Bądź EKO

Dom w osiem godzin

Ekologiczne domy, choć nieco droższe od domów tradycyjnych, zapewnią dobrą izolację, czyste powietrze oraz pewność, że nasze przysłowiowe cztery kąty nie przyczynią się do zmian klimatu.


Fot. materiał promocyjny
REKLAMA
Z kampanią "Dom bez rachunków" opowiadamy, jak zmienić dom w bardziej przyjazny dla środowiska i na tym zyskać. W poprzednich odcinku rozmawialiśmy o wentylacji, klimatyzacji oraz rekuperacji, bez czego nie można mieć w pełni ekologicznego domu. Tematem dzisiejszego odcinka jest sama budowa ekologicznego domu, który ma opinię znacznie droższego niż jego tradycyjne odpowiedniki.
Analizy pokazują różne koszty. W zależności od wielkości domu i standardu budynku, dom ekologiczny jest droższy od kilkunastu do 20 proc. Jednak koszty zwracają się maksymalnie po dwudziestu latach.

Ekologiczne sprzątanie

Komisja Europejska planuje wskazanie standardów zielonego domu, spełniającego wymogi zrównoważonego rozwoju. Taki budynek ma zużywać nie 70 kWh/m2 energii pierwotnej na rok, a 55 kWh/m2.

Dzięki prefabrykatom budowa domu ekologicznego może trwać znacznie krócej. To większe elementy, z których powstaje budynek. Można je porównać do pustych klocków, w których schowana jest już instalacja. Dzięki temu, drewniany dom energooszczędny, tak jak na nagraniu poniżej, można wybudować do stanu surowego w osiem godzin.

 

Przy budowie domu ekologicznego należy pamiętać o tym, żeby jego konstrukcja była prosta. Dzięki temu ograniczamy miejsca, przez które ucieka ciepło. Dążenie do tego żeby budynek był jak najbardziej zwarty, jest bardzo istotne. Ważne też są proste dachy jedno lub dwuspadowe. Często są one tańsze od dachów wielospadowych.

zielona interia

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dom w osiem godzin"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.