Porady domowe

Zapomnij o kamieniu w toalecie. Domowe triki na żółty osad i zacieki

Problemem wielu toalet jest twarda woda i kamień, osadzający się na ich wewnętrznych ściankach. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się kamienia i nieestetycznych zacieków z muszli klozetowej, wykorzystując do tego naturalne środki dostępne w każdym domu.

Zapomnij o kamieniu w toalecie. Domowe triki na żółty osad i zacieki
Kamień w toalecie? Mamy na niego domowe sposoby. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Kamień w sedesie osadza się z winy twardej wody, czyli takiej, w której występują podwyższone stężenia soli wapnia, magnezu, żelaza i manganu. Związki te wytrącają się z niej, pozostawiając na WC nieestetyczny, brązowawy nalot. Kamień gromadzi się najczęściej w odpływie toalety oraz w kołnierzu misy ustępowej, gdzie spływa woda ze spłuczki. Nieumiejętne lub nieregularne czyszczenie sedesu sprawia, że osad nawarstwia się na ceramice, co oznacza, że z czasem trudniej się go pozbyć. Kamień wewnątrz muszli jest także pożywką dla różnego rodzaju bakterii.

Jak usunąć żółty kamień w toalecie — domowe sposoby

Aby skutecznie wyczyścić toaletę z kamienia z wykorzystaniem produktów dostępnych w każdym domu należy przygotować:

  • Ocet spirytusowy
  • Plastikową butelkę
  • Ręcznik papierowy
  • Miskę
  • Szczotkę i drewnianą szpatułkę

Źródło: Jak łatwo usunąć kamień z sedesu | Skuteczny domowy sposób, Youtube.com, kanał: Take Look

W pierwszej kolejności konieczne będzie usunięcie wody z syfonu toalety. W tym celu w plastikowej butelce nacinamy jeden z boków, tak by powstał jednorazowy czerpak. Z jego pomocą pobieramy wodę z sedesu i wylewamy ją do wanny czy umywalki. Gdy opróżnimy odpływ z wody, na jej miejsce wlewamy dużą ilość octu spirytusowego, który zmiękczy kamień, dzięki czemu będzie go łatwiej usunąć.

Na zabrudzony kołnierz sedesu układamy „octowe kompresy”, wykonane z ręczników papierowych nasączonych wodą. Kawałki papieru powinny być starannie podwinięte, by dobrze przylegały do powierzchni pokrytej osadem.

Przeczytaj: Łyżeczka wystarczy, żeby odetkać zapchane rury. Ten specyfik działa cuda!

Zobacz więcej zdjęć

Tak przygotowaną toaletę zostawiamy na kilka godzin, a optymalnie na całą noc — wówczas kamień namoknie się i rozpuści. Po upływie tego czasu papier ręcznikowy zdejmujemy i wycieramy nim resztki osadu, który został pod kołnierzem muszli. Następnie szczotką i drewnianą szpatułką, która nie uszkodzi delikatnej ceramiki, zdrapujemy kamień z odpływu.

W tak dogłębny sposób miskę ustępową warto myć dwa razy w roku. Częściej przeprowadzamy oczywiście regularne czyszczenie. Do rutyny sprzątania łazienki warto włączyć kilka działań mających na celu zapobieganie osadzaniu się kamienia w sedesie. 

Zobacz więcej zdjęć

Żółty osad i zacieki na muszli klozetowej — jak go usunąć?

Poniżej przedstawiamy inne sprawdzone metody na usunięcie kamienia w toalecie domowymi sposobami z wykorzystaniem składników dostępnych w każdym domu: sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego, octu czy soku z cytryny.

  • Soda oczyszczona i kwasek cytrynowy. Mieszankę 1/3 szklanki sody oczyszczonej i dwóch łyżek kwasku cytrynowego wsypujemy do miski ustępowej. Przed spłukaniem należy odczekać ok. 15 – 30 minut.
  • Ocet i soda oczyszczona. W muszli rozpuszczamy 1/3 szklanki sody oczyszczonej i szklankę octu. Po upływie pół godziny wnętrze urządzenia oczyszczamy tak jak zwykle.
  • Boraks i sok z cytryny. Przygotowujemy niezbyt gęstą pastę z połowy szklanki boraksu, dwóch litrów wody i kilku kropel soku cytrynowego. Całość rozprowadzamy po misie i odczekujemy ok. godzinę, po czym zmywamy masę.
  • Tabletki do protez. Użycie takich tabletek to dość zaskakująca, ale ponoć efektywna metoda. Wystarczy wrzucić na noc kilka kapsułek do muszli. Na drugi dzień sedes przecieramy szczotką.

Przeczytaj: Szybko pozbędziesz się kamienia na baterii. Wystarczy środek, który masz w kuchni!

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia w muszli klozetowej? Regularne i staranne stosowanie powyższych metod jest kluczem do sukcesu. Bieżące czyszczenie muszli klozetowej, nie tylko zapobiegnie osadzaniu się kamienia i tworzeniu nieestetycznego osadu i zacieków, ale też usunie wszelkiego rodzaju bakterie i grzyby. Dzięki temu korzystanie z toalety stanie się dużo bardziej higieniczne, a brzydki osad w toalecie pozostanie tylko wspomnieniem.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.