Artykuły

Czyszczenie rynien przed zimą. Jak czyścić i konserwować rynny? Koniecznie zrób ten test

Regularne czyszczenie rynien to gwarancja właściwego odprowadzania deszczówki. Choć są firmy, które zajmują się tym profesjonalnie, to niewielki wysiłek wystarczy, by skutecznie zrobić to samemu. Sprawdzamy więc, jak wygląda prawidłowe czyszczenie rynien oraz jak często to robić. Odpowiadamy również, co jeszcze jest ważne oprócz czyszczenia rynien.

Czyszczenie rynien przed zimą. Jak czyścić i konserwować rynny? Koniecznie zrób ten test
O czystość rynien należy dbać cały rok, a szczególnie przed zimą. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Czyszczenie rynien – po co to robić?

Odprowadzanie wody w rynnach powinno odbywać się bez zakłóceń. Najmniejsze zabrudzenia prowadzą do utraty drożności, która w najgorszym możliwym scenariuszu może być przyczyną uszkodzeń budynku. Co gorsze, niekontrolowana biegiem rynny woda może dostać się do ważnych elementów budynku. Na przykład ocieplenia, które pod naporem wody i lodu nie spełni termicznych warunków.

Czyszczenie rynien i rur spustowych to przedłużenie ich żywotności. Zanieczyszczenia czy zalegające związki organiczne mają wpływ na trwałe uszkodzenia odpływu. Nie bez znaczenia są również walory estetyczne. Utrzymująca się w rynnach woda podczas intensywnych opadów będzie się przelewać. To z kolei gwarancja brzydkich zacieków na elewacji.

Kiedy czyścić rynny?

Zwyczajowo czyszczenie rynien wykonujemy w październiku i listopadzie, kiedy drzewa zrzucają liście. Te, dostając się do systemu rynnowego, blokują swobodny przepływ wody. Czyszczenie rynien należy wykonać przed zimą, bo warstwa śniegu oraz lodu może uniemożliwić przywrócenie drożności wiosną. Zalegające zanieczyszczenia w rynnach to dodatkowe obciążenie. Zimą może przyczynić się do rozsadzania i pękania elementów orynnowania.

Niemniej jednak czyszczenie systemu rynnowego powinno odbywać się częściej, niż tylko jesienią. Do tego dostają się nie tylko liście, ale także ptasie pióra i ich odchody, śmieci czy pozostałości po przeprowadzanych remontach. Kontrola odpływu sprawi, że ewentualna naprawa rynien nie pochłonie dużego budżetu.

Częste czyszczenie rynien warto wykonywać w budynkach, które znajdują się w pobliżu ruchliwych dróg. Osadzający się z nich kurz i pył również wpływają na to, z jaką skutecznością woda spływa do odpływu.

Okresowe czyszczenie rynien powinno być również wpisane w kalendarz właścicieli tych gospodarstw, które narażone są na dużą wilgoć. Mowa o budynkach położonych obok rzek lub jezior. W tym przypadku czyszczenie rynien obejmuje usuwanie często pojawiającego się mchu.

czyszczenie rynien Czyszczenie rynien należy wykonywać co najmniej dwa razy w roku. Fot.123RF.com

Jak często czyścić rynny?

Zaleca się, aby czyścić rynny minimum dwa razy do roku. Jesienią zabiegi polegają na usunięciu głównie organicznego materiału, który blokuje prawidłowe działanie odpływu zimą. Tradycyjnie ten czas to dbanie o drożność rur spustowych, pozbywanie się liści czy innych, zalegających zanieczyszczeń.

Czyszczenie rynien trzeba powtórzyć wiosną. Ich konserwacja po zimie zakłada sprawdzenie, czy napierający lód nie uszkodził żadnych elementów. Należy wykonać dokładny przegląd całego systemu odwodnienia. Zaplanować czyszczenie rynien na wiosnę warto, tym bardziej że w tych mogą zalegać resztki liści i igliwia, a także nagromadzony pył z komina.

