Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
IDEA od IKEA

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do domu

Dobór oświetlenia powinien zaczynać się już na etapie planowania remontu lub urządzania mieszkania od podstaw. Warto dokładnie określić, w którym miejscu chcemy usytuować meble i jak właściwie zaaranżować wszystkie pomieszczenia. Dzięki temu, już na samym początku będzie jasne, jak poprowadzić przewody lub w których miejscach zainstalować gniazda.
Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do domu

Oczywiście, na przestrzeni lat cały dom możemy obrócić do góry nogami, jednak im precyzyjniej podejdziemy do tematu, tym praktyczniej wyposażymy mieszkanie, bez względu na sposób umeblowania pokoi.

Kolejnym krokiem w aranżowaniu wnętrz jest wybór najbardziej praktycznych i efektownych modeli lamp. Olbrzymia gama asortymentu sklepów z oświetleniem może utrudnić nam racjonalną decyzję. Zanim wybierzesz się na zakupy, sprawdź, jakie rozwiązania w poszczególnych pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej.

Oświetlenie w salonie
W salonie spędzamy większość wolnego czasu. Tutaj wypoczywamy, przyjmujemy gości, często jemy posiłki, oglądamy filmy lub po prostu czytamy książki lub wylegujemy się na wygodnej kanapie razem w rodziną. Dobre oświetlenie wydaje się być kluczem do stworzenia w nim przyjaznej atmosfery.

Podstawą aranżacji jest montaż światła sufitowego, dzięki któremu rozproszymy strumień światła na całe pomieszczenie. W dużych pokojach lepiej sprawdzą się stylowe, wiszące żyrandole niż przylegające do sufitu plafony. Najpopularniejszym uzupełnieniem światła w pokoju dziennym są lampy podłogowe, najczęściej usytuowane w kątach w pobliżu regałów z prasą i książkami lub przy kanapach i sofach. Kupując ten rodzaj doświetlenia, pamiętajmy przede wszystkim o tym, by pasował do ogólnej stylizacji całego pokoju (kolor, styl mebli, rodzaj zasłon).

Warto również zwrócić uwagę na to, by lampa miała stabilną podstawę oraz możliwość regulacji natężenia światła. Bardzo efektownym dodatkiem w wystroju salonu będą również zabudowane halogeny lub taśmy LED, które dyskretnie, ale bardzo szykownie podświetlą np. półki z pamiątkami z podróży czy ramki z rodzinnymi zdjęciami. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami zabudowanego kominka, na ścianach nieopodal niego możemy zamontować delikatne światło kinkietowe.

Oświetlenie jadalni
Aranżacja jadalni powinna charakteryzować się prostotą i funkcjonalnością. Tymi zasadami warto kierować się również podczas dobierania odpowiedniego oświetlenia. Zwykle w jadalni stawiamy na klasyczną lampę wiszącą, zlokalizowaną centralnie nad stołem, w końcu każdy z nas chce dokładnie widzieć, co dostaje na talerzu.

W przypadku długich, prostokątnych stołów świetny efekt wizualny uzyskamy podwieszając kilka (w rzędzie 2 lub 4 - w zależności od gabarytów) kloszowych, okrągłych lamp. Pamiętajmy jednak, aby klosz/ramiona żyrandola nie sięgały zbyt nisko i nie utrudniały codziennego spożywania posiłków oraz nie raziły w oczy naszych gości. Oświetlenie sufitowe w jadalni jest w zupełności wystarczające, jeśli jednak chcemy dodać wnętrzu klasy, można pomyśleć o małych, dyskretnych lampkach na parapetach lub doświetleniu przeszklonej witryny z niebanalną zastawą, z której będziemy korzystać w wyjątkowych sytuacjach.

