Artykuły

Dlaczego warto ocieplić ściany od wewnątrz? Czym najlepiej ocieplić ścianę od środka?

Właściwa izolacja domu może znacznie obniżyć rachunki za energię, przyczyniając się do oszczędności. W związku z tym warto zdecydować się na ocieplenie ścian od wewnątrz. Przejrzyjmy się bliżej temu procesowi, jego zaletom, a także praktycznym krokom, które pozwolą osiągnąć zadowalające rezultaty. Czym najlepiej ocieplić ścianę od środka? Dlaczego warto to zrobić? Sprawdź.        

Dlaczego warto ocieplić ściany od wewnątrz? Czym najlepiej ocieplić ścianę od środka?
Ocieplenie ścian od środka niesie ze sobą szereg korzyści. Fot.123RF/CanvaPro
REKLAMA

Spis treści:

Dlaczego warto ocieplić ściany od środka?

W dobie inflacji i ciągłych wzrostów cen wiele osób poszukuje sposobów na oszczędności. Izolacja termiczna ma kluczowe znaczenie w osiągnięciu wysokiej efektywności energetycznej budynków. Dzięki temu możemy m.in. zminimalizować koszty ogrzewania, przyczyniając się do oszczędności. Aby poprawić izolację domu, warto zdecydować się na jego ocieplenie. Można to zrobić zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Niestety poprawa izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych nie zawsze jest możliwa, co wynika z różnych powodów. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi ocieplenie ścian od wewnątrz.

Dlaczego warto ocieplić ściany od środka? Rozwiązanie to niesie ze sobą szereg korzyści, m.in.:

  • poprawa wygody – ocieplenie ścian od wewnątrz ma kluczowy wpływ na efektywność energetyczną, dzięki czemu łatwiej jest utrzymywać stałą temperaturę w domu (bez konieczności nadmiernej eksploatacji systemów grzewczych i chłodzących). Przekłada się to na większy komfort przebywania w nim;

  • zmniejszenie kosztów energii – uszczelnienie domu od wewnątrz zmniejsza straty ciepłego powietrza. Z racji tego, że ciepło pozostaje w domu, pozwala to obniżyć rachunki za ogrzewanie;

  • ochrona środowiska – ocieplenie ścian od środka pomaga zmniejszyć emisję CO2. Jest to korzyść zarówno dla środowiska naturalnego, jak i naszego zdrowia;

  • niezależność od warunków atmosferycznych – prace mogą być wykonywane w dowolnym czasie (przez cały rok bez względu na warunki atmosferyczne);

  • brak ingerencji w elewację budynku – jest to szczególnie istotne w przypadku budynków zabytkowych czy chroniących prawem. Ocieplenie ścian od wewnątrz pozwala zachować ich oryginalny wygląd na zewnątrz, jednocześnie poprawiając komfort cieplny w domu.

czym najlepiej ocieplić ścianę od środka  Do ocieplenia ścian od wewnątrz możesz wybrać styropian. Fot.123RF.com

Czym najlepiej ocieplić ścianę od środka?

Przed przystąpieniem do ocieplenia ścian od środka należy przede wszystkim przygotować powierzchnię. W tym celu należy z niej usunąć niepotrzebne rzeczy, m.in. meble, grzejniki czy gniazdka. Powierzchnia musi być także dokładnie oczyszczona, a wszelkie ubytki i otwory zaszpachlowane. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego materiału do ocieplenia ścian wewnętrznych. Mamy tutaj do wyboru kilka opcji – można to zrobić przy użyciu wełny mineralnej lub styropianu. Alternatywnie można użyć pianki poliuretanowej. Ważne jest, aby zainwestować w materiały dobrej jakości, aby mieć pewność, że w domu faktycznie poprawi się komfort cieplny.   

  • Wełna mineralna

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest ocieplenie ścian od środka wełną mineralną. To innowacyjny materiał termoizolacyjny, który jest dostępny w różnych wersjach. Wełna mineralna jest niepalna, wytrzymała, odporna na wilgoć, a nawet pleśń. Ma też zdolność pochłaniania dźwięków, co pozwala na zmniejszenie hałasu w pomieszczeniach. Wybierając to rozwiązanie, warto wiedzieć, że wymaga ono wykonania stelażu do suchej zabudowy. W tym celu wykorzystuje się metalowe profile, specjalna folia zabezpieczająca przed dyfuzją pary wodnej i skraplaniem. Na koniec wykonuje się zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych.  

czym ocieplić ścianę od środka Wełna mineralna to jeden z najpopularniejszych materiałów do ocieplania ścian od środka. Fot.123RF.com

  • Styropian

Równie popularnym rozwiązaniem na ocieplenie ścian od wewnątrz jest wykorzystanie płyt styropianowych. W odróżnieniu od wełny mineralnej, uszczelnienie ścian styropianem nie wymaga budowy stelaża. Płyty styropianowe przykleja się bezpośrednio do ściany za pomocą kleju. Ważne jest, aby płyty do siebie przylegały i tworzyły w ten sposób jednolitą, pozbawioną przerw izolację. Co więcej, ocieplenie ścian od środka styropianem nie wymaga warstwy paraizolacyjnej (tak jak w przypadku wełny mineralnej). Z racji tego, że wyróżnia się dobrymi właściwościami wodoodpornymi, stanowi niemal stuprocentową blokadę dla pary wodnej. Warto jednak wiedzieć, że styropian wymaga dodatkowego pokrycia w postaci tynku (najczęściej cienkowarstwowego).    

Przeczytaj również: Ile prądu zużywa grzejnik konwektorowy? Co jest lepsze - grzejnik konwektorowy czy na podczerwień?

  • Pianka poliuretanowa

Do ocieplenia ścian od środka doskonale nadaje się też pianka poliuretanowa. Charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną, a także jest odporna na pleśń i grzyby. Pianka poliuretanowa jest materiałem elastycznym, co sprawia, że łatwo dopasowuje się do kształtu powierzchni. Pozwala to uszczelnić miejsca, przez które najczęściej ucieka ciepło. Materiał ten najczęściej nakłada się metodą natrysku, dzięki czemu wcale nie trzeba tworzyć grubej warstwy z pianki.

Jak tanio ocieplić ścianę od wewnątrz?

Styropian, wełna mineralna, a może pianka poliuretanowa? Te materiały izolacyjne sprawdzają się bardzo dobrze, należy jedynie zastanowić się nad tym, jakie kluczowe właściwości są dla nas najważniejsze. W celu ocieplenia ścian od wewnątrz większość osób sięga po styropian oraz wełnę mineralną, które mają podobny współczynnik przenikania ciepła. Różnią się one innymi parametrami, a także ceną. Koszt ocieplenia ścian wełną mineralną jest wyższy niż w przypadku styropianu, co czyni go bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób z ograniczonym budżetem.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Najtańsze ogrzewanie domu jednorodzinnego - piec, pompa czy kolektor [PORÓWNANIE]

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dlaczego warto ocieplić ściany od wewnątrz? Czym najlepiej ocieplić ścianę od środka?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.