Earthship — co to?
Angielskim terminem „earthships” (w wolnym tłumaczeniu: „ziemskie domki”) określa się samowystarczalne domy, które powstają z materiałów przeznaczonych do recyklingu oraz działają w systemie ogrzewania pasywnego. Jako budulec wykorzystywane są rzeczy, które powszechnie uznawane są za śmieci: butelki, opony, puszki, odpady budowlane i inne.
Nie jest to najnowsza czy nowatorska technologia budowania domów. Już w latach 60. zapoczątkowali ją hippisi, gromadzący się w komunach. Wznosili oni swoje schrony z tego, do czego mieli najłatwiejszy dostęp: ziemi, gliny oraz odpadów. Pionierem tego typu budownictwa był amerykański architekt Michael Reynolds, słynący z krytycznego podejścia do tradycyjnego projektowania budynków i samego zawodu architekta. Wskazywał, że nie odpowiadają one zupełnie na problemy, z jakimi mierzą się współczesne społeczeństwa. Sam jest zwolennikiem „radykalnie” zrównoważonego stylu życia i postuluje ponowne wykorzystywanie w budownictwie odpadów przeznaczonych do utylizacji.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Earthshipy są domami samowystarczalnymi, co znaczy, że ich konstrukcja i instalacje są jedynie w minimalnym stopniu zależne od nieodnawialnych źródeł energii oraz miejskich systemów gospodarki zanieczyszczeniami. W zamian wykorzystują one naturalne zasoby – energię słoneczną lub wiatrową oraz wodę deszczową, co nie tylko wpływa na obniżenie rachunków za energię lub wodę, ale też jest korzyścią dla środowiska. Przeczytaj więcej o licznych zastosowaniach deszczówki.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Takie budynki wyposażone są w systemy termo-słonecznego ogrzewania i chłodzenia, samodzielną oczyszczalnię ścieków oraz instalacje umożliwiające zbieranie, długoterminowe przechowywanie oraz przetwarzanie wody opadowej oraz „szarej”.