Artykuły

Co skraca żywotność instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź, kiedy możesz spodziewać się spadku mocy

Jako posiadacze instalacji fotowoltaicznych możemy się zastanawiać, jak długo będą nam one służyć. Czy możliwe jest, aby panele przestały być efektywne, zanim koszty montażu nam się zwrócą? Przeczytaj, jakie czynniki wpływają na żywotność paneli fotowoltaicznych oraz o co zadbać, aby służyły nam latami.

Co skraca żywotność instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź, kiedy możesz spodziewać się spadku mocy
Producenci zapewniają, że panele fotowoltaiczne działają z niemal pełną wydajnością przez okres około 25 lat. Potem ich efektywność spada do 80%.Fot.123RF.com
REKLAMA

 Spis treści:

Przy montażu instalacji fotowoltaicznej należy liczyć się z dość wysokimi kosztami. Jakość sprzętu, w który zainwestujemy, może określać, jak długo będziemy mogli cieszyć się z energii odnawialnej w naszym domu. Często nie jest to jedyny czynnik, który definiuje wydajność paneli fotowoltaicznych.

Jak dobór sprzętu wpływa na żywotność paneli fotowoltaicznych?

Producenci zapewniają, że panele fotowoltaiczne działają z niemal pełną wydajnością przez okres około 25 lat. Potem ich efektywność spada do 80%. To oznacza, że problem utraty prądu może wynikać z innych problemów z instalacją.

Na efektywność instalacji fotowoltaicznej nie wpływa jedynie jej jakość. Są także inne cechy elementów instalacji, które wpływają na jej żywotność. Jednym z nich jest inwerter. To on jest odpowiedzialny za zamianę prądu stałego na zmienny. Najczęściej jest objęty gwarancją na 10 lat. Jego efektywność zależy od warunków pracy oraz tego, czy jego moc jest większa niż modułów. Jeśli chcemy się uchronić od spadku wydajności naszej instalacji, warto regularnie sprawdzać jego stan. Jeśli jest źle dobrany do potrzeb naszego gospodarstwa, można go łatwo przeciążyć i zmusić do większej pracy. W ten sposób szybciej się zużyje i będzie wymagał wymiany.   

Przeczytaj również: Nawet dwa razy większe dopłaty do fotowoltaiki i magazynów energii. Kto i ile może dostać pieniędzy w programie Mój Prąd?

Jaka jest moc paneli po latach użytkowania?

Największego spadku mocy możemy się spodziewać w pierwszym roku użytkowania instalacji. Będzie on jednak niewielki. Często nie będzie przekraczał nawet jednego procenta. Możemy się spodziewać, że w kolejnych latach wydajność będzie się obniżała o 0,4 - 0,5% rocznie. To oznacza, że przy prawidłowym użytkowaniu panele będą nam służyć latami.

Normalne jest to, że sprzęt się zużywa lub psuje. Z tego powodu zaleca się regularne przeglądy. To oznacza, że przynajmniej raz na pięć lat, należy dokładnie zbadać stan instalacji fotowoltaicznej. Są jednak elementy, które warto sprawdzać częściej. Stan okablowania, czyli prawidłowe podłączenie paneli, inwertera i skrzynki bezpieczników powinno się kontrolować przynajmniej raz w roku.

Warto też wyrobić w sobie nawyk monitorowania tego, co się dzieje z instalacją. Można to robić za pomocą aplikacji lub odczytując inwerter. Regularnie analizując dane, będziemy mogli zauważyć znaczne spadki wydajności i w porę zareagować, nie narażając się na długoterminowe straty.

Dobrą wiadomością dla posiadaczy fotowoltaiki są badania, które udowadniają, że panele dobrej jakości zachowają sprawność nawet po 40 - 50 latach. Inwestując w instalację o odpowiednio dobranej mocy oraz regularne przeglądy korzystnie wpłyniemy na żywotność instalacji.

Przeczytaj również: Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne? Pamiętaj o tych zasadach, gdy spadnie śnieg

Jak wydłużyć żywotność paneli fotowoltaicznych?

Największym zagrożeniem dla paneli fotowoltaicznych są warunki atmosferyczne. Zjawiska takie jak grad, wiatr czy śnieg mogą narazić instalacje na mechaniczne zniszczenia. Produkowane obecnie panele są zaprojektowane, aby odpierać kule gradowe o średnicy nieprzewyższającej 28 mm. Jeśli jednak warunki są ekstremalne, możemy liczyć się z większymi uszkodzeniami.

Bardzo szkodliwe są również wysokie i niskie temperatury. Nie uszkodzą paneli, ale znacząco wpłyną na ich skuteczność. Podczas upalnych dni elementy instalacji najszybciej się zużywają. Dużym wrogiem wydajności fotowoltaiki jest również cień. Kiedy pada nawet na jeden panel, może znacząco obniżyć skuteczność całego systemu.

Na szczęście polskie warunki pogodowe są wyjątkowo łagodne i minimalnie wpłyną na efektywność instalacji.

Ostatnim aspektem, który może znacząco obniżyć żywotność paneli fotowoltaicznych, są zanieczyszczenia. Panele są montowane pod odpowiednim kątem, aby nieczystości nie osiadały na nich. Może jednak dojść do sytuacji, kiedy po dłuższym czasie, panele będą wymagać czyszczenia. Należy wtedy zwrócić się do profesjonalistów, którzy usuną powłokę brudu, jednocześnie nie uszkadzając instalacji. To uchroni nas przed zacienieniem i niepotrzebnymi spadkami wydajności.

Przeczytaj również: Jak zwiększyć wydajność paneli słonecznych? Ten sposób jest mało znany

"Ekologicznie": Zasady 5R na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

leszken

Błąd merytoryczny na błędzie. Sugeruję wprowadzić przycisk wywołujący formularz zgłaszania (wybierasz kategorię literówka, merytoryczny itd) opisujesz i jedzie.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co skraca żywotność instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź, kiedy możesz spodziewać się spadku mocy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.