Budowa i remont

Mostek termiczny. Co to jest, gdzie najczęściej powstaje i czym grozi?

Mostek termiczny, zwany też mostkiem cieplnym, może stać się powodem wielu problemów. Wilgoć utrzymująca się w ścianach powodująca powstanie pleśni i grzyba - to tylko niektóre z nich. Czym jest mostek termiczny, gdzie powstaje i jak zapobiegać jego utworzeniu? Ważne jest działanie już na etapie projektu budowy domu.  

Mostek termiczny. Co to jest, gdzie najczęściej powstaje i czym grozi?
Mostki termiczne to złodzieje ciepła, pieniędzy i zdrowia domowników. Fot.123RF.com

Spis treśći: 

Czym jest mostek termiczny? 

Mostek termiczny to miejsce w przegrodach zewnętrznych, przez które budynek traci ciepło. Wynika to z tego, że w tych miejscach materiał przegrody zewnętrznej domu ma wyższy współczynnik przewodzenia ciepła, niż elementy z nim sąsiadujące. Wskutek tego ciepło ucieka z wnętrza budynku, powodując konieczność silniejszego ogrzewania budynku. Jest to powodem wyższych rachunków za ogrzewanie. Im większy mostek, tym więcej ciepła umyka.  

Mostki termiczne nie są widoczne gołym okiem, czasem można je zlokalizować, dotykając ścian. W miejscach ich występowania ściany w domu będą zimne. Można też posłużyć się do tego kamerą termowizyjną, która dokładnie wskaże, punkty, którymi ucieka ciepło.  

Gdzie najczęściej powstaje mostek termiczny? 

Mostki termiczne ze względu na przyczynę powstania dzielimy na dwa rodzaje:  

  • Mostki termiczne punktowe, powstałe zazwyczaj w miejscach przewierceń budynku w celu podtrzymania rur, kabli lub innych potrzebnych w domu instalacji. Ucieka przez nie stosunkowo mało ciepła. 

  • Mostki termiczne liniowe, znacznie bardziej uciążliwe. Powstają na łączeniach stropu lub dachu ze ścianą zewnętrzną, w okolicach okien, drzwi, nadproży, wieńców, przy ścianach piwnic, przy kominach i balkonach.  

Najprościej rzecz ujmując, wszędzie tam, gdzie powierzchnia ściany zewnętrznej jest przerwana, może powstać mostek termiczny.  

Czym grozi powstanie mostku termicznego? 

Mostek termiczny to nie tylko chłód w domu i wyższe o nawet 30% rachunki za ogrzewanie. To także realne zagrożenie pleśnią. Dzieje się tak z powodu wody, która zbiera się w miejscach, gdzie pojawiły się przerwy w izolacji. Z czasem pleśń może przekształcić się w grzyb, który już bezpośrednio wpływa na pogorszenie stanu zdrowia domowników. Jest przyczyną alergii i chorób układu oddechowego.   

Mostki termiczne mogą również doprowadzić do uszkodzenia termoizolacji. Pojawiają się wtedy na niej pęknięcia, które z czasem będą się zwiększały. W efekcie może dojść do powstania uszkodzeń konstrukcyjnych całego budynku.  

mostek termiczny Likwidowanie mostków termicznych, które już powstały, jest o wiele trudniejsze i droższe, niż zapobieganie ich powstawaniu. Fot.123RF.com

Jak zapobiegać powstawaniu mostków termicznych? 

Zapobieganie powstawania mostków termicznych trzeba zacząć już na etapie projektu i budowy. Polega to na dokładnym zabezpieczaniu miejsc, w których zazwyczaj powstają przerwy w izolacji. Zadbać należy o izolację fundamentów i piwnic, łączenia izolacji, okolice okien i drzwi, łączenia dachów i stropów, nadproża i wieńce oraz balkony. Jakie działania trzeba podjąć, aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych w poszczególnych miejscach?  

  • Fundamenty i piwnice 

Fundamenty i piwnice powinny być ocieplone i ochronione przed wilgocią. Robi się to podczas ich budowy. Dobrze, żeby ściany fundamentów były wykonane z betonu komórkowego. Potem, przy wznoszeniu murów i wylewaniu podłóg ważne jest, by na styku tych trzech etapów budowy nie powstały mostki termiczne. Polega to na zadbaniu o to, by ich izolacje dokładnie się ze sobą łączyły w każdym punkcie. To samo dotyczy izolacji podłogi przy gruncie – musi ona ściśle łączyć się ze ścianą nośną.  

  • Etap murowania 

Im cieńsze spoiny między pustakami, tym mniejsze prawdopodobieństwo powstania mostków termicznych. Spoiny nie powinny przekraczać 3 mm. W tym celu pustaki powinny być szlifowane, a zaprawa nakładana za pomocą dozownika.  

  • Łączenie izolacji 

Najlepiej, żeby izolacja miała formę ciągłą. Jeśli jest to niemożliwe, to przerwy w izolacji z wełny wypełniamy jej fragmentami. W przypadku styropianu lepiej skorzystać z pianki poliuretanowej. Dobrze sięgnąć po duże płyty styropianowe, co spowoduje, że potrzebnych będzie mniej łączeń. Montaż izolacji powinien opierać się na łącznikach o jak najmniejszym współczynniku przewodzenia ciepła.  

  • Okna i drzwi 

Tu pomoże zastosowanie "ciepłego montażu okien”, który polega na ich montowaniu w warstwie ocieplenia. Izolacja okienna ma wtedy trzy warstwy z zastosowaniem taśm paroprzepuszczalnych i paroszczelnych. Można też użyć węgarków, czyli domontowania do okien pasków betonu komórkowego. Ważne jest, by wybrać okna o jak najmniejszym współczynniku przewodzenia ciepła. Dochodzi do tego odpowiednie uszczelnienie stolarki.  

  • Nadproża i wieńce stropowe 

To duże powierzchnie żelbetonowe, a żelbeton ma wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. Aby nie powstały tu mostki termiczne, trzeba je dokładnie zaizolować warstwą styropianu o grubości co najmniej 10. Można też używać systemowych kształtek dedykowanych nadprożom i wieńcom. 

  • Łączenie ścian z dachem 

Ściany i dach ocieplane są innymi materiałami. W przypadku ścian jest to styropian, a w przypadku dachów - wełna mineralna. Trzeba unikać przerw w łączeniu tych dwóch materiałów. W tym celu należy podciągnąć warstwę styropianu najwyżej, jak się da.  

  • Balkony 

Mostki cieplne pojawiają się często w okolicach balkonów, które stanowią przerwę w izolacji. Aby temu zapobiec, trzeba ocieplić podstawę balkonu od góry, od dołu a także z boków.  

Likwidowanie mostków termicznych, które już powstały, jest o wiele trudniejsze i droższe, niż zapobieganie ich powstawaniu. Dlatego warto o to zadbać na etapie budowy i nie oszczędzać na materiałach izolacyjnych. 

Źródła: deccori.pl, "Podstawowe izolacje budowlane” Anna Kaczkowska 

Przeczytaj również: 

Pożeracze prądu w domu. Co zużywa go najwięcej, jak samemu obliczyć pobór prądu?

Ceny węgla i ekogroszku spadają na koniec roku. Sprawdzamy, ile trzeba zapłacić za tonę

Czym można palić w kominku? Jakie drewno jest najlepsze, czego nie wolno wrzucać do kominka?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.