Budowa i remont

Czy możesz wyburzyć ścianę nośną bez pozwolenia? Sprawdzamy, co grozi za samowolę budowlaną

Wyburzenie ściany nośnej to ogromna ingerencja w konstrukcję całego budynku. Dlatego wymaga odpowiedniego planowania, aby prace nie zakończyły się budowlaną katastrofą. Sprawdzamy, czy można wyburzyć ścianę nośną bez pozwolenia oraz co grozi za samowolę budowlaną. Podpowiadamy również, jak zgodnie z literą budowlanego prawa, przejść przez cały proces wyburzania ściany nośnej. 

Czy możesz wyburzyć ścianę nośną bez pozwolenia? Sprawdzamy, co grozi za samowolę budowlaną
Czy można wyburzyć ścianę nośną bez pozwolenia? Fot.123RF/Piscel

Spis treści:

Czy można wyburzyć ścianę nośną bez pozwolenia?

Ściana nośna to podstawowy element konstrukcyjny budynku. Odpowiedzialna jest za przenoszenie obciążenia z wyższych kondygnacji jak dach, strop i ściany na fundamenty. Ponadto ma oczywiście rolą akustycznego oddzielenia pomieszczeń. W przeciwieństwie do ścian działowych ściany nośne muszą spełniać wymagania techniczne określone dokładnie w prawie. Należą do nich m.in. odporność ogniowa, grubość, izolacyjność termiczna.

Czy można wyburzyć ścianę nośną bez pozwolenia? Rola w zapewnieniu stabilności budynku jest niezastąpiona, dlatego nie można wyburzyć ściany nośnej bez pozwolenia. Od tego prawa nie ma wyjątków. Decyzja o jej usunięciu wymaga szczególnej ostrożności, analiz oraz obliczeń inżynieryjnych, w przeciwnym wypadku samowolne wyburzenie ściany nośnej może skończyć się katastrofą budowlaną

Co zrobić, żeby wyburzyć ścianę nośną?

Wyburzanie ściany nośnej należy rozpocząć od projektu. Ten musi zostać stworzony przez architekta lub inżyniera z uprawnieniami konstruktora. Wyburzyć ścianę nośną można, o ile ci dokonają wcześniej odpowiednich obliczeń konstrukcji. Na ich podstawie można dokonać oceny, czy wyburzenie ściany konstrukcyjnej jest możliwe oraz, czy konieczne będzie wzmocnienie szkieletu budynku poprzez wykonanie dodatkowych słupów, podciągów czy nadproży.

Co zrobić, żeby wyburzyć ścianę nośną? Oczywiście niezbędny będzie projekt, w którym w miejscu ściany zostaną narysowane elementy konstrukcyjne przekazujące istniejące obciążenia na inne ściany. Można również z odpowiednim projektem wyburzyć część ściany nośnej. Mowa na przykład o sytuacji stworzenia otworu na drzwi. To również wymaga sprawdzenia, czy taka ingerencja budowlana nie naruszy bezpiecznego przekazywania obciążeń.

Przeczytaj równieżJak wyciszyć ścianę od głośnego sąsiada oraz ulicy? Skuteczne metody, zalety i wady izolacji akustycznej

Wyburzanie ściany nośnej, tak jak wszystkie prace polegające na przebudowie czy zmianie konstrukcji, musi zostać poprzedzone odpowiednim pozwoleniemZ wnioskiem należy udać się do urzędu miasta lub gminy. Do dokumentów należy dołączyć projekt budowlany i dokumenty dotyczące prawa własności. Wniosek o wyburzenie ściany nośnej powinien zawierać także badania techniczne. To w sytuacji, kiedy prace nie wpłyną negatywnie na konstrukcję nośną całego obiektu. Jeśli wyburzenie ściany nośnej wpływa na budynek, do wniosku należy dodać projekt stworzenia dodatkowych podpór w postaci słupów, podciągów, czy wspomnianych nadproży.

Za samowolne wyburzenie ściany nośnej grozi wysoka kara, nawet milion złotych. For. 123RF/Piscel

Pozwolenie na wyburzenie ściany nośnej inwestor powinien otrzymać z urzędu maksymalnie do 65 dni. Do pracy można przystąpić jednak po 14 dniach od otrzymania pozwolenia. Te dwa tygodnie to czas na uprawomocnienie postanowienia oraz czas na ewentualne odwołanie się, kiedy nie wydano pozwolenia na wyburzenie ściany nośnej

Co grozi za samowolne wyburzenie ściany nośnej? Kary

Wyburzenie ściany nośnej bez pozwolenia traktowane jest jako samowola budowlana. Organy nadzoru budowlanego, jeżeli wykryją taki proceder, skłonne są do wymierzenia surowych kar. Co grozi za samowolne wyburzenie ściany nośnej? W przypadku samowoli budowlanej kara za zburzenie ściany może sięgać nawet milion złotych. To rzecz jasna skrajne przypadki. Oczywiście są możliwe inne, bardziej optymistyczne scenariusze. Mowa tutaj o legalizacji samowoli budowlanej. To oznacza dodatkowe koszty - projektu, uzyskania pozwolenia, przeprowadzenia prac budowlanych oraz opłaty legalizacyjnej

Jak uniknąć kary za samowolne wyburzenie ściany nośnej? Można spróbować wystąpić o umorzenie postępowania, przedstawiając swój brak wiedzy o formalnościach. Niestety w praktyce jest to bardzo trudne do udowodnienia, dlatego dla inwestorów, którzy samowolnie wyburzyli ścianę nośną, pozostaje najczęściej legalizacja samowoli budowlanej.

Przeczytaj równieżRewolucja w przepisach budowlanych. Gmina nie będzie miała e-dokumentu, zapomnij o budowie. Co jeszcze się zmieni?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.