Spis treści:
- Jemioła - symboliczna roślina na święta Bożego Narodzenia
- Jak długo jemioła wytrzymuje w pomieszczeniu?
- Jak dbać o jemiołę w pomieszczeniu?
Na świecie istnieje wiele odmian jemioł, które rosną na różnych drzewach, pobierając od nich wodę i substancje mineralne. W Polsce jemioła porasta topole, brzozy, olszyny, a nawet drzewa iglaste. Uznajemy ją za bożonarodzeniową roślinę, dlatego w trakcie świąt zdobimy nią pomieszczenia.
Jemioła - symboliczna roślina na święta Bożego Narodzenia
Dawniej jemiole przypisywano magiczne właściwości, szczególnie dlatego, że wydaje owoce zimą, podczas gdy inne rośliny obumierają. Jemioła miała przyczyniać się do sprowadzania miłości, pomyślności, zgody i bogactwa. Zakochanym wróżyła płodność, a dzieci chroniła przed lękiem i złymi snami.
Obecnie jemioła jest popularną ozdobą, którą dekorujemy mieszkanie w Wigilię. To pod nią łamiemy się opłatkiem i całujemy. Roślina ta symbolizuje szczęście, płodność i dostatek.
Dawniej jemiole przypisywano magiczne właściwości, szczególnie dlatego, że wydaje owoce zimą, podczas gdy inne rośliny obumierają. Fot.123RF.com
Jak długo jemioła wytrzymuje w pomieszczeniu?
Jemioła jest piękną dekoracją świąteczną, jednak ma duże wymagania, jeśli chodzi o utrzymanie świeżości w pomieszczeniu. Jak długo wytrzyma w mieszkaniu?
Po przyniesieniu do domu cięta jemioła wytrzyma około trzech tygodni. Gdy zauważymy żółknące i usychające liście, to trudno będzie utrzymać ją dłużej w pomieszczeniu. W takim przypadku możemy rozważyć wymianę na świeżą roślinę.
Przeczytaj również: Jeśli grudnik jeszcze nie zakwitł, nic straconego. Wystarczy zrobić jedną rzecz
Jak dbać o jemiołę w pomieszczeniu?
Trwałość jemioły zależy od wielu czynników, takich jak warunki otoczenia, pielęgnacja i jakość samej rośliny. Przede wszystkim jej stanowisko powinno być chłodne, osłonięte od wiatru, z dala od światła słonecznego czy centralnego ogrzewania.
Regularne nawilżanie jest kluczowe. Jemioła potrzebuje wilgotnego środowiska, dlatego warto regularnie spryskiwać jej liście wodą, aby utrzymała wilgotność. Powinniśmy również usuwać zwiędłe i suche liście.
Po przyniesieniu do domu cięta jemioła wytrzyma około trzech tygodni. Fot.123RF.com
Pamiętajmy także o tym, aby kupować jemioły o jasnozielonych liściach ze zdrowymi i jędrnymi jagodami. Lepsza jakość rośliny gwarantuje dłuższą żywotność.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Te rośliny to najlepszy wybór na święta. Zdobią dom i zachwycają gości
Dekoracje na stół świąteczny. Jakie kolory i ozdoby wybrać?
Golteria w doniczce - oryginalna roślina na święta. Uprawa i pielęgnacja golterii rozesłanej
Jak podlewać gwiazdę betlejemską, żeby szybko nie zmarniała. Jakość wody to klucz do sukcesu
Oryginalna jodła do uprawy w domu. Pielęgnacja i rozmnażanie araukarii wyniosłej