Artykuły

Po co stosować uszczelki w drzwiach?

Izolacja to bardzo ważne zagadnienie, gdy mowa o wykańczaniu lub wprowadzaniu poprawek do domu i mieszkania. Izolować można się nie tylko przed zimnem, ale także wilgocią, hałasem czy przenikaniem pyłów i zapachów. Stosowanie uszczelek w drzwiach jest jednym ze sposobów na skuteczną izolację.

REKLAMA

Fot.Pixabay

Ochrona przed chłodem

Głównym powodem, dla którego stosuje się uszczelki do drzwi, jest ochrona przed zimnem. Nawet w przypadku drzwi nowych i szczelnych stosowanie uszczelek może mieć swoje uzasadnienie. Na przykład wówczas, gdy drzwi wysunięte są w bardzo wietrzną stronę i są one narażone na przenikanie przez nie dużych mas zimnego powietrza, a także uciekanie powietrza ogrzanego.

Chociaż drzwi zewnętrzne i wewnętrzne otwiera się często, to tak naprawdę najwięcej ciepła ucieka przez nie, gdy są zamknięte i niezbyt szczelne. Uszczelka ma chronić przed zimnem, ale jednocześnie nie może całkowicie zaklejać szpar między drzwiami a framugą. Wtedy spowodowałaby brak możliwości jakiejkolwiek wentylacji, a ta jest przecież niezbędna, by utrzymać prawidłowy, zdrowy mikroklimat w domu.

Również drzwi wewnętrzne mogą zostać uszczelnione, szczególnie gdy mają już swoje lata i nie gwarantują idealnej szczelności. Uszczelki do drzwi wewnętrznych również mają zdolność ochrony przed chłodem i jest ona bardzo potrzebna. Gdy drzwi są ulokowane pomiędzy gankiem a korytarzem lub przedpokojem, w których są drzwi zewnętrzne, trzeba jakoś zabezpieczyć się przed przenikaniem zimna z pomieszczeń nieogrzewanych lub słabo ogrzewanych do tych cieplejszych.

Izolacja od innych czynników

Oprócz chłodu z pomieszczenia do pomieszczenia mogą przenikać także inne substancje lotne – zapachy, para wodna czy po prostu kurze i pyły. Choć drzwi nie są w stanie w stu procentach od nich izolować – ponieważ służą do otwierania – to przynajmniej na czas, gdy są zamknięte, po zastosowaniu odpowiedniej uszczelki do drzwi można uzyskać dobry efekt izolacji.

Klienci, którzy kupują uszczelki, mają bardzo różne dla nich zastosowanie. Kupujemy je w konkretnym celu, dlatego wybierając uszczelki, musimy doprecyzować, gdzie zamierzamy je zastosować. Dostępne są różne rodzaje uszczelek do drzwi – wewnętrzne i zewnętrzne to tylko jeden z wielu rodzajów podziału. Najlepiej dostosować kupowane uszczelki do rodzaju drzwi i funkcji, jakie one spełniają w domu.

Czy warto uszczelniać drzwi?

Po zamieszkaniu w swoim nowym domu bardzo szybko zaobserwujemy, jakie ma on słabe strony. Jedną z częściej odnotowywanych jest właśnie pewna nieszczelność drzwi, która powoduje, że mieszkanie dość szybko się wyziębia.

Chcąc mieć niższe rachunki za ogrzewanie i móc czuć się komfortowo we własnym domu, należy zatem pomyśleć o tym, by zamocować uszczelki do drzwi, do okien, czy zadbać o odpowiednią regulację okien, aby zapewniały one właściwy przepływ powietrza. Często to właśnie od drobnych napraw, czyli uszczelniania drzwi i okien, zaczyna się weryfikowanie potrzeb starego domu – czy wymaga on na przykład docieplenia, wymiany stolarki czy po prostu lekkie uszczelnienie będzie wystarczającym na długie lata zabiegiem, pozwalającym przetrwać jeszcze jakiś czas bez remontów.

Materiał Partnera

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Po co stosować uszczelki w drzwiach?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.