienie się nagrzewają, po czym oddają to ciepło, które rośliny śródziemnomorskie bardzo lubią.

Lawenda nie tylko do ogrodu i na balkon

Lawenda jako dodatek w kuchni

Lawenda posiada szerokie zastosowanie w praktyce kulinarnej. Możemy ją stosować w postaci suszonej (łodygi) oraz  świeżej (liście). Jest fantastycznym dodatkiem do marynaty oraz jako przyprawa do potraw grillowanych. Napar z lawendy skutecznie wspomaga leczenie przeziębień.

Jako dodatek do ziołowego płynu do polerowania drewna

Zmieszaj ze sobą: pół filiżanki destylowanego białego octu winnego, 2 łyżeczki oliwy z oliwek i 5-10 kropli olejku lawendowego. Zwilż w płynie miękką ściereczkę i przetrzyj powierzchnię, którą chcesz wypolerować. Ocet posiada działanie czyszczące, oliwa nabłyszczające, a lawenda dezynfekujące.

Lawenda — sposób na muchy

Do butelki z atomizerem przelewamy alkohol i dorzucamy do niego garść suszonej lawendy. Rozpylamy środek dwa razy dziennie w pomieszczeniu, w którym pojawiły się owady.

Lawenda - na komary

Preparat na bazie octu i olejku lawendowego rozpylony na skórę zabezpieczy przed ukłuciami tych owadów. Jeśli natomiast szkoda się już stała, swędzący ślad po ugryzieniu warto natrzeć kilkoma ususzonymi kwiatami lawendy.

Autor: Tekst opracowany przez Redakcje serwisu Deccoria.pl

ZOSTAŃ MISS EURO MAXMODELS i wygraj atrakcyjne nagrody pieniężne

Sprawdź szczegóły: https://www.maxmodels.pl/zostan-miss-euro-maxmodels-do-wygrania-atrakcyjne-nagrody-pieniezne,a,1989.html

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.