Roślina miesiąca: magnolia. Jak ją pielęgnować?

Data publikacji: 2017-04-13 15:00:00

Kwiecień to czas magnolii, która króluje w naszych ogrodach. Krzewy te przywędrowały do nas z Ameryki Północnej i Południowej oraz z Azji Wschodniej. W swoich rodzimych rejonach rosną dziko, u nas uprawiane są jako rośliny ozdobne. Dzięki swym pięknym kwiatom, wprowadzają niezwykle romantyczny nastrój w naszej zielonej przestrzeni.

Roślina miesiąca: magnolia. Jak ją pielęgnować?

Opinie na temat delikatności tych roślin są mocno przesadzone. W praktyce okazuje się, że jeżeli tylko przestrzegamy kilku podstawowych zasad pielęgnacji, spokojnie możemy posadzić magnolie w swoim ogrodzie.

Wybór odpowiedniej odmiany
Istnieje bardzo dużo odmian magnolii. W zależności od przeznaczenia i przestrzeni, w której będzie uprawiana, należy wybrać odpowiednią. Zanim zdecydujecie się na jej zakup, przeczytajcie, czego możecie spodziewać się po konkretnej odmianie.


Magnolie drzewiaste osiągają od 5 do kilkudziesięciu metrów (min. M. loebneri, M. sprengeri, M. tripelata). Nadają się do nasadzeń w bardzo dużych ogrodach lub parkach. Okazy, które osiągają tak spore rozmiary, najlepiej prezentować się będą w pojedynkę, na miejscach dobrze wyeksponowanych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Standardowo, do ogrodów przydomowych, wybiera się odmiany osiągające od 2,5 do 5 metrów wysokości. Najbardziej popularna jest M. soulangeana. Jeżeli dysponujemy niewielką ilością miejsca, należy wybrać odmianę karłową, która osiąga nie więcej niż 2 metry wysokości (M. stella, M. filiflora).  Odmiany niskie doskonale prezentować się będą w grupach. W zależności od odmiany, możemy spotkać się z różną barwą kwiatów (od różowej do żółtej) i porą kwitnienia. Większość magnolii kwitnie od kwietnia do maja, jednak odmiany takie jak np. M. stell, rozkwitają już w marcu. Zdarza się również, że magnolie mogą powtarzać kwitnienie pod koniec lata.

 
Jakie warunki uprawy?
Najlepie, jeżeli do uprawy magnolii wybierzemy stanowisko zaciszne, odsłonięte przed wiatrem oraz dobrze nasłonecznione (ewentualnie delikatnie zacienione). Gleba powinna być przepuszczalna, z dużą zawartością próchnicy, o odczynie lekko kwaśnym. Po posadzeniu, ziemię wokół drzewa należy wyściółkować torfem lub korą (chroni to roślinę przed przemarznięciem). Rozważnie wybierajmy miejsce dla rośliny. Jej korzenie są bardzo kruche i wrażliwe na wszelakie uszkodzenia. System korzeniowy jest niezwykle płytki, zatem późniejsze przesadzanie drzewa nie jest możliwe. W okresie od marca do lipca, powinniśmy kilkakrotnie zasilać roślinę nawozem wieloskładnikowym lub podsypywać kwaśnym torfem.  W okresie od maja do początku sierpnia, kiedy to najczęściej występują susze, rośliny należy regularnie podlewać. Wymagają tego głównie okazy młode, posadzone w przeciągu ostatnich dwóch lat.

Niezbędne jest również okrywanie młodych magnolii na zimę. Możemy to zrobić za pomocą słomy lub jutowego worka. Wokół dolnej części pnia usypujemy ok. 40-centymetrową warstwę kopczyka z ziemi, trocin lub kory. U okazów starszych wystarczy sam kopczyk, nie jest konieczne okrywanie całej rośliny.

Jeżeli zauważymy zjawisko żółknięcia liści oraz zamierania korzeni, oznaczać to może, że w podłożu znajduje się za dużo wapnia. Aby poradzić sobie z tym problemem, należy kilkakrotnie podsypać magnolię kwaśnym torfem. Nie przesadzajmy również z nawozami azotowymi, ich za duże dawki zwiększają podatność rośliny na przemarzanie; możemy za to bezstresowo używać ich w okresie wiosennym.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj także:

TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych

10 roślin, które wyrosną w cieniu

Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot

Stwórz staw przyjazny dla zwierząt

Sposób na skarpę w ogrodzie

Ogród skalny. Jak go zbudować?

Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Suma punktów: 9

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy