Budowa i remont

Nie chcesz szamba, a nie masz kanalizacji? Jest na to sposób!

Przydomowe ekologiczne oczyszczalnie ścieków to dowód na to, że można troszczyć o środowisko naturalne, a jednocześnie oszczędzać pieniądze. Każde gospodarstwo domowe wytwarza dziennie setki litrów ścieków, które nie zawsze mogą być odprowadzone do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Zamiast tradycyjnego szamba bezodpływowego, coraz częściej jest wybierana oczyszczalnia ekologiczna. Niski koszt eksploatacji oraz praktycznie bezobsługowe działanie stanowią dodatkowe argumenty przemawiające za takim rozwiązaniem.

Nie chcesz szamba, a nie masz kanalizacji? Jest na to sposób!
Jakie są alternatywy dla szamba? Fot. 123RF/PICSEL

Oczyszczalnia ekologiczna zamiast szamba

W miejscach, gdzie przyłączenie domowej kanalizacji do ogólnej jest niemożliwe, gromadzenie ścieków w szczelnym zbiorniku i potem regularne ich wywożenie znalazło doskonałą alternatywę. Oczyszczalnia drenażowa albo dowolna inna oczyszczalnia ekologiczna jest wygodna, tania w eksploatacji i bezpieczna dla środowiska. Pozytywne opinie wynikają z zalet, do których należy:

 • eksploatacja przyjazna dla środowiska naturalnego – w wyniku naturalnych procesów biologicznych zanieczyszczenia zostają zredukowane do formy prostych związków nieszkodliwych dla środowiska;
 • wygoda i niski koszt użytkowania – ze względu na prawie stuprocentowe oczyszczenie ścieków i możliwość ich rozsączania w gruncie, odpada regularne i kosztowne opróżnianie zamkniętego zbiornika tradycyjnego szamba.
 • bezpieczeństwo – właściwie wybrane i eksploatowane ekologiczne oczyszczalnie ścieków przywracają wodzie czystość pozwalającą na bezpieczne odprowadzanie do rowów melioracyjnych, rzek albo rozsączanie w gruncie.

Koszt instalacji

Wyższa cena ekooczyszczalni w porównaniu z ceną szczelnego zbiornika na ścieki zwróci się po kilku latach. Oczyszczalnia powinna mieć odpowiednie atesty i gwarancję. Cena przydomowej oczyszczalni ekologicznej zależy od różnych czynników. Istotną rolę odgrywa technologia oczyszczania. Na ogólny koszt wpływa też wielkość instalacji oraz konieczność przygotowania pewnej infrastruktury.

Wykonanie oczyszczalni wymaga zastosowania pomocniczych zabiegów, elementów i materiałów, jak:

 • kruszywo;
 • rury drenażowe;
 • geowłóknina;
 • rury kanalizacyjne;
 • studzienka rozdzielcza;
 • trójniki, redukcje, kolanka, itp.;
 • wynajęcie minikoparki do wykonania wykopów;
 • montaż.

Przykładowe koszty przydomowych instalacji dla domów jednorodzinnych, posiadających pozytywne opinie użytkowników, wyglądają następująco:

 • oczyszczalnia z drenażem rozsączającym – 6000 - 8500 zł;
 • oczyszczalnia biologiczna – 11000 – 18000 zł;
 • oczyszczalnia hydrobotaniczna – 12000 – 18000 zł.

Dla porównania koszt przydomowego szamba wynosi ok. 3500 zł, a dwa opróżnienia w miesiącu będą kosztować ok. 400 zł.  Jeśli nawet za oczyszczalnię zapłacisz 15000 zł, to biorąc pod uwagę oszczędności eksploatacyjne rzędu 4000 zł, zwrot inwestycji nastąpi po 4-5 latach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o przydomowej oczyszczalni ścieków.

Porady przed rozpoczęciem budowy przydomowej ekooczyszczalni

 1. Według przepisów Prawa Budowlanego oczyszczalnię przydomową ścieków o wydajności do 7,5 m3 wystarczy jedynie zgłosić do urzędu powiatowego, bez konieczności ubiegania się o pozwolenie budowlane.
 2. Wybierając miejsce na osadnik trzeba uwzględnić minimalne odległości: 15 m od studni, 2 m od granicy działki, 3 m od drzew, 80 cm od kabli elektrycznych, 1,5 m od rur z wodą i gazem.
 3. Jeśli teren działki jest objęty siecią kanalizacyjną, istnieje obowiązek przyłączenia domu do ogólnej kanalizacji. Nie można budować indywidualnej oczyszczalni ścieków, chyba że powstała przed ułożeniem kanalizacji.
 4. Pod uwagę trzeba wziąć ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, albo – w razie jego braku – lokalne przepisy dotyczące ochrony środowiska.
 5. Przed rozpoczęciem inwestycji dobrze jest zamówić projekt oczyszczalni przydomowej, uwzględniający warunki na działce (gruntowe i przestrzenne). Dokładne dobranie wszystkich elementów zmniejszy koszty i zwiększy efektywność instalacji. Prace projektowe, montażowe oraz późniejszy serwis oczyszczalni można zlecić firmie sprzedającej urządzenia.
 6. Budowę ekologicznej oczyszczalni dobrze jest rozpocząć w okresie od wiosny do jesieni, kiedy bez problemu można wykonywać wykopy. Niektóre typy ekologicznych oczyszczalni wymagają stałego dopływu ścieków, a inne pewnego okresu na rozwinięcie pełnej sprawności. Z tego względu zakończenie budowy oczyszczalni należy skoordynować z terminem wprowadzenia się do nowego domu.
 7. Osadnik wstępny oczyszczalni należy ulokować możliwie blisko domu (rozkład ścieków o podwyższonej temperaturze przebiega szybciej w porównaniu do zimnych) i zaopatrzyć go w wywietrznik. W przypadku budowy nowego domu przebieg rury odpływowej uwzględnia położenie zbiornika oczyszczalni.

Budowa oczyszczalni we własnym zakresie

Zasada działania ekologicznej oczyszczalni opiera się na cyklu tlenowym oraz beztlenowym. Jedna z technologii wykorzystuje drenaż, inna zaś odprowadzanie oczyszczonych ścieków do studni chłonnej. Mając odrobinę doświadczenia technicznego oraz zaangażowanie, można przydomową oczyszczalnię zamontować we własnym zakresie.

Opierając się na schemacie, należy wykonać kilka niezbędnych kroków:

 • przygotować wykop pod zbiornik z zachowaniem odpowiedniego spadku terenu;
 • ustabilizować i wypoziomować zbiornik w wykopie;
 • przygotować kanały pod rury drenażowe i ułożyć rury z koniecznym spadem;
 • zamontować wyloty wentylacyjne.

Rozruch gotowej oczyszczalni powinien być wykonany przez odpowiedniego fachowca posiadającego stosowne uprawnienia.

Szamba ekologiczne jako nazwa potoczna

Szambo ekologiczne nie jest określeniem fachowym ani formalnym. Przymiotnik „ekologiczny” nadany przez producenta ma podkreślić szczelność zbiornika. Szkodliwe substancje ze ścieków nie przedostają się do gruntu i nie powodują zanieczyszczenia środowiska.

Pod nazwą szambo ekologiczne kryją się często bardzo popularne ekooczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym (oczyszczalnia drenażowa). Ich ekologiczność polega na tym, że w dwuetapowym procesie ścieki są rozkładane na nieszkodliwe dla środowiska substancje proste. Przetworzone ścieki mogą zostać bezpiecznie rozprowadzone w gruncie.

 

Przeczytaj: 

Jak sprawnie wyczyścić toaletę?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.