Budowa i remont

Jak wybudować dom w stylu skandynawskim? Jak wygląda i ile kosztuje, wady i zalety

Styl skandynawski to popularny od wielu lat styl wykończenia wnętrz. Idąc jednak o krok dalej, możesz postawić również na skandynawskie budownictwo i zdecydować się na budowę domu skandynawskiego. Domy tego typu łączą tradycję z nowoczesnością i stanowią alternatywę dla tradycyjnego stylu budownictwa. Dowiedz się, czym charakteryzują się domy skandynawskie, jakie są ich wyróżniki i koszty budowy oraz wady i zalety takiego rozwiązania.

Jak wybudować dom w stylu skandynawskim? Jak wygląda i ile kosztuje, wady i zalety
Zaletą domów w stylu skandynawskim jest szybkie tempo budowy i możliwości prowadzenia prac przez cały rok. Fot. Filip Olejowski/123RF.com

Spis treści:

Charakterystyka domów skandynawskich

Przed podjęciem decyzji o budowie domu skandynawskiego warto przybliżyć jego najważniejsze cechy. Charakterystyka domów skandynawskich opiera się między innymi na użyciu jasnych kolorów zarówno w odniesieniu do wnętrz, jak i elewacji. Styl skandynawski nierozłącznie wiąże się z bielą, beżem oraz jasnymi szarościami. Ciemniejsze barwy widoczne są raczej w detalach.

Dom w stylu skandynawskim nie może istnieć także bez użycia naturalnych materiałów. Często używanym surowcem jest drewno, stosowane są również elementy ceramiczne oraz metalowe. W domach skandynawskich można spotkać także naturalne tkaniny takie jak bawełna, len czy wełna.

Cechą charakterystyczną budynków skandynawskich są również otwarte plany nadające wrażenia przestrzeni, w której można poczuć się swobodnie. Wzmacnia to również użycie dużych okien i przeszkleń, które dodatkowo pomagają doświetlić wnętrze.

Cechą wyróżniającą domy skandynawskie na tle innych jest także stosowanie rozwiązań pomagających oszczędzać energię, czyli np. paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła czy baterii słonecznych. Projekty domów skandynawskich uwzględniają także niskie współczynniki przenikalności cieplnej oraz wysoką dźwiękoszczelność.

Wśród istotnych cech domów skandynawskich nie należy zapominać także o użyciu technologii szkieletowej, stosowaniu desek do wykończenia elewacji czy chętnego sięgania po gotowe moduły. Gotowe projekty takich budynków umożliwiają łatwą przebudowę i rozbudowę, a cały proces budowlany może zająć zaledwie 3 miesiące.

Domy skandynawskie wyróżniają się prostą bryłą oraz częstym zastosowaniem dachu dwuspadowego, który poprawia funkcjonalność budynku – śnieg nie zalega na dachu, co odciąża całą konstrukcję. Skośny dach pozwala też na użytkową aranżację poddasza.

dom skandynawski Domy skandynawskie mają słabe strony. Mimo że szybko się nagrzewają, to w równie krótkim czasie tracą ciepło. /Fot.CanvaPro

Dom w stylu skandynawskim – technologie budowlane

Jeśli budujesz dom w stylu skandynawskim, technologie budowlane używane do jego wzniesienia mogą cię zainteresować. Popularna jest wcześniej wspomniana technologia szkieletowa wznoszenia budynków. To sposób pochodzący ze Skandynawii, który wyróżnia się wysoką trwałością, starannością wykonania i zastosowaniem najwyższej jakości materiałów.

Do budowy skandynawskich domów szkieletowych często używane jest drewno świerkowe lub sosnowe, a ściany izolowane są przy pomocy wełny mineralnej i płyt OSB lub desek drewnianych.

Inną ciekawą technologią budowy domów skandynawskich jest budowanie modułowe. Domy skandynawskie modułowe są nowoczesnymi konstrukcjami montowanymi z prefabrykatów, czyli gotowych elementów. Decydując się na ten sposób, możesz ograniczyć mokre prace, dzięki czemu roboty bywają realizowane również zimą.

