IDEA od IKEA

Zioła na tarasie i balkonie. Jak o nie dbać? Sadzenie i pielęgnacja

Zamiast pędzić do sklepu po hermetycznie pakowane mieszanki ziół lub przejrzałą, poturbowaną bazylię w doniczce, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wygospodarowanie przestrzeni i czasu na własnoręczną uprawę przypraw. Zapewniamy, że utrzymanie domowego zielnika nie jest skomplikowane i czasochłonne, a w zamian otrzymujemy świeże i zdrowe rośliny, idealne do wzbogacania smaku śniadań, obiadów czy kolacji. Od czego zacząć i jak wytrwać w pielęgnacji? Oto krótki przewodnik.
Zioła na tarasie i balkonie. Jak o nie dbać? Sadzenie i pielęgnacja

Jakie zioła posadzić?
Zanim zaczniesz zastanawiać się nad miejscem, w którym zakwitnie twój mini ogródek, ustal, z jakich ziół korzystasz w swojej kuchni najczęściej i które lubisz najbardziej. Warto pamiętać również o tym, że spośród wielu gatunków roślin, nie wszystkie mają szansę bujnie zakwitnąć w naszym klimacie lub na małej, słabo oświetlonej powierzchni.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Do najpopularniejszych, balkonowych ziół zalicza się bazylię, oregano, miętę, melisę, rozmaryn, majeranek, lubczyk, tymianek, kolendrę, kminek czy lubczyk. Siew lub rozsadę najlepiej rozpocząć wraz z nadejściem wiosny, gdy słoneczne dni nieco stabilizują sytuację pogodową po okresie zimy. Wcześniej należy też podjąć decyzję, czy zdecydujemy się na własnoręczny wysiew, czy skorzystamy z gotowych, młodych pędów (droższa opcja), które jedynie przesadzimy w stałe miejsca, np. ozdobne doniczki na balkonie lub tarasie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, zarówno nasiona jak i gotowe, młode zioła najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym, przyglądając się dokładnie łodygom i liściom. Zdecydowanie odradzamy sadzonki z hipermarketów – szanse, że przeżyją dłużej niż dwa tygodnie są raczej znikome. Zawsze szukaj sprawdzonych i polecanych źródeł, dzięki temu twoje wysiłki nie pójdą na marne.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Sadzenie
Wybrałaś ulubione rośliny, z których stworzysz aromatyczną kompozycję na tarasie lub balkonie i wreszcie nadszedł czas sadzenia. Czego właściwie potrzebujesz? Najważniejszą kwestią jest dobór odpowiednich doniczek lub skrzyń oraz żyznego podłoża.

Decydując się na ozdobne doniczki, warto pamiętać, że najlepiej sprawdzą się te wykonane z gliny o masywnych, stabilnych kształtach. Od klasycznych, jednokolorowych naczyń po bogato zdobione pojemniki w stylu vintage, rustykalnym lub z ludowymi  symbolami - w sklepach ogrodniczych aż roi się od różnokolorowych naczyń, mini-wazoników, niektóre z nich przypominają małe dzieła sztuki.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Pamiętaj, by doniczki nie były za małe (minimalna średnica to ok. 10 cm) – większość roślin potrzebuje sporej przestrzeni, by bujnie i zdrowo się rozrosnąć. Zadbaj również o odpowiednią wagę pojemników – większy ciężar i masywny kształt zapobiegnie „wędrówce” ziół po balkonie na skutek silniejszych podmuchów wiatru lub wizyt nieproszonych gości, np. ptaków.

Podstawą udanej hodowli jest również żyzna, przepuszczalna ziemia. Zrezygnuj z podłoża stosowanego do uprawy kwiatów doniczkowych. Zwykle jest „wspomagana” chemicznie, a przecież zależy nam na tym, by nasze zioła były zdrowe i nadawały się do spożycia. W zupełności wystarczy ziemia ogrodowa, a na dno warto położyć warstwę keramzytu. W sklepie ogrodniczym warto również zapytać o delikatne nawozy, dzięki którym zapewnimy roślinom stabilny wzrost.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Balkon - kawałek ogrodu w każdym domu. Kliknij!

Jak dbać o zioła na co dzień?
Codzienna pielęgnacja ziół jest prosta. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Pod wpływem słońca lub wiatru podłoże szybko ulega wysuszeniu, niezbyt duża porcja świeżej wody raz dziennie to absolutne minimum. Zioła bywają również wrażliwe na przelanie, dlatego przed wysiewem/posadzeniem koniecznie pamiętaj o wydrążeniu dziury na spodzie doniczki - nadmiar wody nie będzie im wtedy straszny.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Przyprawy najlepiej hodować w dobrze nasłonecznionym lub lekko zacienionym miejscu. Najlepszym sposobem wyboru idealnej przestrzeni będzie obserwacja posadzonych roślin – jeśli zorientujesz się, że zioło szybko więdnie, a łodygi przybierają nieciekawą barwę przenieś je do cienia. Jeżeli jednak zauważysz, że roślina zaczyna „wyciągać się” w kierunku słońca, zdecydowanie brakuje jej pobudzających wzrost promieni.

Pamiętaj o regularnym przycinaniu rozrastających się ziół. Najlepszą porą będą przedpołudnia słonecznych dni. Do ścinania aromatycznych pędów używaj ostrych nożyków lub zwykłych, małych nożyczek. Chcesz stworzyć na swoim tarasie ozdobną kompozycję ziół i warzyw? Zapytaj w sklepie o odmiany roślin, obok których zioła maja największą szansę pięknie urosnąć i raczyć cię codziennie miłym dla oka widokiem.  

Urządzamy balkon marzeń. Jakie dodatki wybrać? Kliknij!

Zobacz, najpiękniejsze balkony naszych użytkowników!
Kliknij!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.