fot. 123RF/PICSELL
Do czego słuzy sillica gel
W saszetkach sillica gel znajduje się żel krzemionkowy, czyli substancja osuszająca, która wiąże cząsteczki wody, chroniąc tym samym delikatne obuwie przed wilgocią. Woreczki te niesłusznie uznawane są za niepotrzebne i zazwyczaj trafiają do kosza na śmieci. Szkoda, bo w ten sposób tylko się marnują. Ze względu na swoje właściwości, silika gel bywa przydatny w wielu sytuacjach. Nie należy się go też obawiać - jest to naturalnie występujący minerał, ditlenek krzemu, który poddano oczyszczeniu i przerobiono na drobne kuleczki. Co ciekawe, z tego samego materiału wykonuje się żwirek dla kotów.
Uwaga! W opakowaniach butów, torebek i sprzętów elektronicznych znaleźć można dwa rodzaje saszetek pochłaniających wilgoć – silica gel (także silikażel, żel krzemionkowy) z niegroźnym dwutlenkiem krzemu oraz DMF, czyli fumaran dimetylu, który w 2009 roku został uznany przez Komisję Europejską za silnie uczulający i szkodliwy – taki woreczek natychmiast wyrzuć! Wprawdzie KE zakazała importu i sprzedaży wyrobów, w których stężenie DMF jest większe niż 0.1mg/kg, jednak czasami nadal trafiają się w niektórych produktach. Warto więc zachować czujność i uważnie czytać oznaczenia na opakowaniach. Torebeczki opisane jako „silica gel” są bezpieczne do dalszego wykorzystywania, nie są toksyczne i nie wchodzą w reakcje z innymi substancjami.
Silica gel zastosowania
Zalany telefon
Silica gel to ratunek dla zalanego telefonu. Jeśli zalejesz komórkę napojem lub upuścisz ją do kałuży, możliwe jak najszybciej otwórz jej klapkę i wyjmij baterię, karty pamięci oraz SIM. Urządzenie oraz jego komponenty włóż oddzielnie do foliowych woreczków wypełnionych silica gelem i odczekaj kilka dni. Po tym czasie powinno działać jak nowe.
Silica gel - pochłaniacz wilgoci
Urządzenia elektroniczne
Mniejsze, rzadziej używane urządzenia i akcesoria elektroniczne popracują dłużej, jeśli będą przechowywane w odpowiednich warunkach. Odpowiednich, czyli pozbawionych wilgoci, a to właśnie zapewnią torebeczki z żelem krzemionkowym. Wsadź je do futerałów i pojemników, w których trzymasz aparaty fotograficzne, ładowarki, baterie czy karty pamięci.
Maszynki do golenia
Żyletki i maszynki do golenia z powodu utleniania i parności panującej w łazience szybko tępieją. Posłużą ci dłużej, jeśli będziesz przechowywał je w pojemniku wraz z wiążącym wodę silica gelem.
Biżuteria
Wilgoć szkodzi również biżuterii, szczególnie tej wykonanej z metali nieszlachetnych oraz srebra. Żel krzemionkowy przechowywany wraz z kosztownymi ozdobami zapobiegnie ich czernieniu.
fot. Pixabay.com
Kosmetyki
Jedną lub dwie saszetki warto trzymać też w kosmetyczce oraz szufladach, w których przechowujemy kosmetyki kolorowe. Wilgoć pogarsza ich właściwości aplikacyjne i skraca okres przydatności.
Narzędzia
Wrzucając kilka saszetek pochłaniających wilgoć do skrzynki majsterkowicza, uchronisz przed zardzewieniem narzędzia, gwoździe, wkrętki i inne akcesoria.
W samochodzie
Zaparowane szyby nie będą więcej problemem, jeśli w obrębie deski rozdzielczej ukryjesz kilka saszetek osuszających.
W ogrodzie
Zamiast kupować nasiona sklepach ogrodniczych, możemy je zbierać z roślin z własnego ogrodu. To tańsze i pewniejsze rozwiązanie – pochodzą one ze sprawdzonego źródła, mamy pewność, że w przyszłym roku poradzą sobie w danych warunkach i pięknie zakwitną. Aby przetrwały do wiosny, należy przechowywać je w suchym miejscu. Najlepszym rozwiązaniem problemu niepożądanej wilgoci są woreczki z silica gelm. Wrzuć je do opakowania, w którym przechowujesz ziarenka i po sprawie. W podobny sposób wysuszysz także kwiaty.
W kuchni
Kilka opakowań żelu warto schować do szafki, w której składowane są suche produkty spożywcze, takie jak kasze, mąki makarony, cukier, przyprawy, dzięki temu nie będą się zbrylać.
Dokumenty
Przy pomocy żelu krzemionkowego przed zawilgoceniem zabezpieczysz książki oraz segregatory z dokumentami lub zdjęciami.
Torba z ubraniami i przemoczone buty
W torbie treningowej, poza ubraniami i butami, trzymaj również silica gel. Zaabsorbuje on wilgoć, nie pozwalając tym samym na namnażanie się bakterii i grzybów, z których winy odzież sportowa nieprzyjemnie pachnie. Substancję tę możemy wykorzystać także wtedy, kiedy przemokną nam buty – wyschną szybciej i nie odkształcą się, jak w przypadku suszenia pod kaloryferem czy w innym, ciepłym miejscu.
Deccoria.pl