Jeżeli postawisz na dom skandynawski modułowy, możesz stworzyć dom o lekkiej, a równocześnie solidnej i trwałej konstrukcji, wyróżniający się energooszczędnością i ekologią. Zaletą jest możliwość budowy o każdej porze roku oraz czysty prac budowy.

Przeczytaj również: Dom z piwnicą czy bez? Decyzję musisz podjąć przed budową

Jakich materiałów używa się do budowy domów skandynawskich?

Zastanawiasz się, jakich materiałów używa się do budowy domów skandynawskich? Jeśli chcesz pozostać w zgodzie z tradycjami budowy domów w Skandynawii, warto postawić na drewno. To jeden z podstawowych materiałów stosowany do wznoszenia budynków w tym stylu.

Jakich materiałów używa się do budowy domów skandynawskich poza klasycznym drewnem? Możesz zdecydować się między innymi na:

  • prefabrykat keramzytowy – to lekkie kruszywo ceramiczne odporne na gnicie oraz wilgoć, a także na pleśń i grzyby. Materiał wyróżnia się lekkością, a zbudowane z prefabrykatu keramzytowego domy w stylu skandynawskim odznaczają się dobrymi parametrami odnośnie do izolacji akustycznej oraz cieplnej;

  • bloczki komórkowe – to kolejna ciekawa alternatywa dla klasycznego drewna. Bloczki komórkowe można pokryć tynkiem oraz elementami drewnianymi pełniącymi funkcję dekoracji. W ten sposób można zbudować ciekawy i trwały dom w stylu skandynawskim;

  • bloczki silikatowe – bloczki wykonane z silikatu wyróżniają się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Warto dodać, że bloczki silikatowe są ekologicznym materiałem zapewniającym ochronę przed mrozem, ogniem oraz hałasem. Ze względu na niską termoizolacyjność bloczki silikatowe będą odpowiednie do wznoszenia ścian wielowarstwowych;

  • prefabrykaty betonowe – to częsty materiał służący do budowy domów skandynawskich modułowych. Gotowe elementy powstają wcześniej, a następnie są dowożone na plac budowy i komponowane według indywidualnych preferencji właściciela;

  • bloczki perlitowe – to jeszcze jeden nowoczesny materiał zapewniający łatwą, szybką i ekologiczną budowę domu skandynawskiego. Co istotne, bloczki perlitowe są gwarancją izolacji termicznej oraz akustycznej.

Jak przebiega proces budowy domu w stylu skandynawskim?

Temat budowy domów w stylu skandynawskim zainteresował cię na tyle, że chcesz poznać tajniki całego procesu? Zazwyczaj przebiega on według określonego schematu.

Rozpoczyna się od przygotowania posadowienia, czyli zespołu fundamentów. Zazwyczaj tworzą go płyty betonowe. Uproszczeniem budowy jest brak podpiwniczenia, co może przyspieszyć proces budowy.

W przypadku chęci posiadania piwnicy należy zastosować ściany fundamentowe, które pozwolą uniknąć zawilgocenia. Choć proces budowy domu można przeprowadzać w dowolnej porze roku, to same fundamenty powinny być wykonane przed wystąpieniem przymrozków.

Kolejnym krokiem jest stworzenie szkieletu domu skandynawskiego. Jeśli zdecydujesz się na dom modułowy, wtedy wystarczy połączyć ze sobą gotowe elementy konstrukcji. W skandynawskich domach szkieletowych cały proces przebiega również sprawniej niż w tradycyjnym budownictwie.

Następnym etapem jest już postawienie ścian szkieletowych, które łączą systemowe łączniki. Na tym etapie należy uwzględnić również otwory okienne i drzwiowe. W tym momencie budowy musisz również pamiętać o doborze odpowiedniego materiału izolacyjnego, czyli np. najczęściej stosowanej wełny mineralnej. Ma to wpływ na współczynnik przenikalności ciepła oraz w kolejnym etapie również na wydajność ogrzewania.

