Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Dzięki tej metodzie ogrzejesz dom bez grzejników. Jak działa ogrzewanie nadmuchowe?

Moda na ogrzewanie nadmuchowe przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych i ma coraz więcej zwolenników wśród właścicieli domów nowoczesnych i energooszczędnych. Trudno się temu dziwić, bowiem zalety ogrzewanie nadmuchowego są niekwestionowane. Ten sposób ogrzewania wnętrz jest efektywny i zapewnia ogromny komfort funkcjonowania. Jak działa ogrzewanie nadmuchowe? Ile wynosi koszt instalacji i kto powinien się na nie zdecydować? Podpowiadamy.

Dzięki tej metodzie ogrzejesz dom bez grzejników. Jak działa ogrzewanie nadmuchowe?
Ile wynosi koszt instalacji i kto powinien się na nie zdecydować? Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak działa ogrzewanie nadmuchowe?

Mechanizm systemu ogrzewania nadmuchowego jest najbardziej efektywnym sposobem oddawania wytworzonego ciepła do wnętrz. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody ogrzewania grzejnikowego, system ogrzewania nadmuchowego polega na rozprowadzaniu ciepłego powietrza w pomieszczeniach za pomocą instalacji wbudowanej w ściany, sufit lub podłogę.

Źródłem ciepła w systemie ogrzewania nadmuchowego jest piec nadmuchowy, który współpracuje również z dodatkowymi elementami, jak filtry jonizacyjne, klimatyzator czy nawilżacz powietrza. W zależności od rodzaju pieca, może być on zasilany na pellet, gaz ziemny lub prąd.

Kolejnym ważnym elementem w mechanizmie ogrzewania nadmuchowego są kanały doprowadzające ciepło do pomieszczeń. Powietrze z ogrzewania nadmuchowego wpada do pomieszczeń poprzez kratki. Mogą one znajdować się w podłodze, ścianach lub suficie. Oprócz kratek, które pozwalają na wlot nagrzanego powietrza w budynku, muszą się znaleźć również elementy pozwalające na wylot powietrza, które powędruje z domu do pieca.

Przeczytaj również: Dopłaty do prądu 2022. Wniosek można składać już od 1 grudnia. Co z pompą ciepła?

Ogrzewanie nadmuchowe – koszt instalacji

Decydując się na ogrzewanie nadmuchowe w domu, warto wcześniej dowiedzieć się, ile kosztują materiały i wykonanie instalacji rozprowadzającej ciepło. Wydatki związane z instalacją ogrzewania nadmuchowego są porównywalne z ceną tradycyjnej instalacji wysokiej jakości. Jednak koszt ten znacząco rośnie, jeśli decydujemy się na modernizację systemu grzewczego w wybudowanym budynku. Z tego względu wybór ogrzewania nawiewowego opłaca się przede wszystkim w momencie budowy domu.

Koszt materiałów i wykonania instalacji rozprowadzającej powietrze zależy nie tylko od wielkości domu, ale też od układu pomieszczeń. Orientacyjnie można jednak założyć, że koszt wykonania całej instalacji ogrzewania nadmuchowego oscyluje w granicach 10–20 tys. złotych.

Ogrzewanie nadmuchowe – zalety i wady

Korzyści wynikających z posiadania ogrzewania nadmuchowego jest sporo. Wśród tych najważniejszych wymienić należy przede wszystkim:

  • szybkie i równomierne nagrzewanie wszystkich pomieszczeń w budynku,
  • optymalizację temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniach,
  • niskie koszty eksploatacyjne,
  • możliwość instalacji klimatyzatora,
  • estetyczny wygląd – kratki wbudowane w podłogę lub w ścianę są mało widoczne i nie ma również konieczności instalacji grzejników o dużych rozmiarach.

Ogrzewanie nadmuchowe ma również swoje wady. Jako jedną z głównych wskazuje się konieczność dobrego rozplanowania systemu już na etapie projektowania, gdyż w późniejszym czasie zmiany mogą być znacznie utrudnione. Kanały wentylacyjne zajmują też więcej miejsca w ścianach i stropach niż rury prowadzone w instalacji wodnej. Ponadto systemy ogrzewania nadmuchowego wymagają częstego, regularnego czyszczenia i serwisowania.

Przeczytaj również: Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Co się bardziej opłaca? Które ogrzewanie daje więcej ciepła

Kto powinien zdecydować się na ogrzewanie nadmuchowe?

System ogrzewania nadmuchowego można zaadaptować do każdego rodzaju budynku. Lepiej jednak zdecydować się na niego na możliwie najwcześniejszym etapie inwestycji. To pozwoli zaoszczędzić zarówno dużo pracy, jak i pieniędzy potrzebnych na modernizację systemu w wybudowanym domu.

Ogrzewanie powietrzne świetnie sprawdzi się w domu energooszczędnym. Taką instalację można połączyć z wentylacją wyposażoną w funkcję odzyskiwania ciepła, która umożliwia odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza, powracającego z układu wentylacyjnego. Dzięki temu do ogrzania budynku do pożądanej temperatury potrzeba mniej energii.

Na korzyść ogrzewania nadmuchowego w domach energooszczędnych przemawia przede wszystkim wysoka sprawność ogrzewania, brak konieczności montowania grzejników, co daje swobodę w urządzaniu pomieszczeń. Kluczowym aspektem są też niższe koszty eksploatacji w stosunku do tradycyjnych systemów grzewczych. Z kolei sam koszt wykonania instalacji ogrzewania nadmuchowego jest porównywalny do kosztów montażu wysokiej jakości ogrzewania tradycyjnego.

Przeczytaj również: Piec na pellet do mieszkania – wady i zalety. Czy warto inwestować?

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.