Poradniki

Jak odnowić drewnianą podłogę bez cyklinowania?

Cyklinowanie drewnianej podłogi, czyli szlifowanie parkietu maszyną szlifującą w celu zdarcia uszkodzonej warstwy drewna i przywrócenia jej dawnego wyglądu, to skuteczny, ale bardzo kosztowny i czasochłonny zabieg. Jakie są alternatywne sposoby renowacji drewnianej podłogi?

fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Cyklinowanie to najlepszy sposób odnowienia drewnianej podłogi. Usuwa plamy, przebarwienia, ślady uszkodzeń drewna. Jest to kosztowny i czasochłonny zabieg, jednak spośród wszystkich dostępnych metod, przynosi najlepsze rezultaty. Kiedy z różnych względów nie możemy zdecydować się na odnowienie drewnianej posadzki w ten sposób, do dyspozycji mamy kilka tymczasowych alternatyw. Zabiegom oczyszczającym poddać możemy zarówno parkiety, jak i deski podłogowe.

Sposoby na odnowienie posadzki z drewnianych desek, różnią się w zależności od zastosowanej metody impregnacji. Inaczej dba się o  drewno olejowane, a inaczej lakierowane.

Zobacz więcej zdjęć

Renowacja podłóg olejowanych

W przypadku podłogi olejowanej już samo dokładne umycie jej powierzchni może dać zadowalające efekty. W pierwszej kolejności zaczynamy od dokładnego jej odkurzenia. Następnie przy użyciu specjalnego mydła (do kupienia w sklepach budowlanych i meblarskich, także w internecie) oraz płaskiego mopa, myjemy posadzkę. Co ważne, końcówkę czyszczącą należy każdorazowo dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody – jej zbyt duża ilość szkodzi drewnu. Po umyciu podłogi ponownie zabezpieczamy ją warstwą natłuszczającą.

Zobacz więcej zdjęć

Duże, widoczne plamy i zabrudzenia, którym nie dało rady mydło, można usunąć z pomocą specjalnego zmywacza do tego rodzaju powłok. Ponieważ są to silne środki czyszczące, po ich użyciu na posadzce pozostanie wyraźny ślad – aby się go pozbyć, należy zeszlifować go polerką z padem czarnym lub papierem ściernym o grubości ziarna ok. 100-120. Na końcu zabezpieczamy drewnianą powierzchnię wybranym olejem. Na rynku dostępne są również delikatniejsze środki, które nie pozostawiają żadnych „wyrw” – w takim wypadku wystarczy trzykrotnie zaolejować (lub pokryć specjalną pastą) czyszczone miejsce. Drobne ryski i wyszczerbienia po pewnym czasie same się zasklepią, ponieważ drewno zacznie pęcznieć. Większe uszkodzenia trzeba jeszcze uprzednio zaszpachlować.

REKLAMA
REKLAMA

Renowacja podłóg lakierowanych

Jeśli podłoga lakierowana jest we względnie w dobrym stanie – ubytki są niewielkie, nie wystąpiło butwienie i inne uszkodzenia – ich renowacji możemy podjąć się samodzielnie. Tak jak w przypadku olejowanego drewna, wszelkie prace dobrze rozpocząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni. Odkurzamy, a następnie zmywamy posadzkę wilgotnym mopem z zastosowaniem przeznaczonego w tym celu środka o beztłuszczowej formule. Czasami, aby podłoga zyskała oczekiwany wygląd, wystarczy usunąć z jej powierzchni drobne ubytki lub przebarwienia. Im lepiej na co dzień dbamy o posadzki tego rodzaju, tym dalej w czasie odsuwamy konieczność profesjonalnego cyklinowania.

Zobacz więcej zdjęć

Poważniejsze zabrudzenia doczyścić można, stosując stare, domowe, sprawdzone sposoby: tłuste plamy, jak również te po smole, paście do butów i czekoladzie znikają po przetarciu ich odrobiną benzyny ekstrakcyjnej. Ślady po alkoholach usunie woda z płynem do naczyń (pamiętajmy jednak, by nie zalewać podłogi bezpośrednio wodą) a po atramencie – spirytus. Po doprowadzeniu podłogi do porządku zalecane jest nałożenie na nią warstwy substancji zabezpieczającej, w której składzie znajdują się woski i polimery.

REKLAMA
REKLAMA

Niewielkie uszkodzenia nie wymagają szlifowania, można więc uzupełnić je z pomocą szpachli woskowej, wosku naprawczego i farby artystycznej – dobrze wybierać odcień o ton jaśniejszy niż nasza posadzka. Takie produkty delikatnie ciemnieją, zatem koloryt podłogi będzie ładnie wyrównany, bez widocznych przebarwień. Po wypełnieniu „wyrwy”, na okalającą ją przestrzeń, dobrze jest nanieść cienką warstwę rozrzedzonego lakieru.

Zobacz więcej zdjęć

Z większymi wgłębieniami i wyszczerbieniami pracuje się inaczej. W pierwszej kolejności uszkodzoną powierzchnię szlifujemy gruboziarnistym papierem ściernym lub szlifierką. Po dokładnym odpyleniu wypełniamy szparę masą szpachlową. Kiedy zaschnie, polerujemy i nanosimy powłokę zabezpieczającą. Przed szlifowaniem upewnijmy się, że z podłogi nie wystają stare gwoździe. Stosując się do podanych wskazówek z zastosowaniem bardziej profesjonalnego instrumentarium, np. szlifierki taśmowej właściwie samodzielnie będziemy w stanie odnowić powierzchnię podłogi. Po dokładnym oszlifowaniu i odpyleniu na jej powierzchnię nanieść można np. barwioną lakierobejcę.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak odnowić drewnianą podłogę bez cyklinowania?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.