Artykuły

Samowystarczalne domy z odpadków. Koszty utrzymania są śmiesznie niskie

Budownictwo mieszkaniowe jest jedną z branż, która w największym stopniu przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Energooszczędne technologie budowlane oparte na wykorzystywaniu materiałów z recyklingu dopiero się rozwijają. Z problematyką nagromadzenia śmieci próbują zmierzyć się „earthships”, czyli samowystarczalne domy z... odpadów.

Samowystarczalne domy z odpadków. Koszty utrzymania są śmiesznie niskie
Domy "earthships" są samowystarczalne i powstają z odpadów przeznaczonych do recyklingu Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Earthship — co to? 

Angielskim terminem „earthships” (w wolnym tłumaczeniu: „ziemskie domki”) określa się samowystarczalne domy, które powstają z materiałów przeznaczonych do recyklingu oraz działają w systemie ogrzewania pasywnego. Jako budulec wykorzystywane są rzeczy, które powszechnie uznawane są za śmieci: butelki, opony, puszki, odpady budowlane i inne.

Nie jest to najnowsza czy nowatorska technologia budowania domów. Już w latach 60. zapoczątkowali ją hippisi, gromadzący się w komunach. Wznosili oni swoje schrony z tego, do czego mieli najłatwiejszy dostęp: ziemi, gliny oraz odpadów. Pionierem tego typu budownictwa był amerykański architekt Michael Reynolds, słynący z krytycznego podejścia do tradycyjnego projektowania budynków i samego zawodu architekta. Wskazywał, że nie odpowiadają one zupełnie na problemy, z jakimi mierzą się współczesne społeczeństwa. Sam jest zwolennikiem „radykalnie” zrównoważonego stylu życia i postuluje ponowne wykorzystywanie w budownictwie odpadów przeznaczonych do utylizacji.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Laura ︎ Travel & Adventure (@adriftaesthetic)

Earthshipy są domami samowystarczalnymi, co znaczy, że ich konstrukcja i instalacje są jedynie w minimalnym stopniu zależne od nieodnawialnych źródeł energii oraz miejskich systemów gospodarki zanieczyszczeniami. W zamian wykorzystują one naturalne zasoby – energię słoneczną lub wiatrową oraz wodę deszczową, co nie tylko wpływa na obniżenie rachunków za energię lub wodę, ale też jest korzyścią dla środowiska. Przeczytaj więcej o licznych zastosowaniach deszczówki.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Sara Gray (@gypsy_gray)

Takie budynki wyposażone są w systemy termo-słonecznego ogrzewania i chłodzenia, samodzielną oczyszczalnię ścieków oraz instalacje umożliwiające zbieranie, długoterminowe przechowywanie oraz przetwarzanie wody opadowej oraz „szarej”. 

REKLAMA
REKLAMA

Domy z odpadów mają nieskomplikowaną bryłę oraz nie więcej niż jedną kondygnację. Ich forma wynika z stosowanych materiałów budowlanych, które uniemożliwiają osiąganie precyzyjnych kątów ostrych.

Jak zbudować earthship?

Ponieważ earhshipy mają obywać się bez przyłączy do sieci energetycznych, gazowych i wodno-kanalizacyjnych — teoretycznie — postawić je można niemalże wszędzie. Projekty Reynoldsa precyzyjnie wskazują, w jaki sposób należy budować „śmieciowy” budynek, co wpływa na jego konstrukcję i orientację w przestrzeni. Zgodnie z założeniami architekta pod budowę earthshipa nie trzeba przygotowywać fundamentów. Frontalną ścianę tworzą zwykle obszerne okna, których zadaniem jest zapewnienie domowi odpowiedniej temperatury.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Living Big In A Tiny House (@livingbiginatinyhouse)

Earthship — budowa 

Ich kierunek oraz kąt ułożenia zależą od szerokości geograficznej, gdzie powstaje budynek. Pozostałe jego ściany tworzą głównie opony nabite piaskiem, które, co ciekawe, układa się tak, jak cegły — w wiązaniach wozówkowych. Przestrzenie między nimi wypełniane są gliną, cementem, puszkami i butelkami. Gęste i grube ściany gwarantują odpowiednią masę termiczną, co również sprzyja utrzymywaniu ciepła – także w polskich warunkach. Dalszym etapem prac jest tynkowanie, dzięki któremu mury i przepierzenia zyskują gładkiego wyglądu. 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Craig Bowden (@craigs_ecolifestyle)

Szkielet dachu jest drewniany, a jego właściwą konstrukcję wykonuje się ze sklejek izolowanych owczą wełną. Prace wykończeniowe obejmują również izolację podłoża (co umożliwia zastosowanie na podłogę dowolnego materiału). O wystroju wnętrza budynku w pełni decyduje jego właściciel. 

REKLAMA
REKLAMA

Idea samowystarczalnych, nieszkodliwych dla środowiska budynków zdaje się tak piękna, jak nierealna. Nic bardziej mylnego! W Stanach Zjednoczonych powstało już wiele takich „ziemianek” (w tym również szkoła); wiele „lepianek” zbudowano w Ameryce Południowej, w Japonii oraz zachodniej Europie.

Earthship w Mierzeszynie

Co ciekawe, nawet w Polsce powstały już takie budowle. Pierwszy earthship zbudowano w Mierzeszynie koło Gdańska. Dom ma własne ujęcie wody i małą elektrownię wiatrową, co znacząco obniża koszt rachunków. 

Earthship — cena

Ostateczny koszt budowy domu (z częścią mieszkalną [128 mkw] i tą, w której znajdują się systemy służące podtrzymywaniu samowystarczalności) wyniósł 200 tys. zł, czyli więcej, niż zakładał wstępny kosztorys, opiewający na 20 tys. zł.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Özgür Çifci (@ozgurcifci5)

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez @solarbnb

Wzrost kosztów wynikał z wymogów prawnych: konieczności wykonania fundamentów, a także z powodu oporu urzędników, którzy podważali wytrzymałość ścian wykonanych z opon. Aby sprostać ich wymaganiom, konieczne było zbudowanie drewnianego szkieletu konstrukcyjnego oraz wzmocnienie ścian czteroma dodatkowymi warstwami gumowego budulca. Wysokie koszty budowy zwracają się błyskawicznie – właściciele polskiego earthshipu twierdzili, że jego utrzymanie rocznie kosztuje ok. 1000-1500 złotych, co jest kwotą co najmniej imponującą. Obecnie dom wystawiony jest na sprzedaż. Cena posesji, która obejmuje 1,3 ha terenu, pół-pasywny budynek, dom dla gości, trzy własne ujęcia wody oraz elektrownię wiatrową wynosi 869 990 zł. 

Czy śmieciowe budownictwo ma szansę? Z pewnością rozpatrywać je trzeba raczej w kategoriach ciekawostki niż realnej technologii budowlanej. Domy skonstruowane z użyciem materiałów przeznaczonych do utylizacji pozostawiają wiele do życzenia – pod względem estetycznym, jak i użytkowym.

Redakcja Deccoria.pl

Małe domki – rewolucja w mieszkalnictwie?

Nowy trend w budownictwie - domy DIY. Powstają w 2 dni i kosztują kilkanaście tysięcy

Dom jakiego nie widzieliście! Jest ekologiczny na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

fiposie

Chciałbym bliżej obejrzeć taki dom, nie wiem czy to by się u nas sprawdziło.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Samowystarczalne domy z odpadków. Koszty utrzymania są śmiesznie niskie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.