Przedłużenie kuchennego blatu
To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w kuchni, w której meble lub cała zabudowa zajmuje całą powierzchnię ścian (na kształt podkowy), pomieszczenie pozbawione jest drzwi lub jest otwarte na salon, a poza jego zasadniczą częścią możemy wygospodarować dodatkowe 100 cm długości. W takiej sytuacji wystarczy skonfrontować pomysł ze stolarzem, który oceni, jakie rozwiązanie „przedłużenia” blatu wchodzą w grę. Jeśli dopiero urządzamy mieszkanie/kuchnię lub remontujemy je od zera, taką powierzchnię możemy zaplanować znacznie wcześniej. To zdecydowanie mniej skomplikowana opcja, przy okazji zachowujemy spójny wygląd całego wyposażenia.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Klasyczna wyspa
Jeśli jesteś pasjonatką gotowania, zawsze chciałaś mieć dużą, wygodną i funkcjonalną kuchnię, doskonałym rozwiązaniem będzie postawienie w jej sercu wyspy z dodatkowymi przestrzeniami do przechowywania produktów lub naczyń i szerokim blatem.
Wyspa jest doskonałym pomysłem, gdy w naszym mieszkaniu brakuje miejsca na jadalniany stół, wtedy wystarczy zestawić ją z efektownymi, stylowymi hokerami, które – w razie potrzeby zwiększenia wolnej powierzchni – możesz po prostu odstawić na balkon lub w ustronne miejsce w domu. Jeśli twoja kuchenna wyspa ma za zadanie pełnić rolę stricte jadalnianego stołu, koniecznie pomyśl o dodatkowym doświetleniu blatu. Najlepszym rozwiązaniem będą w tym wypadku sufitowe, kloszowe lampy wiszące.
Jak w klimatycznej knajpce
Twoja kuchnia jest długa i wąska, a cała zabudowa mebli i sprzętu znajduje się na jednej ścianie? Wykorzystaj naprzeciwległą część pomieszczenia to stworzenia kącika z blatem, przy którym zmieścisz od dwóch do czterech miejsc (w zależności od długości) przeznaczonych do spożywania posiłków. To rozwiązanie widziałaś prawdopodobnie już w niejednej knajpie czy kawiarni i ma swoje niezaprzeczalne walory.
Nawet szerszy, wkręcony w ścianę blat nie zajmie tyle powierzchni, co kolejna podwieszona szafka lub postawiona komoda lub lodówka. Pamiętaj jednak o tym, by przytroczony stół znajdował się na odpowiedniej wysokości – zwykle montujemy go mniej więcej na wysokości 100 cm wzwyż. Do zestawu z powodzeniem możemy dołączyć hokery lub taborety, a na wprost oczy, nieco wyżej możemy zamontować wąskie półki na przyprawy czy inne, kuchenne bibeloty.
Ukryte meble
W przypadku naprawdę ciasnych pomieszczeń, racjonalnym wyborem zdają się być rozkładane meble, które mogą być integralną częścią kuchennej zabudowy lub… ściany. Tak zamontowany mebel zawsze będzie pod ręką, gdy będziemy go potrzebowali, a w momencie skończenia posiłku, po prostu złożymy do ściany, uzyskując tym samym dodatkową, wolną przestrzeń. Ciekawym rozwiązaniem będą również meble ukryte w zabudowie, dzięki czemu – w przypadku ich nie używania – będą zupełnie niewidoczne dla oczu, a gdy chcemy z nich korzystać, wystarczy jeden ruch, by wysunięty blat służył nam za jadalniany stół.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: Materiały prasowe IKEA Polska
Przeczytaj również:
Jak urządzić wynajmowane mieszkanie?
Pokaż mi swoje mieszkanie, a powiem ci jaki jest twój znak zodiaku
Jak wyrmontować mieszkanie do 1000 zł?
Sofa idealna: Jaką wybrać do małego mieszkania?
Sofa jako centrum rozrywki
Czego nie może zabraknąc podczas remontu mieszknia?
Te inspircje mogą ci się spodobać (kliknij w zdjęcie)!