Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Wodne ogrzewanie podłogowe – ile kosztuje, co trzeba o nim wiedzieć?

Ogrzewanie wodne podłogowe jest estetyczne, ekonomiczne i przede wszystkim komfortowe. Nie ma problemu, aby zamontować je w nowo budowanym domu, ale czy jest to ogrzewanie także dla mieszkańców bloków wielorodzinnych? Ten typ ogrzewania niesie ze sobą wiele zalet, ale również ma wady, o których warto wiedzieć. Dowiedz się więcej, o wodnym ogrzewaniu podłogowym i zdecyduj, czy jest ono dla ciebie.  

Wodne ogrzewanie podłogowe – ile kosztuje, co trzeba o nim wiedzieć?
Najwydajniejsze ogrzewanie domu i mieszkania. Montaż szybko ci się zwróci. Fot.123RF.com

Spis treści:

Wodne ogrzewanie podłogowe – co to jest? 

Wodne ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Co to oznacza? W przeciwieństwie do tradycyjnych kaloryferów woda płynąca przez rurki w podłodze nie musi być ogrzewana do tak wysokiej temperatury. Wystarczy, że zagrzejesz ją maksymalnie do 50°C, a otrzymasz idealny komfort cieplny w pokoju.  

Ogrzewanie podłogowe wodne montuje się w posadzce. Składa się z sieci odpowiednio rozłożonych rurek, przez które przepływa ciepła woda. Następnie rurki zalewa się posadzką np. anhydrytową, która dobrze przewodzi ciepło, a następnie wykańcza wykładziną. Ważnym elementem systemu ogrzewania jest piec lub sieć C.O. dostarczająca ciepłą wodę, a także termostaty i regulatory temperatury.  

Wodne a elektryczne ogrzewanie podłogowe  

Ogrzewanie wodne podłogowe nie jest jedynym rozwiązaniem, które pozwoli ci zastąpić tradycyjne kaloryfery w domu czy mieszkaniu. Alternatywą dla niego są elektryczne maty grzewcze. W porównaniu do wodnego ogrzewania są znacznie łatwiejsze w montażu. W sklepach dostępne są jako gotowe zestawy, w skład których wchodzi mata z już rozłożonym okablowaniem, termostat i regulator temperatury. Jedyne czego potrzebujesz do montażu to dostęp do sieci elektrycznej.  

Maty grzewcze również zatapia się w posadzce, jednak jej grubość jest znacznie mniejsza niż w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego. Możesz zatem montować je także w starszych domach i mieszkaniach podczas remontu. Nie wymaga tak wielu zmian konstrukcyjnych. 

Przeczytaj również: Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Co się bardziej opłaca? Które ogrzewanie daje więcej ciepła  

A jednak elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest popularnym rozwiązaniem do ogrzewania domu czy mieszkania. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o koszty, które są znacznie droższe niż w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego. W domach możesz wspomagać się odnawialnymi źródłami energii, które jednak nie pozwolą w pełni pokryć dużego zapotrzebowania na energię.  

Ile kosztuje montaż wodnego ogrzewania podłogowego?  

Wodne ogrzewanie podłogowe najlepiej zakładać podczas budowy nowego domu czy mieszkania. Przy nowych inwestycjach można wnieść własne pomysły do dewelopera, który przy wykańczaniu mieszkania dostosuje je do montażu wodnego ogrzewania podłogowego.  

Koszt robocizny ogrzewania podłogowego wodnego i niezbędnych części jest dość duży. Montaż wymaga sporej inwestycji na początku, jednak z czasem zwróci się ona w mniejszych rachunkach za ogrzewanie. Jeden metr ogrzewania podłogowego kosztuje około 180 zł. Do tego należy doliczyć koszt zakupu pieca, termostatów i regulatorów temperatury. Ponadto dobrze zatrudnić profesjonalistę, który zaprojektuje rozkład rurek w podłodze i uwzględni np. stałą zabudowę czy ewentualne słabe punkty w ociepleniu budynku.  

ogrzewanie ogrodowe Wodne ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Nie należy jednak zapominać także o wadach, które sprawiają, że nie wszędzie opłaca się je instalować. Fot.123RF.com

Wodne ogrzewanie podłogowe – zalety i wady 

Do największych zalet ogrzewania wodnego podłogowego należy oszczędność. Nie wymaga ono podgrzewania wody do tak wysokiej temperatury, jak w przypadku kaloryferów. Ponadto ustawienie temperatury podłogi na 25°C ewentualnie w łazienkach na 30°C w zupełności wystarczy do komfortowego ocieplenia całego pomieszczenia. W skali roku gwarantuje to spore oszczędności na ogrzewaniu domu.  

