Bez względu na to, czy zaprosiliśmy gości na wytrawne danie i wino czy przyjaciółka wpadła na kawę, ciasto i pogaduchy, warto zadbać o to, by wnętrze jadalni było wygodne, funkcjonalne i cieszyło oko. Od czego zacząć i jak zaprojektować idealne wnętrze? Oto garść prostych inspiracji.
Po pierwsze: wybierz odpowiednie meble
Nie ma sensu stawiać w jadalni ogromnego, prostokątnego stołu, przy którym pomieści się kilkanaście osób, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z niewielką przestrzenią. Zamiast tego świetnie sprawdzi się zgrabny, drewniany, owalny stoliczek na wąskich nogach, który idealnie skomponuje się z minimalistycznym charakterem wnętrza. Do kompletu koniecznie dobierzmy (jeśli decydujemy się na osobny zakup, a to ostatnio jest na topie) stołki w podobnym stylu – ma być lekko, przestrzennie i wygodnie.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Jeśli natomiast chcesz nadać wnętrzu wzniosłego charakteru i planujesz w przyszłości przyjmować jednorazowo mnóstwo gości, lepiej zainwestować w większe zestawy lub w stoły, które możesz swobodnie powiększać. Zapasowe krzesła można schować na specjalne okazje np. w piwnicy.
Stół i krzesła to niewątpliwie „meblowe serce” jadalni, ale warto zastanowić się też nad stylową komodą, postawioną gdzieś przy gołej ścianie lub przeszkloną witryną, w której schowasz zastawę (ułatwi to równocześnie dostęp do potrzebnych podczas obiadu lub kolacji naczyń).
Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie ścian na zamocowanie półek na książki, płyty CD lub gazety – nieco staroświeckie, ale bardzo stylowe. Zanim jednak ruszysz na poszukiwania wymarzonych mebli, poszukaj inspiracji w internecie. Dopasuj styl jadalni do reszty pomieszczeń w domu. Uroku i przytulności bez wątpienia nada styl prowansalski bądź rustykalny. Jeśli jesteście jednak zwolennikami nowoczesnego minimalizmu warto zastanowić się nad uwielbianym przez Polaków stylem skandynawskim lub industrialnym.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Po drugie: Oświetlenie
Światło jest tym elementem aranżacji wnętrz, za pomocą którego - bez większego wysiłku - możemy dowolnie zmieniać nastrój i dekorować pomieszczenia. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku jadalni. Nastrojowe, wysokie lampy, ustawione gdzieś na uboczu, świeczki w ozdobnych pojemnikach na jadalnianych parapetach i stołach lub lekko przygaszone, finezyjne lampy wiszące dodadzą charakteru najprościej zaaranżowanym miejscom.
Oczywiście rodzaj i wygląd oświetlenia zależy od indywidualnego gustu, ale wspólną cechą planowania rozmieszczenia lamp jest znajomość możliwości, jakie stwarza nam architektura wnętrz i zasoby sklepów meblowych. Dla entuzjastów tradycyjnych rozwiązań najlepszym wyjściem będą proste wiszące lampy, zwykle podwieszone nad stołem, zwisające tuż nad blatem. Odpowiednio dobrane kolory i formy będą stanowić cudowną ozdobę całego pomieszczenia.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
W kącie pokoju warto ulokować wysoką, stojącą lampę z regulacją natężenia światła – idealne rozwiązanie na romantyczny posiłek we dwoje lub późną kolację przy winie w gronie przyjaciół. Nad komodą lub regałami (na których można ustawić rodzinne zdjęcia lub pamiątki z podróży) warto rozważyć zainstalowanie współgrającego z otoczeniem plafonu. Dla podkręcenia romantycznej atmosfery niezbędne są świeczki, schowane np. w przezroczystych świecznikach i ustawione na parapecie lub w stylowych naczyniach i pojemnikach na jadalnianym stole.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Po trzecie: Dodatki
Nawet starannie urządzona jadalnia nie będzie robiła wrażenia na gościach, dopóki nie zadbamy o zachwycające detale. Charakter pomieszczenia stwarza wręcz idealne warunki do zabawy z kolorami, kształtami, materiałami i ozdobnymi bibelotami. Najprostszym i podstawowym sposobem na podkreślenie uroku wnętrza jest idealnie dobrana zastawa.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
A jest w czym wybierać! Ozdobne miseczki, eleganckie talerze, finezyjne szklanki, podkładki, serwetki i zgrabnie dobrane sztućce wręcz „zapraszają” domowników na ucztę. To pierwszy sposób, dzięki któremu możesz zapunktować wśród bliskich ci osób.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Jeśli zdecydowałaś się na postawienie dodatkowego mebla (komoda, półka, mała szafka na szpargały) warto ozdobić je rodzinnymi zdjęciami w ramkach, rysunkami dzieci lub małymi rzeźbami, przywiezionymi z podróży. Rewelacyjnym pomysłem na wykorzystanie ścian jest również stworzenie wiszącej mini galerii, złożonej z kilkudziesięciu najpiękniejszych, wybranych zdjęć – statyczna pozycja jedzenia sprzyja obserwowaniu zdjęć spektakularnych krajobrazów przywiezionych z wakacji lub ważnych momentów z życia rodziny.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Nieodłącznym elementem wystroju jadalni powinny stać się kwiaty. O ile nie zachęcamy do trzymania doniczkowych kwiatów na stole, na którym ostatecznie lądują potrawy, o tyle od czasu do czasu warto postawić na nim wazon świeżych, ciętych kwiatów. Jeśli uwielbiasz duże stojące rośliny (np. domowej hodowli palmy lub paprocie), wygospodaruj fragment podłogi w kącie pokoju lub w pustej przestrzeni obok regału lub witryny.