Przed każdymi świętami w sklepach budowlanych i artystycznych pojawiają się setki gotowych ozdób, a kolorowe magazyny z instruktażami pełne są „niemal” gotowych produktów. Mimo to chciałybyśmy was zachęcić do przygotowania własnych dekoracji. Takich, które będą nie tylko cieszyć oko gości, ale takie, które możesz przygotować razem z dziećmi. Wspólne majsterkowanie to fantastyczny pomysł na spędzenie weekendu!
Pomysł pierwszy: Mini-ogródek
Do jego przygotowania będziesz potrzebowała podłużnej, plastikowej doniczki (najlepiej zielonej lub brązowej), ziemi ogrodowej, nasion trawy, kartonu, farb plakatowych, kleju i nożyczek.
Najpierw, najlepiej dwa-trzy tygodnie przed Wielkanocą, posadź trawę (możesz również zastąpić ją kiełkami np. rzeżuchy, rzodkiewki czy fasoli). Kiedy urośnie na odpowiednią wysokość (ok. 10 cm) ozdób doniczkę w następujący sposób: podłużny karton potnij na pionowe paski (odpowiednio długie, żeby zakryły całą wysokość doniczki i 2-3 cm trawy lub kiełków), a następnie pomaluj je na brązowo – mają imitować płot. Wyschnięte „sztachety” przyklej do doniczki ze wszystkich stron. Do takiego mini-ogródka w wielkanocną niedzielę możesz włożyć baranka, zawartość koszyczka i pisanki. W ten sposób pięknie ozdobisz świąteczny stół.
Pomysł drugi: Doniczki z jajek
Do ich przygotowania będziesz potrzebowała waty, nasion na kiełki (rzeżuchy, słonecznika, fasoli, fasoli), jajek, ozdobnej tacki lub ozdobnych talerzy. Ta ozdoba również potrzebuje czasu, żeby urosnąć. Najpierw ostrożnie rozbij jajka na pół. Połówki dokładnie umyj, wypełnij watą, połóż na niej nasiona i delikatnie podlej. Po ok. 10 dniach „doniczki” z jajek ułóż na tacce lub talerzu i przyozdób nimi kuchenny parapet lub świąteczny stół.
Pomysł trzeci: Kurczaczki z jajek
Do przygotowania kurczaczków będziesz potrzebowała jajek, kleju, żółtych wacików (ale nie płatków kosmetycznych!), papieru kolorowego, ziarenek pieprzu i nożyczek.
Najpierw ostrożnie rozbij jajka. Połówki dokładnie umyj, a dół każdej posmaruj klejem. Z żółtych wacików uformuj kulki i przyklej je do skorupek. Z czerwonego papieru kolorowego wytnij niewielkie czerwone romby (tak, aby po złożeniu składały się z dwóch trójkątów i utworzyły dziobek), a z żółtego – dwa większe trójkąty (które będą skrzydełkami). Do wacików przyklej dziobki, skrzydełka i dwa ziarnka pieprzu (czyli oczy). Gotowe „pisklaki” ustaw we wszystkich pomieszczeniach domu – będą przypominały domownikom o nadchodzących świętach.
Pomysł czwarty: Włóczkowe pisanki
Do ich przygotowania potrzebujesz styropianowych jajek (możesz je kupić w pasmanterii), kleju, szpilek i włóczki (najlepiej różnokolorowej).
Styropianowe jajko postaw na szklance, żeby zapewnić mu stabilność. U góry wbij szpilkę, a następnie wokół niej zawiąż włóczkę. Następnie smaruj jajko niewielką ilością kleju i owijaj je ciasno nitką. Kiedy dojdziesz do połowy, delikatnie je odwróć i kontynuuj, aż dojdziesz do końca robótki. W dół ozdoby wbij kolejną szpilkę, wokół której zawiąż koniec włóczki. Wysusz „pisankę” i włóż do świątecznego koszyka.
Pomysł piąty: Wielkanocny wieniec
Do jego przygotowania będziesz potrzebowała 6 wydmuszek, cienkiego drucika, różnokolorowych koralików, ozdobnej wstążki, nożyczek i żyłki wędkarskiej.
Zacznij od przygotowania wydmuszek. Następnie ozdób je wybraną techniką (zafarbuj używając gotowych barwników, przyklej ozdobne serwetki metodą decoupage, namaluj wzory różnokolorowymi markerami i polakieruj skorupki, nałóż kurczące się w gorącej wodzie folie). Następnie nawlecz pisanki na drut przekładając je koralikami. Nadaj wieńcowi kształt koła, a łączenie obu końców drutu zamaskuj ozdobną wstążką. Następnie przywiąż do góry wieńca żyłkę i powieś ozdobę na drzwiach.
Nie tylko ozdoby
Pamiętaj, że o świąteczną atmosferę możesz zadbać nie tylko przy pomocy dekoracji. Możesz również powiesić nowe firanki, kupić nowe narzuty, koce czy poszewki na poduszki. Pamiętaj tylko, żeby te dodatki miały kolory wiosny: zielone, żółte, beżowe, czerwone czy różowe.