Artykuły

11 powodów, dla których warto mieć w domu te saszetki. Genialne zastosowania

W pudełkach po butach lub nowych torebkach często znaleźć można torebki wypełnione drobnymi granulkami. Zawierają żel krzemionkowy — substancję o osuszających właściwościach. Przeczytaj, jak można je wykorzystać. 

11 powodów, dla których warto mieć w domu te saszetki. Genialne zastosowania
W saszetkach z "silica gel" znajduje się żel krzemionkowy Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

Do pudełek na buty producenci dodają niewielkie saszetki z napisem „silica gel”. Znajduje się w nich się żel krzemionkowy, czyli substancja osuszająca, która wiąże cząsteczki wody, chroniąc tym samym delikatne obuwie przed wilgocią. Woreczki te niesłusznie uznawane są za niepotrzebne i zazwyczaj trafiają do kosza na śmieci. Szkoda, bo w ten sposób tylko się marnują. Ze względu na swoje właściwości, silica gel bywa przydatny w wielu sytuacjach. 

Silica gel — co to jest

Granulki silica gel są formą ditlenku krzemu (piasku kwarcowego), który powstaje syntetycznie pod wpływem oddziaływania ługiem sodowym (wodorotlenkiem sodu) na krzemian sodu. Żel krzemionkowy jest powszechnie stosowany jako środek osuszający: ma zdolność adsorpcji dużych ilości wilgoci (wody  i pary). Jest głównym składnikiem silikonowych żwirków dla kotów (dlatego żwirek i torebki silica gel można stosować wymiennie). 

Uwaga! W opakowaniach butów, torebek i sprzętów elektronicznych znaleźć można dwa rodzaje saszetek pochłaniających wilgoć – silica gel (także silikażel, żel krzemionkowy) z niegroźnym dwutlenkiem krzemu oraz DMF, czyli fumaran dimetylu, który w 2009 roku został uznany przez Komisję Europejską za silnie uczulający i szkodliwy – taki woreczek natychmiast wyrzuć! Wprawdzie KE zakazała importu i sprzedaży wyrobów, w których stężenie DMF jest większe niż 0.1mg/kg, jednak czasami nadal trafiają się w niektórych produktach. Warto więc zachować czujność i uważnie czytać oznaczenia na opakowaniach. Torebeczki opisane jako „silica gel” są bezpieczne do dalszego wykorzystywania, nie są toksyczne i nie wchodzą w reakcje z innymi substancjami.

woreczki z żelem krzemionkowym Woreczki z żelem krzemionkowym mają właściwości adsorbcyjne Fot. Pixabay.com

Silica gel — zastosowanie 

Woreczki z granulowanym żelem krzemionkowym mają wiele przydatnych zastosowań. Warto po nie sięgać, w przypadku problemów z nadmiarem wilgoci. Nadaje się wiec np. do osuszania powietrza w skrzynce z narzędziami lub pudełkiem na biżuterię.  

Silica gel — jak używać? 

 • Zalany telefon

Silica gel to ratunek dla zalanego telefonu. Jeśli zalejesz komórkę napojem lub upuścisz ją do kałuży, możliwe jak najszybciej otwórz jej klapkę i wyjmij baterię, karty pamięci oraz SIM. Urządzenie oraz jego komponenty włóż oddzielnie do foliowych woreczków wypełnionych silica gel i odczekaj kilka dni. Po tym czasie powinno działać jak nowe.

osuszanie telefonu w silikonowym żwirku Aby osuszyć zalany telefon, można zasypać go żelem krzemionkowym, który wchłonie nadmiar wilgoci Fot. 123RF/PICSEL

 • Urządzenia elektroniczne

Mniejsze, rzadziej używane urządzenia i akcesoria elektroniczne popracują dłużej, jeśli będą przechowywane w odpowiednich warunkach. Odpowiednich, czyli pozbawionych wilgoci, a to właśnie zapewnią torebeczki z żelem krzemionkowym. Wsadź je do futerałów i pojemników, w których trzymasz aparaty fotograficzne, ładowarki, baterie czy karty pamięci.

 • Maszynki do golenia

Żyletki i maszynki do golenia z powodu utleniania i parności panującej w łazience szybko tępieją. Posłużą ci dłużej, jeśli będziesz przechowywał je w pojemniku wraz z wiążącym wodę silikażelem.

 • Biżuteria

Wilgoć szkodzi również biżuterii, szczególnie tej wykonanej z metali nieszlachetnych oraz srebra. Żel krzemionkowy przechowywany wraz z kosztownymi ozdobami zapobiegnie ich czernieniu.

 • Narzędzia

Wrzucając kilka saszetek pochłaniających wilgoć do skrzynki majsterkowicza, uchronisz przed zardzewieniem narzędzia, gwoździe, wkrętki i inne akcesoria.

 • Odparowanie szyb w samochodzie

Zaparowane szyby nie będą więcej problemem, jeśli w obrębie deski rozdzielczej ukryjesz kilka saszetek osuszających.

 • Przechowywanie nasion

Zamiast  kupować nasiona sklepach ogrodniczych, możemy je zbierać z roślin z własnego ogrodu. To tańsze i sprawdzone rozwiązanie – pochodzą one ze znanego źródła, mamy pewność, że w przyszłym roku poradzą sobie w danych warunkach i pięknie zakwitną. Aby przetrwały do wiosny, należy przechowywać je w suchym miejscu. Najlepszym rozwiązaniem problemu niepożądanej wilgoci są woreczki z silica gel. Wrzuć je do opakowania, w którym przechowujesz ziarenka i po sprawie. W podobny sposób wysuszysz także kwiaty.

 • Przechowywanie suchych produktów spożywczych

Kilka opakowań żelu warto schować do szafki, w której składowane są suche produkty spożywcze, takie jak kasze, mąki makarony, cukier, przyprawy, dzięki temu nie będą się zbrylać.

 • Osuszanie dokumentów

Przy pomocy żelu krzemionkowego przed zawilgoceniem zabezpieczysz książki oraz segregatory z dokumentami lub zdjęciami.

 • Brzydki zapach w torbie na siłownię

W torbie treningowej, poza ubraniami i butami, trzymaj również silica gel. Zaabsorbuje on wilgoć, nie pozwalając tym samym na namnażanie się bakterii i grzybów, z których winy odzież sportowa nieprzyjemnie pachnie.

 • Osuszanie przemoczonych butów

Substancję tę możemy wykorzystać także wtedy, kiedy przemokną nam buty – wyschną szybciej i nie odkształcą się, jak w przypadku suszenia pod kaloryferem czy w innym, ciepłym miejscu.

Silica gel — regeneracja 

Chociaż żel krzemionkowy jest dobrym osuszaczem, jego „pojemność” nie jest nieskończona. Kiedy nasyci się wilgocią, traci swoje właściwości. Istnieje prosty sposób, by go odświeżyć, dzięki czemu nada się do dalszego użycia. Regeneracja silica gel polega na ogrzewaniu go w temperaturze 130 - 150 st. C. przez około 30-45 minut w piekarniku. Na rynku dostępny jest granulowany żel krzemionkowy zawierający barwniki, które wskazują, czy substancja jeszcze działa. 

Autor: A. Kozera Deccoria.pl

Pranie w pigułce. Co oznaczają symbole na metkach? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "11 powodów, dla których warto mieć w domu te saszetki. Genialne zastosowania"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.