Artykuły
W 328. odcinku ekipa „Naszego Nowego Domu” przyjeżdża do małej miejscowości Kurnos Drugi i poznaje trzyosobową rodzinę. Ich dom potrzebuje natychmiastowego remontu. Na szczególną uwagę i troskę zasłużył jej najmłodszy członek - 12-letni Mateusz, który wezwał pomoc medyczną, gdy mama straciła przytomość.
Czytaj artykułNiepotrzebnie boimy się resztek z drzew owocowych, które w sezonie uległy niewielkiemu porażeniu przez powszechnie występujące choroby. Podczas jesiennych porządków warto zbierać je, leżące na ziemi, grabiąc, kosząc lub zmiatając z podłoża – jeszcze się przydadzą. Ogrodnicy podpowiadają, co zrobić z chorymi liśćmi drzew owocowych. Jeden zabieg wystarczy, by w najlepszej możliwej postaci powróciły do ogrodu.
Czytaj artykułSkorzonera, znana także jako wężymord, czarny korzeń lub szparag zimowy, to mało znane warzywo z bogatą historią i właściwościami. Było znane już w średniowieczu, jednak z czasem odeszło w zapomnienie. Dziś skorzonera ponownie wraca do łask, dlatego coraz więcej ogrodników uprawia ją w swoich ogrodach. To nie tylko warzywo o doskonałych walorach smakowych, ale również niezwykle cennych właściwościach zdrowotnych. Oprócz tego pięknie wygląda w ogrodzie za sprawą żółtych kwiatów, które roztaczają zapach wanilii. Poznaj wymagania i właściwości skorzonery.
Czytaj artykułCzęść roślin cebulowych wsadza się do podłoża na jesień, a do tej grupy należy kamasja. Ta niepopularna bylina cechuje się wyjątkowo pięknymi kwiatami. Cenne są także jej cebule, które okazuje się, że są jadalne. Jakie odmiany ma kamasja i kiedy ją sadzić? Wyjaśniamy, jak pielęgnować roślinę.
Czytaj artykułW salonach z materacami możemy trafić na materace jednostronne oraz dwustronne. Wśród nich dostępne są także materace dwustronne o dwóch różnych stopniach twardości na każdej ze stron. Dla kogo przeznaczone są materace dwustronne, a komu wystarczy materac jednostronny? Informacje o materacach jednostronnych i dwustronnych zebraliśmy w naszym artykule.
Czytaj artykułProwadzenie kompostownika w ogrodzie wiąże się ze zbieraniem materiałów do przetworzenia oraz utrzymywaniem warunków potrzebnych do prawidłowego procesu rozkładu. Mimo dodatkowych obowiązków warto się na nie zdecydować, bo powstający tam nawóz to tania i ekologiczna odżywka, którą wprost uwielbiają rośliny ozdobne i te z warzywnika. Jednak jak radzić sobie z nieprzyjemnym zapachem, który roztacza fermentująca masa? Co zrobić, żeby nie śmierdziało z kompostownika? Wystarczy, że tego przypilnujesz, a kwaśna woń się ulotni.
Czytaj artykułLilie to jedne z najbardziej okazałych kwiatów w ogrodzie. Przyciągają wzrok swoimi dużymi i niezwykle dekoracyjnymi kielichami kwiatowymi o intensywnym zapachu, które występują w przeróżnych kolorach. Aby móc podziwiać ich piękno w sezonie, jesienią warto poświęcić im trochę uwagi. Wystarczy zadbać o kilka rzeczy, a wzmocnią się i wypuszczą mnóstwo majestatycznych kwiatów.
Czytaj artykułTuje mogą zostać zaatakowane przez groźne szkodniki, które w krótkim czasie potrafią zniszczyć cały krzew. Wśród najczęstszych zagrożeń znajdują się przędziorki i mszyce. Przędziorki tworzą drobne pajęczynki na spodzie liści, powodując ich żółknięcie i opadanie. Natomiast mszyce wysysają soki z młodych pędów, wywołując deformację i zahamowania wzrostu rośliny. Wyjaśniamy, po czym poznać, że na tujach są szkodniki oraz jakie są ich najgroźniejsze rodzaje i podpowiadamy, jak z nimi walczyć.
Czytaj artykułPotrafią żerować nocą, w dzień wcale nie wychodząc, chowają się głęboko w ziemi i zimują tam bezpiecznie, czekając, aż wiosna przyniesie im warzywnik pełen przysmaków. Te szkodniki trudno zauważyć, ale to nie znaczy, że nie wyjadają uprawy. Chcesz wiedzieć, jak ograniczyć inwazję szkodników glebowych jesienią, by na wiosnę zrobiło się czysto i spokojnie w ogrodzie? Specjaliści polecają niejedną metodę – połącz ze sobą te oto zabiegi, w przyszłym sezonie twój plon będzie po stokroć bezpieczniejszy.
Czytaj artykułChoć dla wielu to tylko chwast powszechnie występujący na łąkach i w wilgotnych zaroślach, dla mnie gatunek ten ma wyjątkową wartość. Od kiedy uprawiam rozmaite rośliny w warzywniku i na rabatach, żywokost lekarski ma wśród nich specjalne, wydzielone miejsce. To bezsprzecznie jeden z najlepszych materiałów na wartościowy nawóz do ogrodu. Czas na jesienne rozmnażanie żywokostu – rosnąc w gęstej grupie, użyźni glebę, a zebrane liście i korzenie będą dla warzyw cennym odżywieniem.
Czytaj artykułOdpowiednie pH gleby jest kluczowe dla zdrowego wzrostu roślin. Większość z nich preferuje podłoże lekko kwaśne lub obojętne. Są też gatunki, które potrzebują kwaśnej gleby. Co jednak w przypadku, gdy w ogrodzie takiej nie ma? Jak zakwasić glebę, aby zapewnić roślinom kwasolubnym odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju? Przeczytaj nasz poradnik.
Czytaj artykułMaliny są chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach. Właściwie zadbane z pewnością odwdzięczą się pysznymi, soczystymi owocami pełnymi witamin i minerałów. Jesienią krzaczki potrzebują szczególnej opieki, co pomoże im przetrwać zimę i przygotować się do kolejnego sezonu. Jednym z kluczowych elementów dbania o zdrowie i kondycję malin jest ściółkowanie. Wielu ogrodników pomija ten zabieg, nie zdając sobie sprawy z tego, że przynosi on szereg korzyści. Podpowiadamy, czym ściółkować maliny na jesień, aby w następnym sezonie obrodziły mnóstwem owoców.
Czytaj artykułPlanujesz odpocząć od prac ogrodniczych w październiku? Nic z tego! Dla wielu ogrodników jest to świetny moment na zasadzenie roślin rozkwitających na wiosnę – wieloletnich, kolorowych ozdób tarasów oraz rabatek. Nie wiesz, które gatunki najlepiej odnajdą się o tej porze roku? Podpowiedzi dotyczące drzew, krzewów, bylin oraz pnączy znajdziesz poniżej.
Czytaj artykułPanele podłogowe to estetyczne rozwiązanie, po które chętnie sięgamy – łatwo utrzymać je w czystości, ciekawie wyglądają, a ich położenie nie jest skomplikowane. Nowoczesne modele cechuje wysoka wytrzymałość, jednak nawet produkty premium mogą ulec uszkodzeniu i np. nieestetycznie spuchnąć. Dlaczego panele się wybrzuszają? Czy zniszczone panele wymagają wymiany? Podpowiadamy, co robić, by uratować panele domowym sposobem.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 762
- Następna