W następnej fazie budowy należy zająć się wykończeniem wnętrza oraz elewacji. Elewacja w domach skandynawskich najczęściej wykonana jest z drewna lub z tynku imitującego drewno. Popularnym sposobem jest też łączenie kolorystyczne naturalnego drewna i kamienia z bielą. To także etap na zajęcie się dachem. Częstym zabiegiem w projektach domów skandynawskich jest tworzenie dachów dwuspadowych, na których nie osadza się śnieg.

Ostatnim etapem budowy domu skandynawskiego jest zajęcie się oświetleniem, najlepiej za pomocą ciepłego i delikatnego światła, oraz dodatkami. Wśród dodatków warto postawić na te wykonane z drewna lub materiałów imitujących drewno. Mile widziane są też naturalne tkaniny, dużo zieleni oraz produkty wykonane z wikliny.

Przeczytaj również: Czy warto budować dom w 2024 roku? Analiza korzyści i strat

Wady i zalety domu w stylu skandynawskim

Jak każde rozwiązanie, także i to ma zarówno mocne, jak i słabe strony. Wady i zalety domu w stylu skandynawskim warto poznać jeszcze przed decyzją o budowie takiej nieruchomości.

Wśród zalet domów w stylu skandynawskim warto wspomnieć o zaznaczanym już wcześniej szybkim tempie budowy i możliwości prowadzenia prac przez cały rok, włączając w to zimę.

Atutem domów skandynawskich jest również energooszczędność – zwłaszcza przy drewnianej konstrukcji możliwe jest uzyskanie efektu domu pasywnego, który traci niewiele ciepła i szybko się nagrzewa. To przekłada się na niższe koszty ogrzewania niż przy budynkach wznoszonych przy użyciu tradycyjnej metody.

Zaletą domów skandynawskich jest też łatwość budowy, zwłaszcza w przypadku wyboru domu skandynawskiego modułowego. Taki sposób budowy zapewnia przyspieszenie całego procesu oraz łatwą ingerencję w przypadku chęci przebudowy lub rozbudowy. To oznacza prostą metodę na powiększenie metrażu, co również odróżnia domy skandynawskie od tradycyjnego budownictwa.

Domy skandynawskie mają oczywiście również słabe strony. Mimo że szybko się nagrzewają, to w równie krótkim czasie tracą ciepło. W przypadku niektórych materiałów użytych do budowy nie można też liczyć na izolację akustyczną, co powoduje łatwe przenoszenie się odgłosów z innych pomieszczeń.

Słabością domów skandynawskich może być również ich wciąż niewystarczająca popularność w Polsce, przez co nie w każdym miejscu można łatwo znaleźć odpowiednią firmę specjalizującą się w ich budowie. Staje się to problematyczne nie tylko w momencie budowy, ale i przy ewentualnych naprawach czy chęci rozbudowy. Słabą stroną domów skandynawskich jest też brak możliwości zaoszczędzenia na materiałach budowlanych.

dom skandynawski Cechą charakterystyczną budynków skandynawskich są otwarte plany nadające wrażenia przestrzeni./Fot.CanvaPro

Ile kosztuje budowa domu w stylu skandynawskim?

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje budowa domu w stylu skandynawskim? Koszt wzniesienia budynku w stylu skandynawskim może przekonać tych niezdecydowanych. Cena budowy domu w takim stylu to nawet 2 tysiące złotych za mkw, podczas gdy przy budowie zgodnie z tradycyjną technologią może on sięgać około 3 tysięcy.

Dla domów realizowanych z wykwalifikowanymi firmami oferującymi np. rozwiązania modułowe przewidziana jest gwarancja wynosząca nawet kilkadziesiąt lat. Mając na uwadze zalety domów skandynawskich, można zastanowić się nad realizacją takiej inwestycji na własne potrzeby.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Co to jest samowola budowlana? Zmiany w przepisach, kary i legalizacja samowoli budowlanej

Czy można zmusić gminę do budowy drogi dojazdowej do domu? Kto decyduje o budowie drogi?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.