Oświetlenie kuchni
Miłośnicy gotowania wiedzą, jak istotne dla ich komfortu jest doświetlenie każdej strategicznej części w kuchni. Solidny strumień światła, rozświetlający blaty i półki z produktami to nie tylko ułatwienie w codziennej pracy, ale również świetny recepta na to, by nawet największe „salonowe lwy” z przyjemnością spędzały w pomieszczeniu czas. W końcu nie bez powodu mówi się, że nawet największa impreza prędzej czy później przenosi się do kuchni.

Tradycyjnie, królową oświetlenia w tym wypadku jest lampa wisząca, zlokalizowana w centralnym punkcie sufitu, jeśli jednak dysponujemy w kuchni tzw. wyspą, warto przesunąć źródło światła głównego tuż nad jej blat  (opcjonalnie dołączając kolejny egzemplarz tego samego modelu, jeśli wyspa ma sporą powierzchnię).

Zobacz najpiekniejsze kuchnie naszych Użytkowników »

Od wielu lat hitem oświetlenia kuchni w polskich domach są lampy halogenowe, wbudowane w szafki wiszące. Świetnie spełniają swoją rolę podczas przygotowywania posiłków lub zmywania. Jeśli jesteśmy zwolennikami większej ekstrawagancji, warto zainwestować w nowoczesne oświetlenie punktowe – instalacja tego rozwiązania jest nieco bardziej skomplikowana, za to ostateczny efekt zrobi na gościach odwiedzających twój dom ogromne wrażenie. Dodatkowo, oprócz światła, „w pakiecie” otrzymujemy możliwość naprawdę bardzo oryginalnej aranżacji – dowolnie stylizowane, podwieszane sufity to nie tylko eleganckie rozwiązanie, ale również oszczędność energii (lampki diodowe zużywają jej znacznie mniej) i wyjątkowy, przytulny klimat pomieszczenia.

Oświetlenie sypialni i łazienki
Dwa najbardziej intymne pomieszczenia w naszych domach wymagają wyjątkowej oprawy. W tym przypadku nie musimy silić się na rozległe, ostre światło, wręcz przeciwnie – lampy mają za zadanie pomóc nam w stworzeniu atmosfery sprzyjającej wypoczynkowi.

Zasadniczo, w sypialni możemy w ogóle zrezygnować z lampy sufitowej. Bardziej przyda nam się doświetlenie najbardziej strategicznych miejsc w pokoju. Warto zainwestować przede wszystkim w tradycyjne lampki nocne, oczywiście dopasowane do stylu i wyposażenia wnętrza oraz dodatkowe podświetlenie garderoby lub szafy przesuwnej, jeśli taką posiadamy.

Doskonałym rozwiązaniem i alternatywą dla żyrandolu na suficie będzie oświetlenie punktowe, które dyskretnie rozproszy światło w całym pomieszczeniu tuż po wejściu do pokoju. Strzałem w dziesiątkę będą lampy i halogeny z regulacją natężenia światła, wtedy, w zależności od nastroju i okoliczności możemy dowolnie modyfikować strumień światła.

Łazienka
W łazience musisz zadbać przede wszystkim o doskonałe doświetlenie lustra przy którym będziemy dbali o urodę. Większość kobiet wie, że strumień światła padający z góry jest nieco kłopotliwy, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dobranie lamp po obydwu bokach lusterka.

W małych łazienkach lub tych, do których wpada światło naturalne, oświetlenie wyłącznie lustra powinno wystarczyć, jeśli jednak marzą nam się finezyjne przestrzenie, warto zdecydować się na światłowody montowane w suficie i wyczarować nad swoją wanną zjawiskowe, rozgwieżdżone niebo.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również:

Jak urządzić wynajmowane mieszkanie?
Pokaż mi swoje mieszkanie, a powiem ci jaki jest twój znak zodiaku
Jak wyrmontować mieszkanie do 1000 zł?
Sofa idealna: Jaką wybrać do małego mieszkania?
Sofa jako centrum rozrywki
Czego nie może zabraknąc podczas remontu mieszknia?

 

Niesamowite mieszkanie Martyny Wojciechowskiej. Kliknij»



Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.