Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Proszek do prania, płyn do płukania domowej roboty. Bez chemii, tylko kilka składników

Regularne pranie i płukanie odzieży oraz tekstyliów w chemicznych preparatach może niszczyć włókna, pozbawiając je miękkości. Co więcej, podnosi to koszty każdego cyklu ze względu na stale rosnące ceny gotowych detergentów. Zrezygnowałam z chemii do prania nie tylko z oszczędności, lecz także po to, by lepiej dbać o ubrania, a przy tym ograniczać negatywny wpływ codziennych, domowych prac na środowisko. Przetestuj moje sprawdzone przepisy na proszek do prania i płyn do płukania, każdy z nich działa świetnie, zostawiając ubrania czyste i pachnące bez wieloskładnikowej chemii.

Proszek do prania, płyn do płukania domowej roboty. Bez chemii, tylko kilka składników
Domowy proszek do prania zastąpi chemię ze sklepu - jest skuteczny, a przy tym niewiele kosztuje. Fot. Anetlanda/CanvaPro

Spis treści:

Domowy proszek do prania zastąpi chemię ze sklepu

Podczas częstego, niekiedy i codziennego prania wykorzystujemy spore ilości środków do usuwania zabrudzeń z ulubionych ubrań, tekstyliów domowych, odzieży wierzchniej oraz wielu innych, użytkowanych regularnie materiałów. Większość z nich to silne, chemiczne preparaty, których skład nie należy do najkrótszych ani najprostszych. Na długiej i zawiłej liście substancji aktywnych użytych w gotowych, sklepowych proszkach do prania znajdują się m.in. takie substancje, jak:

  • fosforany, które skutecznie zmiękczają zbyt twardą wodę, ale są szkodliwe dla środowiska;
  • syntetyczne związki aromatyzujące, które odpowiadają za zapach, jednak często produkowane są na bazie silnych i niebezpiecznych dla środowiska składników;
  • reaktywne związki chloru;
  • amoniak;
  • fenole;
  • konserwanty.

Wprawdzie stężenie powyższych składników w gotowych środkach czystości jest normowane krajowymi i europejskimi przepisami po to, aby nie szkodziły ludzkiemu zdrowiu podczas zalecanego ich użytkowania. Jednak mimo wszystkie wybrane związki mogą negatywie oddziaływać na środowisko w wyniku kumulacji w glebie lub w wodzie, a także wywoływać rozmaite reakcje alergiczne. 

Dane upubliczniane przez rozmaite instytucje zajmujące się badaniem zachowań społecznych wskazują, że przeciętna rodzina robi ok. 5 prań tygodniowo, czyli włącza pralkę mniej więcej 260 razy w ciągu roku. Porcja najtańszego proszku to teraz wcale nie taki mały wydatek, do tego dochodzą koszty ciepłej wody oraz zużytej na cykl energii elektrycznej. Jak oszczędzać na praniu i robić je ekologicznie? Moim sposobem na obniżenie kosztów regularnego prania jest samodzielnie przygotowanie niezbędnych preparatów.

Domowy proszek do prania czy płyn do płukania mają zawsze sprawdzony skład, są delikatne dla tkanin, ale dostatecznie silnie działają na wszelkie powstałe zabrudzenia i plamy. Jeżeli na moich ubraniach brud zdążył wsiąknąć głęboko lub zabrudzenia są naprawdę trudne do usunięcia, korzystam z dodatkowych metod, jak namaczanie. Środek do wodnej kąpieli dla prania również robię sama. Niemalże za każdym razem przydaje mi się do produkcji domowych proszków boraks, soda oczyszczona, soda kalcynowana oraz płatki mydlane – dzięki nim pranie jest idealnie czyste i naprawdę świeżo pachnie.

Przeczytaj również: Domowe sposoby na plamy na obrusie. Pozbędziesz się ich bez chemii i niszczenia materiału

Domowy proszek do prania – przepisy

Część przepisów na domowy proszek do prania mam jeszcze od babci, która uwielbiała przygotowywać rozmaite środki czystości samodzielnie. Zawsze korzystała z tego, co już miała w domowych zasobach, aby maksymalnie obniżać koszty utrzymania porządku w domu. Jej proszki, płyny, pasty i spraye robiły w domu furorę, bo były tanie i skuteczne, jak niejedne, drogie środki sklepowe.

proszek Regularne pranie sprawia, że delikatne tkaniny tracą kolor i gładkość. Dodawanie do niego chemii do płukania tylko pogarsza stan włókien, zamiast go poprawiać. Moja babcia miała na to sposób. Fot. Siarhei Khaletski /CanvaPro

Z kolei najlepszy przepis na domowy płyn do płukania prania podpowiedziała mi nie tak dawno sąsiadka, która zrezygnowała z chemii w domu, gdy ta zaczęła wywoływać u niej skórną alergię. Poniżej znajdziesz przepisy zebrane i wypróbowane, które pozwolą ci niemalże zupełnie zrezygnować z chemii do prania. 

  • Proszek do prania z boraksem

Do jego przygotowania potrzebne będą:

  • 2 łyżki startego mydła lub płatków mydlanych
  • szklanka sody kalcynowanej
  • szklanka boraksu
  • opcjonalnie: 10 kropli olejku eterycznego

Zmieszaj wszystkie składniki w jednym pojemniku i gotowe! Podana proporcja wystarczy na ok. 20 prań. Do zwykłego codziennego prania wystarczy jedna duża łyżka domowego środka. Aby nadać tkaninom świeżości oraz zapobiec szarzeniu białych ubrań, zmodyfikuj powyższy przepis o łyżkę wody utlenionej,  sok z cytryny lub łyżkę octu, który chroni kolory przed blaknięciem. Możesz również dodawać je bezpośrednio do bębna pralki — świetnie zastąpią płyn do zmiękczania.

