Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
IDEA od IKEA

Jak dbać o zabawki?

Dla dzieci zabawki to najwierniejsi towarzysze. Maluchy nie rozstają się z ulubionymi przytulankami nawet na krok, zabierają je ze sobą niemalże wszędzie. W trakcie wspólnych zabaw, kiedy najmłodsi uczą się i poznają świat, zabawki zbierają brud i bakterie, które później przekazują swoim właścicielom. Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu ulubieńców dzieci, ponieważ częsty i bezpośredni kontakt z zarazkami może powodować u najmłodszych nieprzyjemne choroby.
Jak dbać o zabawki?

Przytulanki
To one spędzają z maluchami najwięcej czasu. Czy to w łóżku, przy posiłku, czy na spacerze – dzieciom zawsze towarzyszą ulubione misie. Najmłodsi nierzadko biorą do buzi niektóre części przytulanek, z tego względu należy dbać o nie regularnie. Maskotki produkowane są z różnych materiałów, dlatego przed każdym myciem zapoznaj się z zaleceniami producenta, umieszczonymi na metce. Znajdziesz tam informacje, czy daną zabawkę należy prać ręcznie oraz jakich środków czyszczących unikać, aby jej nie zniszczyć. Większość pluszaków bezpiecznie wypierzesz w pralce. Przed umieszczeniem ich w bębnie, wsadź je do siatki na bieliznę lub do poszewki na poduszkę. W ten sposób uchronisz je przed uszkodzeniem i odkształceniami. Bezpośrednio do prania dodaj ¼ szklankę sody oczyszczonej. Nastaw pralkę na specjalny program do delikatnych tkanin. Przed wysuszeniem, rozczesz futerko maskotek grzebieniem, dzięki temu nie splącze się ono i zachowa swoją miękkość. Zostaw je w ciepłym miejscu, aby obeschły samoistnie. Suszone w suszarce mogą stać się szorstkie w dotyku.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Maskotki, których nie wolno prać mechanicznie, wymyj w wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu, np. szamponu dla dzieci. Wyszoruj je delikatnie zwilżoną ściereczką i dokładnie opłucz z mydlin. Susz w pokojowej temperaturze.

Zabawki gumowe i plastikowe
Czyszczenie tych zabawek powinno przebiegać dwufazowo – najpierw należy oczyścić je z powierzchniowego brudu, a następnie zdezynfekować, aby pozbyć się bakterii zalegających w ich rowkach i szczelinach. Zabawki z tworzyw sztucznych możesz umyć w zmywarce do naczyń. Zapakuj je do lnianych woreczków i ułóż na górnej półce urządzenia. Wybierz program do mycia w niskiej temperaturze – nie rozpuści on plastiku i farb użytych do zabarwienia zabawek. Jeśli nie masz zmywarki, zabawki umyj w zlewie, używając ciepłej wody i płynu do naczyń. Wszystkie zakamarki omieć szczoteczką do zębów lub gąbką.

Pamiętaj, by nie czyścić w ten sposób zabawek na baterie! Zepsują się, jeśli woda dostanie się do ich wrażliwych mechanizmów. Oczyść je ostrożnie przy pomocy ściereczki zwilżonej w mydlinach, a następnie dokładnie osusz.

Przeczytaj: Budowanie "bazy". Zabawa dla całej rodziny!

Po myciu pora na odkażanie. Można zrobić to na kilka sposobów:
- Zmieszaj dwie łyżki sody oczyszczonej z dwoma szklankami wody. Roztwór przelej do butelki z atomizerem i rozpyl go na zabawki. Pozwól im samoistnie obeschnąć.
- Do jednego litra wody dolej łyżeczkę chlorowego wybielacza. Taką mieszanką obmyj ulubieńców dziecka. Nie wycieraj ich, niech wyschną same. Nie obawiaj się szkodliwości wybielacza, szybko wyparuje z zabawki pozostawionej na świeżym powietrzu.
- Schowaj plastikowe przedmioty do plastikowego woreczka i umieść je w zamrażarce na 3 doby. W tak niskiej temperaturze wszystkie zarazki obumrą i nie pozostanie po nich żaden ślad.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Szczególnej i częstej pielęgnacji wymaga… gumowa kaczuszka! To, że kąpie się w wannie wraz z dzieckiem, nie znaczy, że jest całkowicie czysta. Jeśli nie jest regularnie myta i suszona, w jej wnętrzu rozwijają się kolonie bakterii oraz pleśń. Kontakt z nimi może skutkować infekcjami, alergiami, a w konsekwencji także astmą.

Drewniane figurki i klocki
Drewno charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi, więc nie wymaga częstego mycia. Co jakiś czas przecieraj je ściereczką zwilżoną octem spirytusowym. Jest bezpieczny, a jego zapach szybko się ulatnia. Jeśli zauważysz, że drewniany przedmiot zaczął czernieć, wyrzuć go jak najprędzej. Oznacza to, że zaczął on gnić.

Wskazówki, które mogą się przydać:
- Zawsze miej pod ręką wilgotne chusteczki. Używaj ich, gdy dziecko ubrudzi ulubioną zabawkę, kiedy znajdujecie się poza domem.
- O czystość i higienę przytulanek dbaj zwłaszcza wtedy, kiedy pociecha choruje na biegunkę lub przeziębienie. Zanieczyszczone zabawki mogą przyczynić się do nawrotu choroby.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Graj razem z nami dla WOŚP! Wesprzyj Orkiestrę na pomagam.interia.pl

Przeczytaj również:

Wnętrzarskie trendy na 2017
TV jako element aranżacji wnętrz
7 świetnych porad, by poprawić wygląd wnętrza

Jak urządzić mieszkanie dla singla?
Romantyczny wieczór we dwoje. Jak przygotować wnętrze?
Mieszkanie w stylu loftowym. Jak je urządzić?
Jak urządzić wynajmowane mieszkanie?
Pokaż mi swoje mieszkanie, a powiem ci jaki jest twój znak zodiaku
Jak wyrmontować mieszkanie do 1000 zł?
Sofa idealna: Jaką wybrać do małego mieszkania?
Sofa jako centrum rozrywki
Czego nie może zabraknąc podczas remontu mieszknia?

Zobacz najlepsze pomysły na urządzenie pokoju dziecięcego Użytkowników Deccoria.pl (kliknij w zdjęcia)

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.