Piękny trawnik

Jaką kosiarkę wybrać?

Odpowiednio utrzymany i wypielęgnowany trawnik może być cudownym, relaksującym miejscem dla całej naszej rodziny. Pielęgnacja trawnika może jednak być problematyczna, zwłaszcza jeżeli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu. 

REKLAMA

Fot.123RF.com

Jaką kosiarkę kupić? Spalinową czy elektryczną, z koszem czy bez kosza? Sprawdźcie koniecznie, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego sprzętu do pielęgnacji trawnika w ogrodzie. 

Nasze realne potrzeby

Zastanawiając się, jaką kosiarkę kupić, warto najpierw zadać sobie pytanie - czy kosiarka w ogóle jest nam potrzebna? W niektórych przypadkach dużo lepszym rozwiązaniem okaże się zakup tańszej i prostszej w eksploatacji podkaszarki do trawy. Jeżeli mamy niewielki trawnik, często musimy manewrować między drzewkami i krzewami lub ciąć krawędzie darni przy płocie, lub rabatach, bardziej przydatna może okazać się podkaszarka.

Zobacz więcej zdjęć

Kosiarka czy podkaszarka?

Podkaszarki są niezbędne wszędzie tam, gdzie jest za mało miejsca na manewrowanie kosiarką. Są idealne dla właścicieli małych trawników, sprawdzają się również do koszenia kępek trawy pod murkami, wzdłuż krawężników czy pomiędzy krzewami i w wąskich alejkach pomiędzy rabatami. 

Elektrycznej podkaszarki żyłkowej, można użyć do koszenia niewielkiego trawnika w przydomowym ogródku, w którym jest  zbyt mało miejsca na wjechanie kosiarką. Zaletą podkaszarek jest ich lekkość, niezbyt głośna praca i wygoda w użyciu.

Nylonowa żyłka jest łatwa do wymiany i można nią ciąć rośliny rosnące tuż przy ścianie, chodniku czy drzewach, bez obawy o uszkodzenie sprzętu. Podkaszarka elektryczna ma również wady. Niewątpliwym mankamentem jest konieczność doprowadzenia kabla z prądem i zachowanie ostrożności ze względu na możliwość zerwania się żyłki lub wybijanie szczątek roślinnych i kamyków. Trzeba również bardzo się postarać, aby cała powierzchnia trawnika była przycięta naprawdę równo.

Zobacz więcej zdjęć

Jaką kosiarkę kupić?

Zakup bardzo drogiej kosiarki spalinowej, w sytuacji, kiedy dysponujemy jedynie małym ogródkiem przydomowym, jest tylko zbędnym wydatkiem. Kosiarka będzie droga w eksploatacji, a sąsiedzi będą skarżyć się na zapach spalin i hałas podczas koszenia.  Do małych ogrodów polecane są  mniejsze i zdecydowanie tańsze kosiarki elektryczne.

Zobacz więcej zdjęć

Wybierając kosiarkę, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: powierzchnia trawnika, sposób koszenia, częstotliwość koszenia, nierówność powierzchni, na której rośnie trawa, lokalizacja źródła zasilania. 

Czytaj dalej: Podstawowe typy kosiarek oraz najlepsze ich zastosowanie »

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

andziks

Zależy od powierzchni ogrodu. Elektryczna nadaje się tylko pod niewielkie powierzchnie - pod inne kompletnie nie ma to sensu. Pod większe wyłączenie spalinowa - po prostu łatwiej się nią prowadzi, nie musicie ciągnąć za sobą przewodu. Jeszcze tylko dopasujcie sobie sprzęcik z napędem, to będzie jeszcze łatwiej. Na pewno polecam postawienie na porządne paliwo. Widzę, jakie efekty mam na Warter Fuels, a jakie na normalnym paliwie. Po prostu na eko jest lepiej, urządzenie solidniej działa, nie ma problemów - tak powinno być.

REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jaką kosiarkę wybrać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.