Poradniki

Co to jest sillica gel? Najlepsze zastosowania

Do pudełek na buty producenci dodają niewielkie saszetki z napisem „silica gel”. Co to jest i do czego służy? Zobacz ciekawe zastosowania!

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Do czego słuzy sillica gel

W saszetkach sillica gel znajduje się żel krzemionkowy, czyli substancja osuszająca, która wiąże cząsteczki wody, chroniąc tym samym delikatne obuwie przed wilgocią. Woreczki te niesłusznie uznawane są za niepotrzebne i zazwyczaj trafiają do kosza na śmieci. Szkoda, bo w ten sposób tylko się marnują. Ze względu na swoje właściwości, silika gel bywa przydatny w wielu sytuacjach. Nie należy się go też obawiać - jest to naturalnie występujący minerał, ditlenek krzemu, który poddano oczyszczeniu i przerobiono na drobne kuleczki. Co ciekawe, z tego samego materiału wykonuje się żwirek dla kotów.

Uwaga! W opakowaniach butów, torebek i sprzętów elektronicznych znaleźć można dwa rodzaje saszetek pochłaniających wilgoć – silica gel (także silikażel, żel krzemionkowy) z niegroźnym dwutlenkiem krzemu oraz DMF, czyli fumaran dimetylu, który w 2009 roku został uznany przez Komisję Europejską za silnie uczulający i szkodliwy – taki woreczek natychmiast wyrzuć! Wprawdzie KE zakazała importu i sprzedaży wyrobów, w których stężenie DMF jest większe niż 0.1mg/kg, jednak czasami nadal trafiają się w niektórych produktach. Warto więc zachować czujność i uważnie czytać oznaczenia na opakowaniach. Torebeczki opisane jako „silica gel” są bezpieczne do dalszego wykorzystywania, nie są toksyczne i nie wchodzą w reakcje z innymi substancjami.

Silica gel zastosowania

Zalany telefon

Silica gel to ratunek dla zalanego telefonu. Jeśli zalejesz komórkę napojem lub upuścisz ją do kałuży, możliwe jak najszybciej otwórz jej klapkę i wyjmij baterię, karty pamięci oraz SIM. Urządzenie oraz jego komponenty włóż oddzielnie do foliowych woreczków wypełnionych silica gelem i odczekaj kilka dni. Po tym czasie powinno działać jak nowe.

Silica gel - pochłaniacz wilgoci

fot. Pixabay.com

Urządzenia elektroniczne

Mniejsze, rzadziej używane urządzenia i akcesoria elektroniczne popracują dłużej, jeśli będą przechowywane w odpowiednich warunkach. Odpowiednich, czyli pozbawionych wilgoci, a to właśnie zapewnią torebeczki z żelem krzemionkowym. Wsadź je do futerałów i pojemników, w których trzymasz aparaty fotograficzne, ładowarki, baterie czy karty pamięci.

Maszynki do golenia

Żyletki i maszynki do golenia z powodu utleniania i parności panującej w łazience szybko tępieją. Posłużą ci dłużej, jeśli będziesz przechowywał je w pojemniku wraz z wiążącym wodę silica gelem.

Biżuteria

Wilgoć szkodzi również biżuterii, szczególnie tej wykonanej z metali nieszlachetnych oraz srebra. Żel krzemionkowy przechowywany wraz z kosztownymi ozdobami zapobiegnie ich czernieniu.

fot. Pixabay.com

Kosmetyki

Jedną lub dwie saszetki warto trzymać też w kosmetyczce oraz szufladach, w których przechowujemy kosmetyki kolorowe. Wilgoć pogarsza ich właściwości aplikacyjne i skraca okres przydatności.  

Narzędzia

Wrzucając kilka saszetek pochłaniających wilgoć do skrzynki majsterkowicza, uchronisz przed zardzewieniem narzędzia, gwoździe, wkrętki i inne akcesoria.

W samochodzie

Zaparowane szyby nie będą więcej problemem, jeśli w obrębie deski rozdzielczej ukryjesz kilka saszetek osuszających.

W ogrodzie

Zamiast kupować nasiona sklepach ogrodniczych, możemy je zbierać z roślin z własnego ogrodu. To tańsze i pewniejsze rozwiązanie – pochodzą one ze sprawdzonego źródła, mamy pewność, że w przyszłym roku poradzą sobie w danych warunkach i pięknie zakwitną. Aby przetrwały do wiosny, należy przechowywać je w suchym miejscu. Najlepszym rozwiązaniem problemu niepożądanej wilgoci są woreczki z silica gelm. Wrzuć je do opakowania, w którym przechowujesz ziarenka i po sprawie. W podobny sposób wysuszysz także kwiaty.

Zobacz więcej zdjęć

W kuchni

Kilka opakowań żelu warto schować do szafki, w której składowane są suche produkty spożywcze, takie jak kasze, mąki makarony, cukier, przyprawy, dzięki temu nie będą się zbrylać.

Dokumenty

Przy pomocy żelu krzemionkowego przed zawilgoceniem zabezpieczysz książki oraz segregatory z dokumentami lub zdjęciami.

Zobacz więcej zdjęć

Torba z ubraniami i przemoczone buty

W torbie treningowej, poza ubraniami i butami, trzymaj również silica gel. Zaabsorbuje on wilgoć, nie pozwalając tym samym na namnażanie się bakterii i grzybów, z których winy odzież sportowa nieprzyjemnie pachnie. Substancję tę możemy wykorzystać także wtedy, kiedy przemokną nam buty – wyschną szybciej i nie odkształcą się, jak w przypadku suszenia pod kaloryferem czy w innym, ciepłym miejscu.

Deccoria.pl 

ZobaczNietypowe hotele

Zobacz: najciekawsze pomysły na urządzenie łazienki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

fircyk

Leki w rzadkich schorzeniach to co innego niż produkty codziennego użytku https://konsument.gov.pl/aktualnosci/zakaz-stosowania-fumaranu-dimetylu-dmf-w-produktach-konsumpcyjnych/

Start001

Fumaran dimetylu jest lekiem stosowanym w stwardnieniu rozsianym z bardzo dobrymi efektami terapeutycznymi o niskiem poziomie działa niepożądanych.... pozdrowienia dla autora artykułu.

REKLAMA
Jan_Skolnus

I ta szczypta z pudełka z butami ma na to wszystko wystarczyć? To już lepiej nabyć paczkę tych granulek do kociej kuwety (koty tych akurat nie lubią) za kilkanaście złociszy. W szczegółach: - tak, żel powstaje z "naturalnie występującego minerału, ditlenku krzemu" - czyli piasku kwarcowego ;) ale z naturalnością nie ma już nic wspólnego, bo technologia przewiduje rozpuszczenie piasku w żrącym ługu - maszynki do golenia i tak są nierdzewne, czyli trzymanie ich w żelu krzemionkowym nie ma sensu, lepiej chronić przed brudem (a - całość musiałaby być szczelnie zamknięta, bo inaczej żel będzie ciągnął wilgoć wprost z pary w łazience, a nieskończonej pojemności przecież nie ma) - kosmetyki - dotyczy tylko suchych, wyciąganie wilgoci z mokrych / wilgotnych nie jest dobrym pomysłem - kuchnia, warsztat - znowu ten numer z powietrzem, krótkoterminowo będzie osuszać aż się nasyci wilgocią, potem będzie tylko leżeć (ale można regenerować przez wygrzanie, co sprytniejsze wersje żelu mają barwnik pokazujący, czy żel jeszcze działa: niebieski o'k, wyblakły / fioletowy już nie)

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co to jest sillica gel? Najlepsze zastosowania"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.