Artykuły
Chcesz, aby twój ogród prezentował się pięknie przez cały sezon? Posadź w nim rozchodniki karpackie. Są cenione ze względu na swoje dekoracyjne liście oraz okazałe kwitnienie, które trwa aż do przymrozków. W dodatku rzadko chorują, świetnie znoszą mróz i mają niewielkie wymagania uprawowe. Jak sadzić i pielęgnować rozchodniki karpackie? Poznaj najpiękniejsze odmiany i warunki uprawy.
Czytaj artykułŚciółkowanie to ważny zabieg pielęgnacyjny rabat, który przeprowadza się na początku jesieni. Dzięki niemu rośliny ozdobne lepiej zniosą niesprzyjające warunki podczas zimy. Dodatkowo zabieg ten pomoże nam w walce z chwastami na wiosnę. Jakie jeszcze są zalety jesiennego ściółkowania rabat oraz jakich materiałów powinno się używać w tym celu? Podpowiadamy.
Czytaj artykułZjedzenie czerwonych owoców na surowo to dla fanów słodyczy niemałe wyzwanie, jednak po odpowiednim przygotowaniu kwaśne koraliki borówki brusznicy stają się prawdziwym przysmakiem. Rośnie dziko w lasach i na śródleśnych wrzosowiskach. Możesz mieć ją również w ogrodzie lub dekoracyjnej donicy. Podpowiadamy, jak pielęgnować borówkę brusznicę. Będzie owocować bardzo bogato, jeśli będziesz ostrożny z jednym zabiegiem – jest potrzebny, ale tylko w ograniczonym zakresie.
Czytaj artykułMulczowanie to prosty zabieg, który polega na przykryciu ziemi w ogrodzie warstwą materiału, co zabezpiecza ją przed niekorzystnymi warunkami. Taka ściółka zatrzymuje w glebie wilgoć, utrzymuje jej temperaturę, a nawet może ją użyźnić. Działając korzystnie na podłoże, robi wiele dobrego również dla uprawianych w nim roślin. Zastanawiasz się, czym mulczować grządki i rabaty? Chcesz wiedzieć, kiedy najlepiej to zrobić? Sprawdź, jak przeprowadzić ten zabieg.
Czytaj artykułSpośród wielu odmian cebuli do uprawy w warzywniku warto sięgać po te, których czas sadzenia przypada właśnie jesienią – doskonale zimują, pojawiają się na grządkach wcześniej niż inne odmiany, wypełniając lukę w uprawach, a ich smak jest po prostu rewelacyjny. Zdradzę ci najlepszy sposób na sadzenie cebuli dymki jesiennej odmiany, dzięki niemu nawet gdy zimą warunki będą słabe, żadna nie zgnije, a wiosną grządka zniknie pod zielonymi pędami.
Czytaj artykułZawilce japońskie to piękne byliny, które długo i okazale kwitną. Dzięki rozgałęzionym pędom silnie rozrastają się na boki, co nie zawsze uznawane jest za zaletę. Bujny wzrost sprawia, że zaczynają dominować nad innymi roślinami na rabacie. Jak nad nimi zapanować? Sprawdź, jak powstrzymać rozrastanie się zawilców japońskich.
Czytaj artykułGoryczka chińska przyciąga wzrok swoimi intensywnie niebieskimi kwiatami, które wyglądają bajecznie. Kwitnie późno, dzięki czemu zdobi ogród wtedy, gdy większość roślin przygotowuje się do zimowego spoczynku. Aby roślina zdrowo rosła i bujnie kwitła, należy zapewnić jej odpowiednie warunki, w tym słoneczne stanowisko oraz umiarkowanie wilgotne podłoże. Jak uprawiać goryczkę chińską? Sprawdź, co zrobić, aby kwitła spektakularnie aż do przymrozków.
Czytaj artykułForsycja to niekwestionowany symbol wiosny. W okresie kwitnienia jej bezlistne pędy niemal całkowicie pokrywają się drobnymi, intensywnie żółtymi kwiatami, które ożywiają pozimowy krajobraz. Aby forsycja zachwycała nas swoim wyglądem wczesną wiosną, musimy o nią zadbać już teraz. Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach, a będzie wyglądać jeszcze bardziej spektakularnie.
Czytaj artykułObornik to naturalny nawóz organiczny, który na długi czas zaopatrzy glebę w wiele składników pokarmowych. Przyczynia się do poprawy jej struktury oraz zwiększa poziom warstwy próchnicznej. Zastosowanie obornika wzmocni uprawiane przez nas rośliny i pozwoli cieszyć się ich obfitymi plonami oraz pięknym wyglądem na długo. Jakie są zalety nawożenia obornikiem jesienią i jaki rodzaj tego nawozu stosować w mieście? Odpowiadamy.
Czytaj artykułJedni twierdzą, że nie nadaje się na żywopłot, inni zachwycają się jego pokrojem – hebe, kwitnący krzew z Nowej Zelandii w naszych warunkach rośnie niski, rozłożysty, a zimą ani na moment nie traci urokliwych liści. Jeśli chcesz odgrodzić kilka stref w ogrodzie, nie tworząc wrażenia przepełnienia przestrzeni, hebe z pewnością ci na to pozwoli. W zależności od odmiany stworzysz niski żywopłot w odcieniu soczystej zieloni, burgundy lub mieszany, który latem obsypią oryginalne kwiaty. Sprawdź, gdzie go posadzić, jak pielęgnować i dlaczego należy koniecznie przyciąć go jesienią.
Czytaj artykułPelargonie można potraktować jak rośliny jednoroczne, pozbywając się ich po zakończeniu sezonu i zastępując nowymi kwiatami w następnym roku. Nie warto jednak ich wyrzucać, skoro bez trudu można je przechować przez zimę, by wiosną znów wspaniale kwitły. Jak przezimować pelargonie? Poznaj sposób, który nie zawodzi.
Czytaj artykułSezon ogrodowy dobiega końca, ale warto zadbać o drzewka owocowe i przygotować je do nadchodzącej zimy. Jesienią należy też pomyśleć o zabezpieczeniu roślin przed chorobami, szczególnie tymi grzybowymi, które prowadzą do spadku ilości i jakości uzyskiwanych plonów. W tym celu pomocny okaże się oprysk drzew owocowych mocznikiem. Choć stanowi on źródło azotu, który nie jest zalecany do stosowania w okresie jesiennym, ogranicza występowanie niektórych chorób, a także poprawia ogólną kondycję roślin. Sprawdź, kiedy i jak wykonać oprysk drzew owocowych mocznikiem.
Czytaj artykułW obliczu nadchodzących mrozów warto zadbać o przygotowanie ogródka do zimy. Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, które trzeba przeprowadzić przed sezonem zimowym, jest skoszenie trawy na odpowiednią wysokość. Kiedy konkretnie powinno się to zrobić i w jaki sposób należy skrócić darń? Odpowiadamy.
Czytaj artykułTulipany to jedne z wielu roślin cebulowych, które sadzimy w ogrodzie jesienią. Dzięki temu ich kolorowe kielichy zdobią nasz ogród już wczesną wiosną. Jednak aby tak się stało, ich sadzenie powinno być dokładnie przemyślane, a cebulki dodatkowo zabezpieczone przed groźnymi chorobami. Sprawdź, jak prawidłowo sadzić tulipany w październiku oraz co zrobić, żeby pięknie kwitły.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 762
- Następna