IDEA od IKEA

Sposoby na przechowywanie w małym mieszkaniu

Zmorą posiadaczy małych mieszkań i kameralnych kawalerek jest permanentny brak przestrzeni na przechowywanie np. odzieży sezonowej, zabawek dzieci, sprzętów codziennego użytku i książek, nie mówiąc już o deskach do prasowania czy suszarkach na pranie.
Sposoby na przechowywanie w małym mieszkaniu

Choć wydaje się to niemożliwe, również w takich przestrzeniach z powodzeniem można zaaranżować miejsca, dzięki którym nigdy więcej nie potkniesz się o zalegające na ziemi drobiazgi. Oto praktyczne rozwiązania dla małych powierzchni.

Pozbądź się rzeczy, których nie potrzebujesz
Trudno ci w to uwierzyć, ale prawdopodobnie w twoim mieszkaniu wciąż zalegają przedmioty, których już dawno nie używasz i nie potrzebujesz, ale są i zagracają całe mieszkanie ze względu na sentyment, jako klasyczne „przydasie” lub rzeczy, które od kilku ładnych miesięcy czekają na… wywózkę.
Zanim przystąpisz do aranżacji pomieszczeń, wyznacz sobie nieprzekraczalny deadline – np. do końca tygodnia wszystko, co niepotrzebne zniknie z twojego mieszkania.

Zagospodaruj rogi ścian
Bez względu na to, czy szukasz miejsca w łazience, kuchni czy pokoju, narożne szafki, szuflady i półki są prawdziwym wybawieniem, a pomysłów jest mnóstwo! Na przykład w łazience, nad pralką możesz przymocować wiszącą szafkę tuż pod sufitem – to świetny patent do przechowywania czystych ręczników lub detergentów, których nie używamy często i są poza zasięgiem małych dzieci). W kuchni, w narożnej szufladzie zmieścisz sztućce, przyprawy, czy pokrywki garnków. Półki łączące ściany w przedpokoju świetnie sprawdzą się jako miejsca na klucze do mieszkania czy samochodu lub smycz dla psa.

Wykorzystaj łóżko
Wygodne łóżko to jeden z najważniejszych mebli w całym domu. Trudno sobie wyobrazić spanie przez wiele lat na rozkładanej wersalce lub narożniku, jeśli więc decydujesz się już na miejsce do spania z prawdziwego zdarzenia, a co za tym idzie - uszczuplenie miejsca w sypialni, wybieraj modele z wbudowanymi pojemnikami, schowkami i szufladami.

Pojemność i wysokość schowków zależy od tego, jak wiele rzeczy chcemy tam składować. Oprócz pościeli, kołder czy poduszek, warto przechowywać w nich np. zimowe kurtki czy płaszcze w próżniowych workach na odzież. Łóżkowe wysuwane szuflady są również świetnym miejscem na przeczytane książki.

                                 To mieszkanie ma tylko 13 mkw. Kliknij!

Przegrody do szafy
Wściekasz się za każdym razem, gdy otwierasz szafę, bo brakuje ci w niej szuflad, półek lub jesteś posiadaczem mikroszafki z relingami i oprócz powieszenia kilku sztuk sukienek czy marynarek niewiele jesteś w stanie w niej zmieścić?
Koniecznie dokup do istniejących już szaf przegródki - pionowe-wiszące lub poziome z różnymi rozmiarami przegródek, które nie tylko przymocujesz do szyny, ale też włożysz do szuflady, dzięki czemu każdy rodzaj garderoby czy bielizny znajdzie swoje własne miejsce, a ty będziesz mogła codziennie wygodnie po nie sięgać. Przegrody sprawdzą się nie tylko w przypadku odzieży, warto w nie zainwestować również wtedy, gdy dysponujemy wieloma niezbyt praktycznymi szufladami w przedpokoju czy łazience.

Relingi i wysokie szafki w kuchni
W twoim mieszkaniu kuchnia służy wyłącznie do robienia kanapek i herbaty, bo na inne kulinarne eksperymenty po prostu nie ma miejsca? Rozglądnij się uważnie, czy aby na pewno cała niezbędna przestrzeń jest w pełni wykorzystana.
Hitem aranżowania nowoczesnych kuchni są duże, szerokie szafki montowane aż po sam sufit! Nie obawiaj się uciążliwej wysokości i konieczności wdrapywania się na krzesło – przecież z powodzeniem możesz tam przechowywać rzeczy, których używasz nie częściej niż raz na tydzień (małe AGD, długoterminowe produkty spożywcze, lekarstwa).

Nie masz pojęcia, co zrobić ze słoikami przypraw, produktów, których używasz codziennie lub kuchennymi akcesoriami? Znów popatrz na ściany i wykorzystaj puste miejsca – być możne znajdzie się na nich miejsce na półki i relingi, na których ustawisz potrzebne rzeczy lub zawiesisz chochlę, nożyczki, drewniane łyżki.

Skieruj uwagę na sufit
Pod sufitem drzemie najwięcej niewykorzystanego potencjału. Przykładowo - w łazience, kilkadziesiąt centymetrów pod sufitem warto zainstalować półki o dowolnej odległości od ściany. W ten sposób uzyskasz dodatkowe miejsce na ozdobne pudła, kartony czy wiklinowe pojemniki, gdzie zmieścisz zapasy papieru toaletowego, sprzęt do stylizacji włosów lub inne, niezbędne w łazience przedmioty.

W nowoczesnym pawlaczu tuż nad drzwiami wejściowymi zmieścisz książki lub odzież, której nie używasz właściwie przez pół roku - zimowe buty, grube kurtki, odzież narciarską lub kostiumy kąpielowe, szorty i letnie sukienki.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©Materiały prasowe IKEA Polska

Przeczytaj również:

Jak urządzić wynajmowane mieszkanie?
Pokaż mi swoje mieszkanie, a powiem ci jaki jest twój znak zodiaku
Jak wyrmontować mieszkanie do 1000 zł?
Sofa idealna: Jaką wybrać do małego mieszkania?
Sofa jako centrum rozrywki
Czego nie może zabraknąc podczas remontu mieszknia?

Zobacz najlepsze pomysły na urządzenie kawalerki Użytkowników Deccoria.pl (kliknij w zdjęcia)

        

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.