• Deccoria.pl
  • Artykuły
  • Artykuły
  • Dziewięć dodatków, kilka terminów. Kończy się czas na złożenie wniosków o jednorazowe dopłaty [PORADNIK]
Artykuły

Dziewięć dodatków, kilka terminów. Kończy się czas na złożenie wniosków o jednorazowe dopłaty [PORADNIK]

Dopłaty od państwa to długa lista możliwości finansowego wsparcia. W obecnym roku liderują dodatki do ogrzewania. Trudno się dziwić, skoro, o ile wierzyć zapewnieniom płynącym z rządu, podwyżki w sezonie grzewczym 2022 i 2023 dla odbiorców końcowych wyniosą do 40%. Jednak dopłaty do ogrzewania to nie jedyne wsparcie, z którego można skorzystać. Sprawdzamy, jakie są dopłaty od państwa oraz ostateczne terminy składania wniosków.

Dziewięć dodatków, kilka terminów. Kończy się czas na złożenie wniosków o jednorazowe dopłaty [PORADNIK]
Dopłaty od państwa 2022. Sprawdź, jakie są terminy składania wniosków o jednorazowe dopłaty. Fot.123RF/Bartlomiej Magierowski/EastNews

Spis treści:

Jakie są dofinansowania od państwa w 2022?

W trwającym roku dopłaty od państwa sypią się jak z rękawa. Rząd próbuje w ten sposób łagodzić wysokie ceny energii oraz ogrzewania, rosnącą inflację lub, co nie jest tajemnicą, kupuje sobie w ten sposób głosy przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Bez względu na motywację, lista dopłat od państwa 2022 prezentuje się następująco:

Terminy składania wniosków o dopłaty od państwa są różne. Na złożenie części z nich zostało już tylko kilkanaście dni, inne można składać do końca kalendarzowego roku. Jak to zwykle bywa, termin złożenia wniosku o dopłaty od państwa determinuje moment, kiedy pieniądze ze świadczenia trafią na nasze konto.

Terminy składania wniosków o dopłaty 2022

Dopłaty od państwa 2022 to przede wszystkim wsparcie dedykowane na ogrzewanie. Uzależnione od jego źródła świadczenia przyznawane jest jako jednorazowy dodatek. Najwięcej dostaną ci, którzy swoje gospodarstwa ogrzewają między innymi węglem. Termin składania wniosków o dopłaty od państwa na ogrzewanie mija 30 listopada.

Do tego czasu należy złożyć wniosek o dodatek węglowy. Koniec listopada to również ostatni moment za złożenie dodatku do pelletu i biomasy, drewna, oleju opałowego i gazu. Ogrzewający węglem, pelletem lub biomasą dostaną 3000 zł. Dopłaty od państwa dla ogrzewających drewnem to 1000 zł, olejem 2000 zł, a gazem 500 zł.

Dopłaty od państwa 2022 to również 300 plus na ucznia oraz zasiłek rodzinny. O pieniądze na wyprawkę szkolną można starać się także tylko do 30 listopada. Wnioski na zasiłek rodzinny w formie papierowej można składać od 1 sierpnia. Aby nie stracić zasiłku rodzinnego od listopada 2022 r., wniosek również należy złożyć do końca trwającego miesiąca.

Przeczytaj również: Podwójny, a nawet potrójny dodatek do węgla dla jednego domu. Kiedy przysługuje 6000 i 9000 zł i jak złożyć wniosek? [PORADNIK]

dofinansowanie od państwa Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać podwójne dofinansowanie od państwa na zakup węgla w 2022 roku. Fot.123RF.com

Terminy składania wniosków o dopłaty do końca roku

Wśród wielu dopłat od państwa znalazło się także dofinansowanie do dekodera. Na jedno gospodarstwo domowe przyznane może zostać tylko jedno dofinansowanie. Wnioski o dofinansowanie do dekodera można składać do końca 2022 r.

Co ważne, dofinansowanie do dekodera jest przyznawane bez względu na dochody. Wniosek o dofinansowanie do zakupu dekodera można złożyć przez Internet lub w placówce pocztowej. Aby zdobyć tę dopłatę od państwa online, potrzebne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub certyfikatu kwalifikowanego.

Terminy składania wniosków o dopłaty 2023

Dopłaty od państwa to również dodatek elektryczny. Ten przeznaczony dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła. Innymi słowy, jest skierowany do osób, które ogrzewają domy prądem. Szacuje się, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych.      

Nie wszyscy jednak będą mogli skorzystać z dopłaty od państwa. Obowiązuje przy tym zasada, że jeden dodatek trafi na jeden adres zamieszkania. Oznacza to, że dodatku do prądu nie dostaną gospodarstwa domowe, które złożyły wniosek o wypłatę dodatku do innego paliwa. Możliwość złożenia wniosku o dodatek elektryczny rusza wkrótce - wniosek o dodatek można składać od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023 roku. Jego wysokość to 1000 i 1500 zł, w zależności od zużycia prądu.

Kiedy będą wypłacane pieniądze z dopłat?

W przypadku złożenia wniosku na nowy okres zasiłku rodzinnego wraz z wszystkimi dokumentami w listopadzie danego roku wydłuża moment wypłacenia pieniędzy. Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń może nastąpić najpóźniej do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Znacznie wcześniej będą wypłacane pieniądze z dopłat od państwa na ogrzewanie. Dodatki do ogrzewania na węgiel, drewno, pellet, olej opałowy czy gaz LPG muszą być wypłacone do końca 2022 roku.

Najdłużej na dopłaty od państwa będą czekać ci, którzy złożą wniosek o dodatek energetyczny. Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego, jak wspomnieliśmy, będzie można złożyć od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023 r. Niestety mocno wydłuża to czas, kiedy będą wypłacane pieniądze z dopłat, bo gmina na wypłatę pieniędzy będzie mieć czas do 31 marca 2023 r.

W przypadku programu „Dobry start” ZUS wypłaci świadczenie w ciągu kolejnych dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami. Do kiedy będzie trwał program dofinansowania do dekodera? Program będzie trwał do 31 grudnia 2022 roku. Po tym czasie wnioski o dopłatę nie będą już rozpatrywane, lepiej więc nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Przeczytaj również: Oto trzej najwięksi pożeracze prądu w domu. Sprawdziliśmy, ile zużywają energii

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.