Jak dokarmiać ptaki zimą?
Podstawą każdego działania jest systematyczność. Ta sama zasada dotyczy dokarmiania ptaków zimą. Zwierzęta szybko przyzwyczają się do „darmowego jedzenia”. Dlatego bardzo często, zostają na obszarze, gdzie otrzymują pokarm.
Jednak, jakich zasad powinno się przestrzegać podczas dokarmiania ptaków? Co należy robić, aby było to bezpieczne dla tych zwierząt?
- Pomagać im wtedy, gdy gruba pokrywa śniegu uniemożliwia samodzielne zdobycie pokarmu.
- Często wymieniać wodę, by zapewnić jej czystość i świeżość.
- Warto używać naturalnych produktów zboża, nasion, suszonych owoców.
- Zabronione jest podawanie słonych pokarmów i resztek ze stołów.
- Trzeba unikać karmienia dużą ilością spleśniałego lub namoczonego wodą chleba, ponieważ wywołuje on u ptaków groźne choroby układu pokarmowego.
- Dokarmianie trzeba zakończyć wraz z nadejściem wiosny.
Miejsce montażu karmnik dla ptaków
Montaż karmnika dla ptaków powinno się zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca. Najlepiej jest umieścić konstrukcję na takiej wysokości, która będzie trudno dostępna dla drapieżników, w szczególności dla kotów.
Warto zwrócić uwagę, by znajdowały się one w zaciszu (wśród drzew i krzewów). Dodatkowo karmnik powinno się zamontować na cienkim i stabilnym słupku. Ważne, by miejsce było łatwo dostępne dla człowieka, by móc sprawnie wymieniać pokarm oraz wodę.
Kiedy jeszcze pomagać ptakom?
Ptakom można pomagać również w innym okresie niż tylko zimą. Jak wiadomo, na wiosnę mają one okres lęgowy, dlatego szukają wtedy jak najbardziej odpowiedniego miejsca do rozmnażania. Aby im to ułatwić, warto zamontować budki lęgowe. Można je zawiesić teraz, podczas delikatnej zimy lub bardzo wczesną wiosną by ptaki już na początku swojego okresu lęgowego, miały gdzie się ulokować.
Trzeba jednak pamiętać, że powinny być one umieszczane znacznie wyżej, daleko od hałasu i zgiełku miasta, a także w miejscach trudno dostępnych dla drapieżników tj. kun, lisów, czy kotów. W innym wypadku zwierzęta te, mogą żerować na lęgowisku. Na przykład, domki dla jerzyków zamieszcza się na różnego rodzaju wysokich bydynkach. Dlatego podczas instalacji budek lęgowych warto użyć podnośnika koszowego, który zdecydowanie ułatwi bezpieczne dostanie się na znacznie większe odległości.
Jak wiadomo, zwierzęta często potrzebują naszej pomocy. Mimo to powinno się pamiętać, żeby dać im możliwość zachowania samodzielności. Większość zwierząt jest przyzwyczajona do zmienności warunków pogodowych. Dlatego bardzo ważne jest posługiwanie się rozsądkiem i wiedzą, by pomoc przynosiła im więcej pożytku niż szkody.
EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski