Art. Spons.

Ile kosztuje dom drewniany całoroczny?

Dlaczego wiele osób decyduje się kupić dom drewniany całoroczny? Cena projektu, budowy i wykończenia domku szkieletowego jest często niższa niż w przypadku obiektów murowanych. Oprócz tego drewno jako surowiec jest niepowtarzalne - tworzy w pomieszczeniach przytulny, swojski i bliski naturze klimat. W takim razie ile kosztuje dom drewniany całoroczny i od czego zależy cena? Odpowiadamy!

Ile kosztuje dom drewniany całoroczny?
REKLAMA

Co jest wliczone w koszty, czyli czym charakteryzuje się drewniany domek całoroczny?

Drewniane domy wielu z nas kojarzą się głównie z ich funkcją letniskową. Doskonale sprawdzają się na działkach rekreacyjnych jako alternatywa dla surowej betonowej budowli. Odpowiednio zaimpregnowane mogą przeczekać zimę, a od pierwszych ciepłych dni znów stają się naszym podmiejskim azylem. Drewno to jednak na tyle uniwersalny materiał budowlany, że służy również do tworzenia całorocznych konstrukcji szkieletowych. Oczywiście takie wielosezonowe domy różnią się od swoich letniskowych odpowiedników:

 • mogą z powodzeniem zastąpić nasze dotychczasowe mieszkanie w bloku czy kamienicy - są dostosowane do użytkowania o każdej porze roku;
 • są ocieplone - najlepiej wybrać domki pokryte wełną o właściwościach izolacyjnych, która pozwala ścianom „oddychać”, a także wyposażone w dwukomorowe okna PCV i ocieplane drzwi antywłamaniowe;
 • mają wszystkie instalacje niezbędne do komfortowego życia, czyli ogrzewanie, hydraulikę i prąd.

Oczywiście wszystkie te udogodnienia mogą mieć również domki, które użytkujemy jako letniskowe, ale nie jest to w nich konieczne. Do atutów całorocznych konstrukcji z drewna zaliczamy również szybką budowę (i to niezależnie od pory roku) i przyjemny mikroklimat, który panuje w pomieszczeniach niezależnie od temperatury na zewnątrz.

Dom drewniany całoroczny - koszt w zależności od metrażu

Tak jak w przypadku mieszkań czy domów murowanych, cena domu całorocznego z drewna w dużej mierze zależy od jego rozmiarów. Wielkość przekłada się bowiem na ilość pracy, którą pracownicy firmy wykonawczej muszą włożyć w postawienie obiektu, a także ilość materiałów, które będzie trzeba kupić do budowy.

Przechodząc do konkretów - koszt niedużych i wobec tego najtańszych domów całorocznych może zamknąć się już w 90 - 100 tys. zł. Takie obiekty mają np. ok 25-30 m2 przyziemia, lecz mimo tak małych rozmiarów wcale nie musi być w nich ciasno - wystarczy, że wybierzemy model z klimatyczną antresolą, a będą mogły zamieszkiwać go nawet cztery osoby! Dom z antresolą będzie nieco droższy.

Od podobnych wartości zaczynają się ceny nieco większych domów, czyli przeznaczonych dla sześciu osób. Wraz z powiększającym się metrażem cena wzrasta i sięga od 150 do ponad 200 tys. zł przy imponujących dużych modelach. Niebawem bardzo korzystnym rozwiązaniem będą domki całoroczne nawet do 70 m2, bo nie wymagają inwestowania w długotrwały i skomplikowany proces uzyskania pozwolenia na budowę - od nowego roku będzie można je budować na zgłoszenie.

Dom drewniany całoroczny - cena fundamentów

Odpowiedni dobór fundamentów w znacznej mierze decyduje o tym, jak stabilny i wytrzymały będzie nasz dom drewniany całoroczny. Cena podłoża pod konstrukcję wielosezonową będzie wyższa niż w przypadku domów przeznaczonych tylko na lato, ale jest to zrozumiałe - domki całoroczne muszą być stabilne niezależnie od warunków atmosferycznych i przetrwać dla kolejnych pokoleń.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zbrojna płyta fundamentowa, która idealnie nadaje się pod większe konstrukcje o niskiej nośności.

Dom drewniany całoroczny - koszt drewna

To, ile kosztuje dom drewniany całoroczny, zależy również od kosztu surowca. Nie ma jednego rodzaju drewna - firmy budowlane mogą użyć zarówno różnych gatunków drzew, jak i różnych metod obróbki. Im lepsze drewno, tym wyższa może być cena domu.

Jeśli płacić, to za jakość, dlatego najlepiej zainwestować w dom wykonany z drewna suszonego komorowo. Jeśli chodzi o gatunki drzew, to najlepsze będą domki z sosny i świerku. Solidne elementy konstrukcyjne powstają również z modrzewia i jodły.

Najlepsze typy drewna do budowy domów całorocznych to:

 • drewno lite C24 w klasie wizualnej - wygląda bardzo naturalnie, a przeszło specjalistyczną kontrolę jakości. Nie ma przebarwień ani ubytków, a jego sęki są ułożone w większych odległościach;
 • drewno KVH - ma jeszcze lepsze właściwości niż drewno lite C24 i odpowiada za izolację termiczną, dlatego stosuje się je w kluczowych miejscach konstrukcji;
 • drewno BSH - najbardziej odporne na pęknięcia i odkształcenia, więc używa się go do newralgicznych punktów domów.

Ile kosztują instalacje w domu drewnianym całorocznym?

Kolejny czynnik kształtujący cenę domów całorocznych to instalacje - hydrauliczna, elektryczna i grzewcza.

Ogrzewanie w domu z drewna może mieć różne formy. Jedną z korzystniejszych cenowo opcji jest klimatyzacja z funkcją grzania. Poza tym można wstawić do obiektu komin typu „koza”, nieco droższy komin modułowy bądź najdroższy typ instalacji grzewczej (którego koszty są zwykle wysokie również w kamienicach czy blokach), czyli grzejniki elektryczne.

Instalacja elektryczna i hydrauliczna są często w cenie drewnianych domów całorocznych. Możemy natomiast potrzebować np. więcej gniazdek, niż obejmuje standard danej firmy i wtedy będziemy musieli dopłacić.

Ile kosztuje dom drewniany całoroczny - podsumowanie

Koszt inwestycji w estetyczny, wytrzymały i komfortowy domek całoroczny z drewna różni się w zależności od wielu czynników. Cena będzie wynikać z:

 • metrażu, liczby kondygnacji oraz pomieszczeń, a więc też liczby mieszkańców, którą pomieści,
 • elementów konstrukcji takich jak balkon, taras, ganek czy antresola,
 • fundamentów - ich stopień zaawansowania (a więc i koszt wykonania) wiąże się z poziomem stabilności całej budowli,
 • gatunku i jakości drewna użytego do budowy poszczególnych elementów konstrukcyjnych domu,
 • specyfiki instalacji.

Koszty wykonania projektu i postawienia domów całorocznych są oczywiście również zależne od cennika wybranej firmy. Niezależnie od tego zawsze warto jednak pamiętać, że wybierając droższą alternatywę, ale od sprawdzonego wykonawcy, inwestujemy w dom na całe nasze życie, a nawet dla kolejnych pokoleń. Cena gra rolę, ale spełnienie marzeń o własnym drewnianym domku jest bezcenne.

Partnerem wpisu jest Drewnolandia - producent domków drewnianych letniskowych i całorocznych.

Materiały promocyjne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Komentowanie tej treści zostało wyłączone.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ile kosztuje dom drewniany całoroczny?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.