  • Proszek do prania białego

Poszarzałym tkaninom dawny blask przywróci proszek z dodatkiem nadwęglanu sodu, który w kontakcie z wodą, podczas prania zamienia się w aktywny tlen. Można go kupić w sklepach chemicznych i w internecie.

Przygotuj:

  • 1 szklankę boraksu
  • 1 szklankę sody kalcynowanej
  • 1 szklankę nadwęglanu sody

Zmieszaj składniki i trzymaj w szczelnym opakowaniu.

  • Domowy proszek do prania z kwaskiem cytrynowym

Ten przepis sprawdzi się w przypadku mocno zabrudzonych ubrań i zaschniętych plam.

Przygotuj:

  • 1 szklankę startego mydła lub płatków mydlanych
  • 1 szklankę sody oczyszczonej
  • 1 szklankę boraksu
  • ½ szklanki kwasku cytrynowego
  • 10-15 kropli ulubionego olejku eterycznego

Zmieszaj wszystkie składniki w plastikowym pojemniku. Na jedno pranie używaj 1-2 łyżek tak przygotowanego środka.

  • Proszek do prania z sody oczyszczonej

Do przeprania nieświeżych lub lekko zabrudzonych tkanin, użyć można środka o nieco słabszym działaniu. Jego przygotowanie nie jest trudne – sodę kalcynowaną należy zastąpić sodą oczyszczoną, która neutralizuje brzydkie zapachy, ma właściwości wybielające i pomaga pozbyć się żółtych plam spod pach na białych ubraniach.

Potrzebne ci będą:

  • 1 szklanka startego mydła
  • 1 szklanka sody oczyszczonej
  • 1 szklanka boraksu
  • 15 kropli ulubionego olejku eterycznego

Podobnie jak w powyższych przepisach, wszystkie składniki należy zmieszać w zamykanym pojemniku. Na jedno pranie wystarczy 1-2 łyżki preparatu.

  • Domowy proszek do prania bez boraksu

Boraks to składnik bezpieczny do stosowania zewnętrznego. W jednej porcji samodzielnie wykonanego detergentu jest go niewiele. Pamiętaj też, że znaczna ilość z odmierzonej wcześniej dawki boraksu rozpuszcza się w wodzie i wypłukuje podczas prania. Właściwości chemiczne tego składnika sprawiają, że doskonale usuwa zabrudzenia oraz eliminuje bakterie i grzyby, a domowy proszek do prania bez boraksu będzie miał słabsze działanie.

Jednak nie oznacza to, że nie będzie skuteczny. Zrób domowy proszek według poniższego przepisu, a przekonasz się, że nawet preparat pozbawiony popularnych składników aktywnych takich, jak boraks pozwoli ci wyczyścić i odświeżyć zabrudzone ubrania – i to już w jednym cyklu prania.

Przygotuj:

  • 1 szklankę sody kalcynowanej
  • 1 szklankę kwasku cytrynowego
  • 1 szklankę startego mydła lub płatków mydlanych

Wszystkie składniki wymieszaj i przełóż do szczelnego pojemnika.

Płyn do płukania domowej roboty

Głównym działaniem płynu do płukania tkanin jest utrzymanie miękkości materiału oraz nadanie mu świeżego, intensywnego zapachu, który podkreśla czystość zrobionego prania. Jednak wiele gotowych środków sprawia, że już po kilku praniach tkaniny, zamiast zachować elastyczność włókien oraz ich strukturę, tracą swoją miękkość. Pachną pięknie, ale brakuje im puszystości, gładkości i nie są już tak przyjemne w dotyku.

pranie Stan włókien po dodaniu do pralki domowego płynu do płukania miło cię zaskoczy. Fot. PeopleImages/CanvaPro

Rezygnując z chemii, która w czasie prania aktywuje się w wodzie, wnika pomiędzy włókna i w dużej mierze pozostaje tam, sklejając je ze sobą, chronisz swoje ubrania przed przedwczesnym niszczeniem. Ten świetny przepis na płyn do płukania domowej roboty podała mi sąsiadka. To doskonała alternatywa nie tylko dla chemicznych płynów, lecz także dla octu, którego zapachu po prostu nie znoszę.

Jak działa domowy płyn do płukania? Dokładnie tak, jak powinny robić to gotowe detergenty: pomaga zmiękczyć wodę, eliminuje niebezpieczne mikroorganizmy, pozwala zachować kolor ubrań, a przy tym utrzymuje miękkość włókien nawet w delikatnych tkaninach.

Do jego przygotowania potrzebne ci będą:

  • 220 ml ciepłej wody,
  • 40 g kwasku cytrynowego,
  • płaską łyżeczkę olejku z drzewa herbacianego lub tymiankowego,
  • 10 kropli olejku zapachowego.

Wszystkie dokładnie odmierzone składniki przełóż do słoika, zakręć i energicznie potrząśnij. Do każdego cyklu prania dodawaj 2-3 łyżki tego domowego płynu do płukania, a już wkrótce zobaczysz wyraźną różnicę. Dzięki niemu ubrania będą czyste, pachnące, a przy tym pozostaną miękkie i puszyste.

Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy opublikowany 17.12.2021.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak prać zimową kurtkę, aby jej nie zniszczyć? Pranie kurtki puchowej i z wypełnieniem syntetycznym

Niezastąpiona kiedyś metoda prania wraca do łask. Zmiękcza ręczniki, usuwa uporczywe plamy, a nawet wybiela

Domowa mikstura nadaje świeżość i usuwa resztki detergentów z ubrań. Baza to trzy naturalne składniki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.