Okiem eksperta

Co wybrać: szambo czy oczyszczalnię?

Na które rozwiązanie zdecydować się przy odprowadzaniu domowych ścieków, gdy naszą okolicę charakteryzuje brak dostępu do kanalizacji? Poniżej przeczytasz analizę, z której dowiesz się, co jest bardziej opłacalne – szambo, czy oczyszczalnia?

Co wybrać: szambo czy oczyszczalnię?
Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Na co najpierw zwrócić uwagę?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków lub szczelnego zbiornika szamba jest uzależniona od:

  • warunków gruntowo-wodnych panujących na działce,
  • miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  • pozwolenia na budowę.

Kiedy zdecydować się na sposób odprowadzania ścieków?

Szambo jest jedynym rozwiązaniem, gdy w okolicy brakuje dostępu do kanalizacji, a MPZP (Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) wyklucza budowę oczyszczalni. Jednak ten wybór zapomina o ekologii i wymaga systematycznego opróżniania (średnio dwa razy w miesiącu).

Na przydomową oczyszczalnię ścieków można zdecydować się dopiero, kiedy pozwalają na to warunki gruntowe i wielkość działki. MPZP musi zezwolić na jej budowę i będzie ono wymagało spełnienia szeregu prawnych warunków lokalizacyjnych.

Koszty związane z inwestycją i eksploatacją

Budowa szamba to wydatek min. 3 000 zł za zbiornik z montażem. Średnia cena jednego kursu wozu asenizacyjnego to 150-250 zł, więc rocznie na eksploatację wydasz min. 3500 zł.

Nakład pieniężny potrzebny do wybudowania oczyszczalni waha się od 6 do 15 tys. zł (w zależności od jej typu). Rocznie należy przygotować się na koszt ok. 250 zł (koszt poboru prądu). Raz na dwa lata czeka nas wybieranie ścieków (300-400 zł) i zakup preparatów bakteryjnych (ok. 100 zł).

Decydując się na przydomową oczyszczalnię ścieków, możesz ubiegać się o dofinansowanie z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gdyż są to działania proekologiczne. Kwota dofinansowania na działania mające pozytywny wpływ na środowisko może wynosić nawet do 80% kosztów całej inwestycji. Dopłatami projektów ekologicznych zajmuje się również Bank Ochrony Środowiska (stan na pierwszą połowę 2021 r.).

Montaż szamba lub oczyszczalni

Do ulokowania urządzeń służących do usuwania zanieczyszczeń z odpadów płynnych najlepiej nadaje się dźwig samochodowy. Jego zalety to mobilność, precyzja i możliwość podnoszenia ciężkich elementów. Zbiorniki na ścieki mają od kilku do kilkunastu ton. Bez znaczenia, czy zdecydowałeś się na szambo betonowe, osadnik gnilny, czy inne rozwiązanie. Do punktów podpięcia zbiornika zaczepia są łańcuchowe zawiesia. Następnie dźwig przemieszcza elementy szamba lub oczyszczalni do wykopu. Wtedy specjaliści mogą je podłączyć i dokończyć montaż instalacji.

Co lepsze: szambo czy przydomowa oczyszczalnia?

Jeżeli w gminie brakuje możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej, to zmusza ona właściciela do zadbania o kwestię ścieków osobiście. Szambo jest tańsze na etapie inwestycji, ale biorąc pod uwagę eksploatację, to okazuje się, że jest ono dużo droższe od przydomowej oczyszczalni. Jeśli warunki zabraniają budowy oczyszczalni, a Twoja działka ma małą powierzchnię, to lepszym rozwiązaniem wydaje się szambo ekologiczne.

Odprowadzanie ścieków należy planować długoterminowo. Tradycyjne szambo jest drogie w eksploatacji. Kierując się troską o swój portfel i środowisku, najlepiej zdecydować się na inwestycję w przydomową oczyszczalnię ścieków - o ile zezwalają na to warunki.

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co wybrać: szambo czy oczyszczalnię?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.