IDEA od IKEA

Czy meble mogą pomagać w nauce?

Wielkimi krokami zbliża się rok szkolny, dlatego warto już teraz warto rozpocząć planowanie miejsca, w którym uczeń wczesnoszkolny, nastolatek lub student będzie mógł w spokoju odrobić lekcje lub przygotowywać się do egzaminów. W końcu dobrze urządzona przestrzeń biurowa to podstawa komfortu pracy umysłowej. Jak dobierać meble, by czas spędzony na nauce był nie tylko obowiązkiem, ale również przyjemnością?
Czy meble mogą pomagać w nauce?

Rozplanuj przestrzeń
Zanim zaczniesz przemeblowywanie, zastanów się, co możesz zmienić, z których mebli chcesz zrezygnować i co będzie dla nich najlepszą alternatywą. Być może twoje dziecko już dawno wyrosło z małego biurka, a rozmiar krzesła nijak ma się do rosłego nastolatka.

Przemyśl kwestię ilości miejsca w pokoju, być może niektóre bibeloty i zabawki są już zupełnie zbędne, a na ich miejsce można wstawić praktyczne organizery. Usuń zbędne przedmioty, nienależące do osoby, która na co dzień przebywa z konkretnym pomieszczeniu. Pamiętaj o tym, ze miejsce pracy umysłowej to nie tylko meble, ale również praktyczne dodatki, dzięki którym łatwiej będzie można zapanować nad chaosem – one też wymagają dodatkowej przestrzeni.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Biurko i krzesło
Czyli dwa przedmioty, których poszukiwania warto prowadzić tak długo, aż znajdziemy idealnie dopasowane meble. Jeśli urządzasz pokój dorastającemu dziecku, świetną inwestycją będzie stół z regulowaną wysokością nóg lub długością blatu – takie rozwiązanie to bardzo praktyczny pomysł, zwłaszcza gdy nasz „maluch” zaczyna pomału… przerastać nas samych. Dodatkową zaletą takich mebli jest to, że zwykle mają bardzo uniwersalny wzór i nawet pod kątem estetycznym mogą służyć uczniowi przez długie lata.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kwestia zakupu odpowiedniego krzesła to zdecydowanie bardziej skomplikowana sprawa. Przede wszystkim musimy zadbać o wygodę i bezpieczeństwo. Długi czas spędzony w pozycji siedzącej może w końcu zaowocować rozwojem wad postawy, dlatego istotna jest nie tylko idealnie dopasowana do biurka wysokość krzesła, ale również rodzaj oparcia (najlepiej wybierać modele z szerokimi, sięgającymi karku oparciami), miękkie siedzisko czy podłokietniki. Krzesło przy biurku „na dłuższą metę” to niezbyt dobry pomysł – przez lata dorastania zmienia się nie tylko wzrost, ale cała fizjonomia młodego chłopaka czy dziewczyny.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przestrzeń na rzeczy ucznia
Wiadomo, że wszystkie bibeloty, które wypełniały do tej pory kartonowe pudła to najważniejsze przedmioty w życiu twojego dziecka. Gdy chcesz się ich pozbyć, z reguły napotykasz duży opór ze strony swojej latorośli. Zamiast toczyć boje o zagracanie mieszkania, lepiej zagospodaruj miejsce do przechowywania drobnych rzeczy. Niezbędne mogą okazać się wszelkiej maści komody i zamykane szafy – nie oszukujmy się, małe dziecko, a tym bardziej zbuntowany nastolatek nie utrzyma porządku na otwartych półkach.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zamiast nich wyposaż pokój w szafy z szufladami, w których poukładasz separatory i materiałowe przegródki – to proste dodatki, dzięki którym rzeczy same znajdą swoje miejsce. Meblując pokój, daj swojemu dziecku wybór – niech samo zdecyduje, jaki kolor i model najbardziej mu odpowiada. W końcu to nasze pociechy spędzają w nim najwięcej czasu, bawią się, uczą, zapraszają przyjaciół, dziecko musi po prostu czuć się w nim komfortowo.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Światło i dodatki
W trosce o wzrok nie oszczędzajmy na oświetleniu. Dobre lampy muszą znaleźć się wszędzie, gdzie dziecko będzie miało kontakt z książką lub drobnymi zabawkami – klocki, puzzle, układanki, albumy, zeszyty. Mogą to być np. małe biurkowe lampki, które za pomocą zaczepki przytroczymy do półki, blatu stołu czy innego mebla. Oczywiście takie światło możemy dowolnie przenosić w różne miejsca pokoju.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Pamiętajmy również o porządnej lampie sufitowej -  zwykle nie służy wyłącznie do dokładnego oświetlenia wybranego miejsca, ale jest niezbędne do codziennych rytuałów. Świetnie, jeżeli wybierzemy model z regulacją natężenia światła, w ten sposób uzyskamy dodatkowo górną „lampkę nocną”.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

W pokoju dziecka lub starszego nastolatka nie może zabraknąć takich gadżetów jak kosz na śmieci, popularne „korytka” na papiery, również drukarka w wielu przypadkach też może okazać się przydatna. Niby małe, praktyczne rzeczy, a potrafią skutecznie „odebrać” miejsca niewielkim przestrzeniom. Na pomoc przychodzą nam składane meble – półki, stojaki na sprzęty audio-wizualne, podwieszki, dzięki którym wykorzystamy niezagospodarowany obszar. Im więcej przydatnych gadżetów, ale uporządkowanych i na swoich własnych miejscach, tym większa radość z nauki lub zabawy w gronie najbliższych.

Przeczytaj również:

Urządzamy pokój dla dziecka, tego nie może w nim zabraknąć

Jak wybrać biurko idealne?

Dziecko i mieszkanie w kawalerce – jak to pogodzić?

Rodzeństwo w jednym pokoju

Pracujesz w domu? To na pewno ci się przyda!

Czy meble mogą pomagać w nauce?

Jak szybko i niskim kosztem odmienić pokój dorastającego dziecka?

Myślisz, że twój dom jest bezpiecznym miejscem dla twojego dziecka? Błąd!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.