Artykuły

Co wziąć pod uwagę, wybierając niedrogi projekt domu?

Marzenia o własnym domu szybko się ulatniają, kiedy zaczynamy wszystko przeliczać. Nadchodzi taki moment, w którym stwierdzasz: "nie ma szans, nie stać nas". Warto zatem szukać oszczędności. Czy zakup taniego projektu domu to dobry pomysł?

REKLAMA

Odpowiednie przygotowanie mentalne

Odpowiednie nastawienie przy wyborze projektu domu to podstawa - pesymizm w tym wypadku nie pomoże, ponieważ naprawdę można postawić dom, nie ponosząc olbrzymich kosztów. Olbrzymich, nie oznacza wcale, że koszty będą znikome. Budowa domu - nawet małego, oszczędnego projektu - to zawsze koszty. Nie da się tego obejść - cena materiałów zawsze będzie wysoka, podobnie jak opłacenie pracowników.

Można próbować stawiać dom “po kosztach” (i czasem jest to nawet wskazane). Jeśli jednak taka filozofia będzie nam przyświecała przez cały proces budowy, to po zamieszkaniu w naszym domu zaczną się kłopoty: awarie, naprawy, niespodziewane sytuacje - a wszystko to generować będzie dodatkowe wydatki. Nie warto więc nadmiernie oszczędzać, ale wybrać takie rozwiązania, które z jednej strony pozwolą nam nie zbankrutować, ale nie będzie się to odbywać kosztem jakości. Jak to zrobić?

Zacznijmy od projektu domu

Pierwsze, co musimy zrobić, to przekonać się, jakie projekty są dostępne. Najłatwiej przeglądając katalogi firm architektonicznych, gdzie znajdziemy gotowe projekty domów różnego rodzaju: te tańsze, jak i droższe, nowoczesne i bardziej tradycyjne, energooszczędne, na wąską działkę itd. Warto się w tym rozeznać, by wiedzieć, jakie są opcje.

Inną, ale i droższą możliwością jest skorzystanie z usług architekta, który przygotuje dla nas indywidualny projekt. Wybór optymalnego rozwiązania to sprawa czysto indywidualna, ale jeśli chcemy zacząć oszczędzać już od samego początku etapów prac nad własnym domem, warto skorzystać z gotowego projektu. To właśnie ten typ wydatków, który można ograniczyć bez wpływu na końcową jakość całego przedsięwzięcia.

Przeczytaj na naszym FORUM: Ile kosztuje budowa domu?

Jak budować tanio? Podstawowe zasady

Wielkość w tym przypadku ma ogromne znaczenie - im większa powierzchnia użytkowa domu, tym bardziej odbije się to na naszym budżecie. Warto wiedzieć, że jeśli chcemy budować oszczędnie, nasz dom nie może przekraczać 120-150 metrów kwadratowych. Najlepiej, kiedy będzie miał około 100 metrów kwadratowych. Jeśli nie potrzebujemy ponadprzeciętnej przestrzeni życiowej, to spokojnie odnajdziemy się w takim metrażu.

Inną sprawą jest to, że bryła domu powinna być jak najprostsza, bez nadmiernych udziwnień. To samo zresztą dotyczy dachu, ponieważ bardzo rozbudowany generuje dodatkowe koszty. Optymalnym zaś rozwiązaniem będzie dach dwuspadowy.

Szukając oszczędności, zrezygnujmy z garażu wbudowanego w bryłę budynku. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wiata garażowa, a co więcej nie potrzebujemy żadnych pozwoleń, aby ją postawić. Zakup takiej gotowej konstrukcji to zaoszczędzone kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zbędnym wydatkiem jest również piwnica. To - jak zauważa architekt z domoweklimaty.pl, Jakub Charkiewicz - wiele prac generujących dodatkowe koszty.

- To nie tylko wykonanie fundamentów i ścian, lecz również stropu, drenażu opaskowego, izolacji ścian oraz wylewki podłogowej - mówi. – Jeśli piwnica będzie znajdowała się dość głęboko, powyżej 1,3 metra, a do tego teren będzie podmokły, to koszty mogą być niewyobrażalnie duże. Bywa, że sięgają nawet 30 procent całej inwestycji! – dodaje ekspert.

Przeczytaj również: Tanie i szybkie budownictwo? Domy z kontenerów »

Domy tanie w budowie - przykłady

W ostatnich latach dość popularne są szczególnie dwa rodzaje: parterowe i z poddaszem użytkowym. Powinniśmy jednak pamiętać o pewnych zastrzeżeniach. Domy parterowe wcale nie będą tanie, jeśli ich powierzchnia użytkowa będzie zbyt duża, bo koszty znacząco zwiększy dach, który w takiej sytuacji nie może być dwuspadowy. Jeśli chcemy tego uniknąć, zdecydujmy się na płaskie zadaszenie, ale miejmy też na uwadze, że taki budynek będzie narażony na duże straty ciepła, a więc trzeba będzie zastosować w nim solidną izolację.

Przeczytaj: Rewolucyjne domy kopułowe »

Domy z poddaszem użytkowym też będą tanie, jeżeli tylko dostosujemy się do najważniejszych zasad. Przede wszystkim warto je budować na wąskich działkach, a wybierając dach, zainwestujmy w ten dwuspadowy z płaską połacią. Będzie on o wiele tańszy niż skomplikowane zadaszenie.

Można, a nawet warto budować tanio, a jednocześnie porządnie planować budowę domu - bez oszczędności tam, gdzie może to powodować niepotrzebne wydatki w przyszłości. Czasem, co widać po zaprezentowanych przykładach, można zrobić tak niewiele, by zyskać tak wiele.

Deccoria.pl/ materiał partnera 

Zobacz galerię: 10 najdziwniejszych domów na świecie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

AgnieszkaGrzelaz

ja polecam bezpośrednio architekta, współpracowaliśmy z Terczyńska Design i bardzo polecamy terczynskadesign.pl/#kontakt To o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż gotowy projekt, bo można dopasować wszystko do swoich potrzeb i usłyszeć wiele cennych rad.

Wioletta74

Fajny artykuł wyjasniający co jest lepsze projekt z katalogu czy od architekta jest na https://projektyprestige.pl/blog/dom-indywidualny-dom-wg-projektu-typowego-2/

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co wziąć pod uwagę, wybierając niedrogi projekt domu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.