Artykuły

Czego nie wolno wyrzucać do zlewu i dlaczego, to takie ważne?

Wyrzucanie resztek żywności i innych odpadków do zlewu czy toalety to zła praktyka, której przyczyna tkwi w naszym wygodnictwie, lenistwie i pośpiechu. Spłukiwanie śmieci w odpływach powoduje ich zatykanie.

REKLAMA

Wyrzucanie odpadków i śmieci do zlewu czy toalety bardzo często prowadzi do zatkania rur odprowadzających ścieki. To nieprzyjemna sytuacja – utrudniony jest odpływ wody, znad ujścia zlewu czy ubikacji unosi się brzydki zapach, a my musimy poświęcać wolny czas na uporanie się z taką usterką.

Czego nigdy nie wyrzucać do zlewu? To dość oczywiste, chociaż zdaje się, że wielu z nas ma problem z odpowiedzią na to pytanie. Przede wszystkim nic co tak naprawdę, w pierwszej kolejności powinno trafić do kosza na śmieci. Jest to między innymi tłuszcz – czy to wytopiony z mięsa, czy też taki, który w nadmiarze trafił na patelnię albo wydaje się zjełczały. Olej to temat, którego olewać nie można. Jak przekonali się o tym kiedyś Brytyjczycy, nie można też wylewać go do odpływów łączących się z kanalizacją, bo to może spowodować to bardzo poważne konsekwencje – nie tylko przytkanie „lokalnych”, domowych odpływów, ale też totalne zablokowanie miejskich kanałów ściekowych.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez FOG Safe (@fog_safe)

Do takiej sytuacji doszło w 2017 roku w Londynie. Usuwanie tłustego czopa powstałego ze resztek jedzenia i artykułów higienicznych trwało niespełna trzy tygodnie. Pracownicy zajmujący się rozbiórką tłustego monstrum porównywali pracę do przebijania się przez beton. Jak doszło do powstania tego zjawiska? Jak zwykle zawiniły lekkomyślne zachowania mieszkańców miasta. Do takiego stanu miejską kanalizację doprowadziło nierozsądne wyrzucanie odpadków: do odpływów, zamiast do koszów na śmieci.To nie jedyne doniesienie o górze tłuszczu zalegającej w tamtejszych wodociągach – na początku stycznia tego roku znów zlokalizowano podobną masę, złożoną z utwardzonego tłuszczu i chusteczek dla niemowląt nagromadzoną w kanałach ściekowych.

Czytaj dalej, by dowiedzieć się, w jak pozbyć się problematycznego oleju >>>

REKLAMA
REKLAMA

Jak w takim razie pozbyć się problematycznego oleju?

Jeśli jest go niewiele, np. został na patelni po smażeniu, poleca się zebrać go papierem ręcznikowym i dopiero wtedy wyrzucić. Jeśli jest go więcej, przelać go można do jakiegoś zamkniętego pojemniczka również przeznaczonego do utylizacji lub wymieszać ze żwirkiem do kuwety czy piaskiem, by nie miał płynnej formy. Niestety najlepszym pomysłem nie jest również wylewanie zużytego oleju na kompost czy bezpośrednio do śmietnika.

Czego jeszcze nie należy wyrzucać do odpływów?
Do odpływu – w zlewach, umywalkach czy toaletach — nie powinny trafiać również:
- odpady higieniczne – nawilżane chusteczki, waciki, pampersy, prezerwatywy, tampony, podpaski;
- papierosy;
- fusy po kawie i herbacie — o wiele lepiej wykorzystać je jako nawóz;
- resztki ryżu i makaronu – nawet te ugotowane stopniowo chłoną wodę, pęcznieją i bardzo długo się rozpuszczają, przez co łatwo zatykają odpływy. Podobnie jest w przypadku mąki – w połączeniu z wodą tworzy gęstą papkę niczym klej, do którego przylegają inne odpadki;
- leki — są toksyczne dla środowiska. Przeterminowane i niepotrzebne lekarstwa zawsze zanośmy do apteki.
- Naklejki z owoców i warzyw, etykiety ze słoików — do odpływów trafiają umyślnie lub nie, jednak lepiej do tego nie dopuszczać wcale — przez obecność kleju, mogą przylepić się do wewnętrznych ścian rur.
- Skorupki jajek (tak jak fusy, świetnie sprawdzą się jak odżywka dla roślin), kostki i chrząstki mięsne.

fot. 123RF/PICSELL

Jak przetkać zatkany odpływ w domu?
Do odtykania odpływu w domu nie trzeba od razu wzywać hydraulika. Czasem obejdzie się nawet bez stosowania przepychacza lub żrących środków chemicznych – wystarczy dokładnie oczyścić syfon ze wszystkich nagromadzonych śmieci.

Czytaj dalej, by dowiedzieć się, w jaki sposób przetkać odpływ w domu >>>

REKLAMA
REKLAMA

Syfon odnajdziemy, śledząc rurę odchodzącą od zlewu. W okolicach jej dolnej części tzw. kolanka natrafimy na nakrętkę, którą należy odkręcić. Podłóżmy pod rurę miednicę, inaczej zbierająca się tam woda i nieczystości spłyną na podłogę.

Światło syfonu można też wyczyścić, używając tzw. żmii kanalizacyjnej. Jest to elastyczna, długa na kilka-, kilkanaście metrów metalowa sprężynka z korbką do kręcenia. U jej zakończenia znajduje się ostry koniec, który przebija zanieczyszczenia zalegające w rurach. Aby wpuścić ją do zablokowanego przewodu, również należy rozkręcić syfon.

Oprócz rozwiązań siłowych zastosować można specjalne środki chemiczne do udrażniania rur. Dostępne są zwykle w formie granulek lub żelu. Umieszczone w rurze odpływowej rozpuszczają brud, który się tam nagromadził. W ich składzie znajduje się najczęściej silnie rżący wodorotlenek sodu, a więc należy obchodzić się z nim bardzo ostrożnie.

Z zatkanymi rurami uporamy się również domowymi, niegroźnymi, metodami. Równie skuteczne co popularny „Kret” są ocet i soda oczyszczona. Użyć ich można na kilka sposobów, np.:
- umieszczając w osuszonym odpływie pełną szklankę sody oczyszczonej lub pełną szklankę octu odczekaj 30 minut, później zalewamy rurę dużą ilością gorącej, ale nie wrzącej wody — może uszkodzić plastikowe rury;
- wsypując do odpływu 3 łyżki sody oczyszczonej (po kilku chwilach dolewamy do rury pół szklanki octu, odczekujemy, zalewamy wszystko obficie bardzo ciepłą wodą).

Deccoria.pl

Zdjęcia główne: 123RF/PICSELL

Błąd, który zwieksza rachunek za proąd. Popełniamy go na potegę!


Fot. 123RF.com

Jak skutcznie przetykać rury?
Jak odetkać zlew i wannę bez pomocy hydraulika?
Jak przepchać zapchany syfon

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

BlazejZenon

Pod żadnym pozorem nie można wylewać oleju do zlewu. Naprawdę zatkane rury to jedno, ale są gorsze skutki. Na terenie każdego z miast powinny być pojemniki w których można się pozbyć oleju. Jednak na terenie naszego kraju nie ma takowych kubłów. Szkoda, no ale co można poradzić. W Czechach taka inicjatywa jest już bardzo długo stosowana - nie mam pojęcia czemu w naszym kraju to nie jest stosowane.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czego nie wolno wyrzucać do zlewu i dlaczego, to takie ważne?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.