Przeczytaj również: Jak samodzielnie wyczyścić komin? Poznaj 4 sposoby na wyczyszczenie komina 

Czyszczenie rynien – najlepsze sposoby

Konserwacja rynien jesienią to sprawdzenie, czy nie zalega w nich warstwa liści, gałęzi i błota. Te, tworząc tak zwane czopy, uniemożliwiają przepływ wody. Czyszczenie rynien rozpoczynamy od pozbycia się tego materiału przy pomocy zwykłej szczotki. Oczywiście na rynku nie brakuje specjalnego sprzętu. Własnoręczne czyszczenie rynny w trudno dostępnych miejscach może ułatwić szczotka z teleskopową rączką.

Warto pamiętać, aby do czyszczenia rynien stalowych nie używać ostrych narzędzi. Te w konsekwencji zniszczą jej powłokę. Bardzo ważne jest czyszczenie rur spustowych. Do tego najlepiej wykorzystać węża ogrodowego. Wodę pod ciśnieniem należy wtłaczać do rur, dzięki czemu usunięte zostaną ewentualne zatory, które prowadzą do wylewania się wody poza rynnę.

Czyszczenie rynien warto zakończyć sprawdzeniem szczelności. Wystarczy najpierw zablokować odpływ rury spustowej, a następnie wlać wodę do rynien. Jeżeli pojawi się przeciek, będzie można go zneutralizować przy pomocy dostępnych na rynku uszczelniaczy lub bitumicznego preparatu. Czyszczenie rynien to również sprawdzenie otworów rewizyjnych. W rurze spustowej znajduje się siatka zbierająca zanieczyszczenia, które jesienią należy usunąć.  

Jak jeszcze usunąć zanieczyszczenia z rynien?

Aby rynny skutecznie odprowadzały wodę, warto również pomyśleć o ich umyciu. Można to zrobić przy pomocy środków, które nie zawierają składników ściernych i rozpuszczalników.

Czyszczenie rynien jest prostsze, jeśli wloty do rur spustowych są osłaniane przez specjalne koszyczki. Te są gwarancją, że nie dostaną się do nich większe zanieczyszczenia. Trzeba jednak regularnie je sprawdzać i wymieniać. Łatwiejsze czyszczenie rynien umożliwia również siatka z tworzywa, która osłania rynnę od góry. Dzięki temu nie tylko zwiększa się szczelność rynien, ale także samo ich czyszczenie nie jest aż tak czasochłonne.

Oczywiście na rynku znajdziemy usługi czyszczenia dachów. Ile kosztuje czyszczenie rynien? Jeżeli to zadanie chcemy przerzucić na konkretną firmę, fachowcy za czyszczenie rynien dachowych wezmą od kilku do kilkunastu złotych za metr bieżący rury.

Czyszczenie rynien to nie wszystko

Czyszczenie rynien to tylko jeden ze sposobów na przygotowanie się do zimy. Równie ważne jest sprawdzenie, czy odpływ spełnia swoje funkcje. Chodzi przede wszystkim o kontrolę spadku rynny. Ten powinien być ustawiony w taki sposób, aby woda spływała bezpośrednio do rynny, a zsuwający się z dachu śnieg pomijał ją.

Oprócz czasu poświęconego na czyszczenie rynien i rur spustowych warto również pochylić się nad ewentualnymi uszkodzeniami. Mowa, chociażby o z pozoru niegroźnych zarysowaniach. Te najlepiej zabezpieczyć odpowiednim preparatem. Wcześniej jednak należy uszkodzone miejsce dokładnie wyczyścić.

Przed zimą i opadami śniegu warto również zdecydować się na kontrolę łączeń, załamań i miejsc, gdzie znajdują się mocowania rynien. Może się okazać, że czyszczenie systemu rynnowego to za mało i w razie ewentualnych uszkodzeń trzeba będzie zamontować nowe uchwyty lub zająć się blacharską obróbką.

Przeczytaj również: Dofinansowanie do wymiany dachu z eternitu. Gdzie składać wniosek, ile wynosi dopłata [PORADNIK]

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czyszczenie rynien przed zimą. Jak czyścić i konserwować rynny? Koniecznie zrób ten test"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.