Rurki od ogrzewania podłogowego są równomiernie rozłożone na całej podłodze, dzięki czemu ciepłe powietrze lepiej rozchodzi się w każdym fragmencie pokoju. Ogrzewanie to polecane jest przede wszystkim do dużych i przestronnych pomieszczeń oraz tych z wysokim sufitem.  

Komfort mieszkańców jest znacznie większy przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Wynika to nie tylko z przyjemności, jaką daje chodzenie po ciepłej podłodze, ale także z rozkładu ciepła. Najcieplejsze powietrze znajduje się przy stopach, a nieco chłodniejsze w okolicy głowy.  

Wodne ogrzewanie podłogowe jest dobre dla alergików, ponieważ nie powoduje ono tak dużej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Nie prowadzi do gwałtownej wymiany powietrza ciepłego i zimnego, które powoduje wzbicie się w powietrze kurzu i roztoczy. Ponadto unikasz problemu przypalonego kurzu na grzejnikach. 

Do ważnych zalet podłogowego ogrzewania wodnego należy estetyka. Dzięki temu, że wszystkie rurki i przewody ukryte są w posadzce, masz większe możliwości aranżacyjne pomieszczenia. Nie musisz się przejmować, czy komoda ustawiona pod oknem zasłoni kaloryfer.  

Przeczytaj również: Ogrzewanie podłogowe. Wszystko, co warto o nim wiedzieć 

Wodne ogrzewanie podłogowe ma jednak wady, o których nie należy zapominać. Największą wadą jest moment montażu, który najlepiej przeprowadzić przy budowie domu czy wykańczaniu mieszkania. Ponadto w przypadku awarii ogrzewania podłogowego, szczególnie uszkodzenia rurek – konieczne będzie zrywanie wykończenia podłogi i kucie w posadzce, co generuje potrzebę gruntowanego remontu.  

Wybierając ogrzewanie podłogowe, masz ograniczony wybór wykończenia posadzki. Musisz wybierać materiały o dobrym przewodnictwie cieplnym, których opór cieplny nie jest większy niż 0,17 (m2*K)/W. I tak najlepiej stosować wylewki anhydrytowe, które nie pękają pod wpływem zmian temperatury. Wśród materiałów wykończeniowych podłogi najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne lub z naturalnego kamienia. Przy wyborze paneli należy zwrócić uwagę na możliwość montażu ich na ogrzewaniu podłogowym. Drewniana posadzka również nie zawsze się sprawdzi. Jedynie niektóre gatunki drewna mogą być kładzione na ogrzewanie np. egzotyczny tek, merbau czy dąb. Z puchatych dywanów przyjdzie ci zrezygnować.   

Aby ogrzewanie podłogowe rzeczywiście przyniosło oszczędności, należy dobrze ocieplić budynek oraz zapewnić dobre przewodnictwo cieplne. Masywne meble mogą ograniczać przepływ ciepła, dlatego polecane są meble na nóżkach. Czy będą pasować do wybranego przez ciebie stylu aranżacyjnego? Jak widać, możliwości aranżacyjne przy ogrzewaniu podłogowym także mają swoje ograniczenia.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Dopłaty do ogrzewania w 2024 roku. Kto może dostać dodatek gazowy lub elektryczny? 

Ogrzewanie sufitowe. Czy to się opłaca? Zalety i wady ogrzewania sufitowego  

Dzięki tej metodzie ogrzejesz dom bez grzejników. Jak działa ogrzewanie nadmuchowe? 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.