Okiem eksperta

Jak wspierać ptaki zimą?

Wiele gatunków ptaków jesienią wylatuje do ciepłych krajów. A co się dzieje z tymi, które zostają? Można powiedzieć, że dobrze sobie radzą z zimnem i śniegiem. Jednak wsparcie ludzi, może im ułatwić ten zimowy czas. Jak prawidłowo powinno się pomagać ptakom zimą?

W okresie zimowym warto wpierać ptaki w ogrodzie. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Jak dokarmiać ptaki zimą?

Podstawą każdego działania jest systematyczność. Ta sama zasada dotyczy dokarmiania ptaków zimą. Zwierzęta szybko przyzwyczają się do „darmowego jedzenia”. Dlatego bardzo często, zostają na obszarze, gdzie otrzymują pokarm.

Jednak, jakich zasad powinno się przestrzegać podczas dokarmiania ptaków? Co należy robić, aby było to bezpieczne dla tych zwierząt?

  • Pomagać im wtedy, gdy gruba pokrywa śniegu uniemożliwia samodzielne zdobycie pokarmu.
  • Często wymieniać wodę, by zapewnić jej czystość i świeżość.
  • Warto używać naturalnych produktów zboża, nasion, suszonych owoców.
  • Zabronione jest podawanie słonych pokarmów i resztek ze stołów.
  • Trzeba unikać karmienia dużą ilością spleśniałego lub namoczonego wodą chleba, ponieważ wywołuje on u ptaków groźne choroby układu pokarmowego.
  • Dokarmianie trzeba zakończyć wraz z nadejściem wiosny.

Miejsce montażu karmnik dla ptaków

Montaż karmnika dla ptaków powinno się zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca. Najlepiej jest umieścić konstrukcję na takiej wysokości, która będzie trudno dostępna dla drapieżników, w szczególności dla kotów.

Warto zwrócić uwagę, by znajdowały się one w zaciszu (wśród drzew i krzewów). Dodatkowo karmnik powinno się zamontować na cienkim i stabilnym słupku. Ważne, by miejsce było łatwo dostępne dla człowieka, by móc sprawnie wymieniać pokarm oraz wodę.

Kiedy jeszcze pomagać ptakom?

Ptakom można pomagać również w innym okresie niż tylko zimą. Jak wiadomo, na wiosnę mają one okres lęgowy, dlatego szukają wtedy jak najbardziej odpowiedniego miejsca do rozmnażania. Aby im to ułatwić, warto zamontować budki lęgowe. Można je zawiesić teraz, podczas delikatnej zimy lub bardzo wczesną wiosną by ptaki już na początku swojego okresu lęgowego, miały gdzie się ulokować.

Trzeba jednak pamiętać, że powinny być one umieszczane znacznie wyżej, daleko od hałasu i zgiełku miasta, a także w miejscach trudno dostępnych dla drapieżników tj. kun, lisów, czy kotów. W innym wypadku zwierzęta te, mogą żerować na lęgowisku. Na przykład, domki dla jerzyków zamieszcza się na różnego rodzaju wysokich bydynkach. Dlatego podczas instalacji budek lęgowych warto użyć podnośnika koszowego, który zdecydowanie ułatwi bezpieczne dostanie się na znacznie większe odległości.

Jak wiadomo, zwierzęta często potrzebują naszej pomocy. Mimo to powinno się pamiętać, żeby dać im możliwość zachowania samodzielności. Większość zwierząt jest przyzwyczajona do zmienności warunków pogodowych. Dlatego bardzo ważne jest posługiwanie się rozsądkiem i wiedzą, by pomoc przynosiła im więcej pożytku niż szkody.

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak wspierać ptaki zimą?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.