Spis treści:
- Jak działa pompa ciepła z grzejnikami?
- Czy pompa ciepła nadaje się do zwykłych grzejników?
- Jakie grzejniki do pompy ciepła?
Jak działa pompa ciepła z grzejnikami?
Pompa ciepła najlepiej współpracuje z ogrzewaniem powierzchniowym. Wynika to z dość niskiej temperatury osiąganej na wejściu wodnej instalacji grzewczej. Stąd w połączeniu z nią najlepiej sprawdzą się płaszczyznowe systemy rozprowadzania ciepła - ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe.
Jak działa pompa ciepła z grzejnikami tradycyjnymi? Tak samo, jak z powierzchniowymi systemami rozprowadzania ciepła. Obrazowo rzecz ujmując, pompie ciepła jest wszystko jedno, w jaki sposób rozprowadzana jest ogrzana przez nią woda. Wymiana wszystkich grzejników w domu na nowe wiąże się z ogromnym kosztem. Zanim podejmiemy taką decyzję, warto poznać wszystkie za i przeciw.
Przeczytaj również: Podwyżka cen energii o prawie 200 proc.? Polacy dostają powiadomieni
Czy pompa ciepła nadaje się do zwykłych grzejników?
Nowoczesne pompy ciepła montowane w nowych budynkach mają systemy rozprowadzania ogrzewania. Jest to zazwyczaj ogrzewanie podłogowe. Co jednak, jeśli nasz dom ogrzewaliśmy w inny sposób - czy pompa ciepła sprawdzi się przy zwykłych grzejnikach? Okazuje się, że tak.
Aby jednak pompa współpracowała z grzejnikami, trzeba wybrać odpowiedni jej model. Najważniejsze są tu parametry mocy - muszą one być podobne do tych, jakie wytwarzały wcześniejsze źródła ciepła w czasie mrozów. Dlatego w połączeniu z grzejnikami może być konieczne zainstalowanie wysokotemperaturowej pompy ciepła. Podgrzewa ona wodę do temperatury powyżej 50 stopni Celsjusza, podobnie jak to ma miejsce w przypadku kotłów gazowych, na pellet czy na ekogroszek. Choć przy temperaturach na zewnątrz powyżej -10 stopni Celsjusza takie wysokie wartości nie będą konieczne.
Jakie są wady wysokotemperaturowej pompy ciepła w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami? Odpowiedź jest krótka - koszty. Przy wykorzystaniu takich pomp i zwykłych grzejników będą one wyższe o 20 – 30% w porównaniu do ogrzewania podłogowego. Wciąż jednak jest to mniej niż wymiana grzejników w całym domu.
Pompy niskotemperaturowe są w stanie ogrzać wodę do temperatury 35 – 45 stopni Celsjusza. W połączeniu z nowoczesnymi systemami grzewczymi, w zupełności wystarcza to do ogrzania domu i podgrzania wody. Taka niskotemperaturowa pompa ciepła może się jednak nie sprawdzić w przypadku tradycyjnych grzejników. Chodzi o sytuację, w której temperatura na zewnątrz spada do – 10 stopni Celsjusza i niżej. Wtedy zwykłe kaloryfery nie będą w stanie ogrzać się do odpowiedniej temperatury i w domu może być chłodno.
Przeczytaj również: Dofinansowanie fotowoltaiki w 2024 roku. Gdzie i jak uzyskać dotacje?
Jakie grzejniki do pompy ciepła?
Jeśli stoisz przed wyborem instalacji pompy ciepła wraz z grzejnikami, zdecyduj się na ogrzewanie podłogowe. Będzie ono dużo bardziej wydajne, gdyż nie potrzebuje wysokich temperatur, by skutecznie ogrzać dom. Podobnie zadziała ogrzewanie sufitowe bądź ścienne. To ostatnie jednak znacznie ograniczy możliwość rozmieszczenia mebli, gdyż panele ścienne nie mogą być nimi zastawione.
Innym rozwiązaniem idealnym do pompy ciepła będą grzejniki niskotemperaturowe. Są one większe od zwykłych, ale dzięki zwiększonej powierzchni wymiany ciepła działają efektywnie przy niższych temperaturach zasilania. Będą dobrze współpracowały z niskotemperaturowymi pompami ciepła, co pozwoli znacznie obniżyć koszty ogrzewania.
Kolejnym pomysłem dla pomp ciepła są klimakonwektory, czyli urządzenia grzewczo - chłodzące. Dzięki wbudowanemu wentylatorowi, który zapewnia cyrkulację powietrza, są one efektywne. Nowoczesne klimakonwektory posiadają system automatyki, która steruje ich pracą.
Źródła: geekweek.interia.pl, zielona.interia.pl
Przeczytaj również:
Jak oszczędzić wodę? Proste domowe triki zostawią w kieszeni kilkadziesiąt złotych
Oznakowanie domu, piece i nie tylko. Ruszyły kontrole domów w całej Polsce
Robisz to codziennie, a rachunek za ogrzewanie przychodzi wyższy. Wyeliminuj prosty błąd